1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim saatleri

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Hamdi Aydoğdu tarafından 29 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. Hamdi Aydoğdu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba Arkadaşlar eğitim saatleriyle ilgili kafama birşey takıldı,

Çok tehlikeli sınıflar için yıllık 16 saaat eğitim vermemiz gerekiyor

Çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 4 çalışanı olan bir işletmeninde aylık 1 saatten senelik 12 saat hizmet alması gerekiyor :)

Teknik olarak 12 saat hizmet verdigimiz bir işletmeye 16 saat eğitimi nasıl vereceğiz ?
  2. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Biri elma biri armut. Neden kendini eğitim vermek zorunda hissediyorsun? Eğitim verme zorunluluğun mu var?
  3. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Nur Plastik ve Madencilik San. Tic. Ltd. Şti.
    Yok mu?
  4. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  5. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Peki eğitimleri kim verecek?
  6. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Eğitim zorunlu. Bu zorunluluk işverene ait uzmana değil. İşveren ister dışarıdan alır bu hizmeti isterse uzmanından alır. Bundan 'uzman eğitim vermek zorundadır' sonucunu çıkaramayız.
  7. Hasan TUFAN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50648
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    O zaman şunu mu anlamak lazım. "Eğitim verirsek bunun için ayrı bir ücret talep edebiliriz!"
  8. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  9. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet!
    Para var koşun!
    ...
  10. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    Ankarada ki 2014 yılı ÇSGB iş teftiş grubunun toplantısında tam olarak bundan bahsedildi. Eğitim süresini uzmanın hizmet süresi içine dahil etmeyeceğiz. yani işverenle eğitim dahil anlaşmışsanız, verdiğiniz örneğe göre 12 saat uzmanlık hizmeti+ 16 saat eğitim hizmeti toplam 28 saat o işyerine gitmiş olacaksınız :) ya da ben uzmanlık yaparım. eğitim işini başkasına yaptırın diyeceksiniz, veya eğitime ayrı para alacaksınız... tam zamanlı çalışan uzmanlar dışında,özellikle de çalışan sayısı az olan işyerlerinde, komik komik rakamlarla birbirinden müşteri kapmaya çalışan osgb ve uzmanlardan kim bu sürelere bire bir uyar derseniz, hiç kimse uymaz derim... acı ama gerçek dedikleri ... :cool:
  11. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben bu açıklamanın 'şaka' olduğuna inanmak istiyorum...
  12. Murat ERDEM Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Eskişehir
    Sertifika Numarası:
    45030
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Forum Madencilik Müşavirlik Mühendislik san. ve tic. ltd.şti.
    toplantının önemli bölümlerinin ses kaydı bile var... isterseniz göndereyim ;)
  13. Hamdi Aydoğdu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Risk analizi yaptırmakta işverenin sorumlulugunda :) onada portakal diyip yapmıyormuyuz ?

:) yıllık faliyet planınızda eğitim yer almıyor anladığım kadarıyla
  14. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    iş güvenliği uzmanı eğitimleri vermez ve daha sonra bir iş kazası olduğunda bilirkişi raporunda eğitimler verilmediği için iş güvenliği uzmanı da sorumlu olacaktır
  15. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğitimlerin verilmediği, verilmesi gerektiği defterde yazıyorsa, iş güvenliği uzmanı eğitim planını yapıp işverenin onayına sunmuşsa, iş güvenliği uzmanına kusur çıkacağını düşünmüyorum.
  16. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    deftere yazmanız yeterli değil biliyorsunuz yapılmaz ise şikayet etmeniz gerekiyor
  17. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Yorumlarınızı okudum ve dikkatimi şu çekti.
    İş Güvenliği uzmanı olarak çalıştığımız bir işyerinde eğitimi kim verecek ?
    Tabiiki eğitimi biz vereceğiz.
    Tüm yükümlülük bize ait. Ne yani işverene ben sizin İSG Uzmanınızım ayda 1 saat geleceğim şu kadar para alacağım ama yılda 16 saat eğitim verilmeli bunun için gidin başka bir uzman tutun yada osgb ile anlaşın mı diyeceksiniz!!!
    O zaman işveren size ne gerek var arkadaşım derse ne diyeceksiniz.
  18. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    deftere yazıp kurtulmak? işveren seni niye tutacak niye para verecek? ya iş güvenliği uzmanlığını iş sağlığı güvenliği temel eğitimi işe girişte verilmeli bu eğitime katılmamış çalışanların olduğu bir ortamdadeftere yazmak değil bakanlığa işi durdurulması için ihbar yapman gerek. bilirkişi raporlarında defter yetmez, gözetim denetim vebakanlığa ihbar ile yükümlü olduğunuz net. siz kendinizi sertifika aldığınız için, işvereni ikna değil de ben yazarım olur kendimi kurtarırım mantığıyla ekmek yiyebileceğinizi mi düşünüyorsunuz? adamlar vurur sizi be
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Ocak 2014 ---
    aylık değil de yıllık 12 saat mi hizmet vereceksin? ayrıca o en az süredir kanuni.
  19. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar yorum başka şey mevzuat başka şey. Mevzuat ile yorumlarınızı desteklemenizi rica ederim.
    Benim söylediklerimin yasal dayanakları aşağıdaki gibidir:
    İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK
    MADDE 9
    Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek.

MADDE 10

İşverene yazılı olarak bildirilen iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili alınması gereken tedbirlerden hayati tehlike arz edenlerin, iş güvenliği uzmanı tarafından belirlenecek makul bir süre içinde işveren tarafından yerine getirilmemesi hâlinde, bu hususu işyerinin bağlı bulunduğu çalışma ve iş kurumu il müdürlüğüne bildirmek.
  20. Kürşat Olcay Kilim İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    37748
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sn Kürşad Yüksel yukarıda yazılanlardan, tartışan arkadaşların hepsinin mevzuata vakıf olduğu görülüyor.

Gereken minimum süreler sadece kanuni açıdan verilmiştir. Örneğin ideal bir işyerinde TS18001 yönetim sistemi, hatta entegre yönetim sistemi oturtulmuş ve uygulanıyordur, çalışan sayısı yüksektir ve belki de çalışan başına belirlenmiş süreler kadar çalışmaya gerek kalmadan bile bütün hizmetler tamamlanabiliyordur.

Fakat farklı bir işyerinde işi tamamlamak açısından asgari süre yetmiyorsa o sürelerin dışına çıkılmalıdır. Mesela daha önce hiçbir iş güvenliği çalışmasının yapılmadığı, eğitimlerin verilmemiş olduğu, yıllık periyodik tesisat kontrollerinin hiç yapılmadığı, ortam ölçümlerinin hiç yaptırılmamış olduğu, acil durum planlarının hazır olmadığı, acil durum tatbikatlarının hiç yapılmamış olduğu, çalışma yöntemlerinin, makinaların, binaların tehlikeli olduğu bir yerde belki yasal süre çalışan sayısı hesabıyla sadece 50 saatlik uzman hizmeti almayı şart koşuyor olabilir ama böyle bir yere tam süreli uzman gerekiyor da olabilir.

İşveren ikna edilmeli. Uzman biziz. İşveren bizi ikna etmemeli.