1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim saatleri

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve Hamdi Aydoğdu tarafından 29 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. safety İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48565
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğitmler ile ilgili benim yönetmelikten anladığım çalışan başına tehlikeli sınıftakiler için 12 st, az tehlikeli için 8 st diyor. Ancak bu eğitimler tehlikeli sınıf için 2 yılda bir, az tehlikeli için 3 yılda bir yenilenecek diyor. dolayısı ile bu eğitimleri 2 yıl içinde tamamlanabilir diye anlıyorum. öyle değil mi? 1 yıl içinde bu eğitimler verilecek demiyor.yanlış mı düşünüyorum?
  2. Fatih Ülker Eğitim Grubu

• Eğitim Grubu
    Sertifika Numarası:
    36910
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Doğrudur uzman arkadaşım
    Tehlikeli sınıf 2 yıl için en az 12 saat ( 4 saatten az olmamak üzere bölünebilir şekilde )
    Çok tehlikeli sınıf yılda en az 16 saat ( 4 saatten az olmamak üzere bölünebilir şekilde ) şeklinde eğitim verilmelidir.
  3. safety İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48565
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    teşekkürler sağolun
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bence en doğrusu kısmı süreli çalışılan yerlerde eğitim için de ayrı hesaplama yaparak çalışma sürelerine eklenmesi, yani çok tehlikeli bir iş yeri için yılda 40 saat görev alacak isek 40+16=56 saat üzerinden hesaplama yapılması bence en doğrusu. bir işyerini igu olup ta bana ne kardeşim git eğitimi nerden alırsan al demek bence meslek etiğine aykırı.

Ayrıca herhangi bir iş kazasında ilk bakılan maddelerin başında eğitim geliyor. Zaten kaz olunca 1-0 geriden başlıyorsunuz bir de bunun üzerine ben yazdım, işveren yapmadı dediğinizde eminin müfettişin veya savcının söyleyeceği söz Sen Yapsaydın olacaktır.
  5. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sanırım kendimi tam olarak ifade edemedim.
    İş güvenliği uzmanının görevi eitim planını yapıp işverenin onayına sunmaktır. Eğitimi vermek değildir, çalışanların eğitilip eğitilmediğini, hangi koşullarda ve hangi konularda eğitileceklerini belireyip takip etmektir. Eğitimi vermek işverenin yükümlülüğündedir.
    Gelelim şikayet etme konusuna. İş güvenliği uzmanının şikayet etme yetkisi hayati tehlike olduğundadır. Eğitimi olmayan işçinin çalıştırılmasının hayati tehlike arz edip etmediği yoruma açık bir konudur. Eğitimi olmayan işçinin işe başlatılmaması zaten yasal zorunluluktur. Kısmi zamanlı olarak çalışan uzmanın, yeni işbaşı yapan personel olduğunda orda bulunması ve eğitimini vermesi zaten çok düşük bir ihtimaldir. Bu nedenle onaylı deftere "İş sağlığı ve güvenliği eğitimi olmayan personelin işbaşı yapmaması gerekir" ifadesini yazarak ve iş sağlığı ve güvenliği eğitimi planını yaparak iş güvenliği uzmanının yasal yükümlülüğünü yerine getirdiği kanaatindeyim.

Değerli yorumlarınızı beklerim.
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Kürşad Bey,

Önceki iletinizde sizin de alıntıladığınız Yönetmelik maddesinde iş güvenliği uzmanlarının görevleri arasında:

...ç) Eğitim, bilgilendirme ve kayıt;
    1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin ilgili mevzuata uygun olarak planlanması konusunda çalışma yaparak işverenin onayına sunmak ve uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek...

yazmaktadır. Altını çizdiğim kısımla ilgili düşüncenizi öğrenebilir miyim?
  7. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Uygulamalarını yapmak veya kontrol etmek olduğu için Kürşat bey düşüncesinde haklı. aradaki veya bağlacından, uzmanın isterse uygulamayı yapabileceğini ya da yaptırıp kontrol edebileceğini çıkarabiliriz. eğer arada veya yerine ve olsa idi sonuç farklı olurdu. Fakat ben yine de İGU olarak eğitimin beni ilgilendirmeyeceği düşüncesinin meslek etiğine aykırı olduğunu düşünüyorum.
  8. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Yönetmeliğin anlaşılması açısından açıklamanız için teşekkür ederim. Bu metinden iş güvenliği uzmanının eğitim verme keyfiyeti ortaya çıkıyor. Bu konuda kaynak olan diğer Yönetmelik'te ise eğitimi verecek kişiler ile ilgili aşağıdaki madde yazılıdır:

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

Konuyu değerlendirirken bu maddeyi de göz önünde bulundurursak, eğitim verme görevinin yine işyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından yerine getirilmek zorunda olmayacağı sonucuna ulaşabiliriz. Zira ilgili maddede eğitim verebilecek alternatif kurum ve kuruluşlar da yazılmıştır.
  9. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    o zaman her konuda şikayet etmeniz gerekiyor sadece eğitim değil
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 31 Ocak 2014 ---
    Piyasa gerçeklerinden bahsediyorsunuz kanundan değil
  10. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Zorunluluk veya değil, çalıştığınız iş yerinde ben sadece rd ve ortam gözetimi yaparım eğitim beni ilgilendirmez mecbur değilim demek ne kadar saçma bir olay. Bizler o iş yerinden sorumluyuz arkadaşlar, işverene eğitimi başka yerden aldır ben mecbur değilim demek ne kadar ayıp, biraz kabaca olacak ama yüzsüzlük. Eğer ki ordan ekmek yiyeceksek orayı kendimizin gibi düşünmeliyiz ve ona uygun hareket etmeliyiz. Bir eğitim vermeyi zor yada külfet olarak görüyorsanız o işi yapmayın arkadaşlar.. bu şekilde konuşarakta onurumuzu ayaklar altına almayın lütfen..
  11. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "Eğitim vermek zorunda değiliz" derken, eğitim vermeye üşendiğimiz veya vermek istemediğimiz anlamı çıkarmanız doğru değil. İşverenler genelde işletmeyi durdurup veya fazla mesai verip eğitim aldırmak istemiyorlar. Diğer bir konu da ilk mesajdaki gibi saat sorunu. "Ayda 1 saat hizmet verilen bir yere 12 saat eğitim nasıl verebiliriz" konusunu tartışıyoruz. Bu bağlamda "iş güvenliği uzmanı eğitim vermek zorunda değildir fakat işvereni yazılı olarak bilgilendirmek zorundadır" diye yorum yaptık.
  12. Deniz Devrim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Biz kanundan bahsediyoruz siz polemik yapıyorsunuz. Yüzsüzlük vs lafları çok çirkin. Kendinize gelin. Herkes kendi ahlakından sorumludur, sen kendi ahlakından eminsen sorun yok. Burda kimseye ahlak dersi veremezsin. Uzmanın kanunen eğitim verme zorunluluğu yok. Kimse verilsin yada verilmesin demiyor, kanunu yorumluyoruz burda. İsteyen verir isteyen vermez, isteyen amuda kalkar isteyen yatar.
  13. xekeru İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kusura bakmayın densizlik etmek değil niyetim sadece bir sorumluluk alıyorsak bunu layıgıyla yerine getirmek gerektiğini söylüyorum, vereceğimiz eğitimin verelim mi vermeyelim konusunu tartışmak bile yersiz olduğunu söylüyorum
  14. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Şu an bazılarımız kanundan bazılarımız ise mesleki gerekliliklerden bahsettiğinden dolayı mesajlar birbirine karışıyor, uzatmaya gerek yok herkesin amacı bu işi en güzel ve doğru şekilde yapabilmek.