1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eğitim verdikten sonra ki uygulanması gereken yasal prosüdür nedir?

Konusu 'Prosedürler' forumundadır ve Halil İbrahim Yener tarafından 17 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Halil İbrahim Yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar, dün kafama takılan bir soru oldu forumda baktım ama göremedim. Eğitim verdiğimiz bir iş yerine eğitimden sonra uygulamamız gereken yasal prosedür nedir?
  2. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Eğer bütün eğitimi tamamladıysan yani,
    Her bir çalışan için,

a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,

b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,

c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat,

ölçme değerlendirme de yapmış olman gerek bu değerlendirmede başarısız sonuçlananları tekrar eğitmen gerek ardında katılım sertifikaları düzenleyip özlük dosyalarına koyman gerek

Ama yok hayır sadece genel bir eğitim verdim saati tamamlamadım daha vereceğim eğitimler var diyorsan kurul kararı al personele katılım belgelerinin bütün eğitimlerini tamamladıkları zaman vereceği yönünde,

Sonrasında eksik gördüğün, yeni meydana gelen riskler, yöntem, teknoloji ekipman değişikliklerinde genele yada lokal olarak bazı gruplara eğitimler verebilirsin diye düşünmekteyim
  3. Halil İbrahim Pak İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu ölçme ve değerlendirme sorularını kendimiz mi hazırlayacağız?(istediğimiz sorular mı olacak?)
    ortalama konu başı kaç soru soruluyo?
    teşekkürler....
  4. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hazırladığınız Verdiğiniz eğitim dpğrultusunda eğitimin katılımcılara sağlaması gerektiğini düşündüğünüz noktalar veya hazırlarken bu eğitimi alacak olan kişilerin şunları şunlar öğrenmesi,kazanım sağlaması gerekir diye düşündüğünüz ana noktalar hakkında 10 soruluk bi test hazırlamanız yeterlidir diye düşünmekteyim.
  5. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    aynen öyle ;)
  6. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ben verdiğim eğitimden önce 5er sorudan oluşan önce ön test,eğitimden sonra da son test yapıyorum.en son da bu eğitimi verdiğim herkezden, eğitimi aldıklarına dair isim soy isim ve imza dan oluşan belge hazırlıyorum.bu belgeleri işverene veriyorum onda duruyor.
  7. Halil İbrahim Yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Berkay Bey, hazırladığınız belgede hangi eğitimleri aldıklarınıda yazıyor musunuz?
  8. Dilek dipsel İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    MADDE 15 – (1) Düzenlenen eğitimler belgelendirilir ve bu belgeler çalışanların özlük dosyalarında saklanır. Eğitim sonrası düzenlenecek belgede, eğitime katılan kişinin adı, soyadı, görev unvanı, eğitimin konusu, süresi, eğitimi verenin adı, soyadı, görev unvanı, imzası ve eğitimin tarihi yer alır.​
    (2) Eğitimlerin işyeri dışındaki bir kurum tarafından verilmesi durumunda bu kurumun unvanı da düzenlenen sertifikada yer alır.​
  9. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Evet İbrahim Bey yazıyorum. Eğitime katılım beyanı bulunan personele, aşağıdaki konularla ilgili eğitim verilmiştir.Eğitimi verenin ad soy ad belge no imzası, işverenin ad soyad imzası, Temel İş Sağlığı Ve Güvenliği, Genel Saha Güvenliği, Yasal Hak Ve Sorumluluklar altada eğitime katılanların isim soyisim görev ve imzalarını yazıyorum
  10. Süleyman kara İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    70553
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    mac iş güv.dan.ltd.şti.
    eğitimi ilgili şirketin iş güv. uzmanı iseniz verebilirsiniz,
    veya bir osgb nin sigortalı çalışanı iseniz verebilirsiniz,
    serbest uzmanın eğitim verme yetkisi maalesef yok.
  11. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Önceden İş güvenliği uzmanları osgb den sigortası yatmasa da eğitim verebiliyordu.daha sonra bu hak elimizden alındı bu çok saçma birşey. illa bi osgb ye bağlı olmak lazım eğitim verebilmek için.Ama şuan piyasadaki birçok iş güvenliği uzmanı arkadaşım serbest çalışıyor ve sigortası yatmadığı halde eğitim veriyor.sonuçta eğitimi vermek bizim hakkımızda sonra bizim elimizden bunu aldılar.
  12. berkaykorkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İSG katılım formu

Ekli Dosyalar:

13. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    peki soru 50 kişi altında çalıanı olan az tehlikeli işyerlerine sizce kim eğitim vermeli?OSGB lermi ama osgbler kalite uzmanlar çalıştırmıyorlar çoğunlukla.birde Arkadaşlar kısmi yada belirli süreli iş sözleşmesi yapmak suretiyle eğitim verebilirsiniz.
  14. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "ölçme değerlendirme de yapmış olman gerek bu değerlendirmede başarısız sonuçlananları tekrar eğitmen gerek ........................."

Yukarıda bu yorumu yazan arkadaşıma haddim olmayarak yönetmeliği yeniden bir gözden geçirmesini tavsiye edeceğim.
  15. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    (6) Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır veya eğitim tekrarlanır.

Ben söylediklerimin aksini belirten brşey göremedim
  16. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ölçme değerlendirmeye tabi tutulacak ana husus; katılımcının değil eğitimin ve eğiticinin etkinliğidir bunun yöntemlerinden en önemlisi elbette katılımcılar vasıtasıyla eğitimin ölçülmesidir ama eğitimin tekrarı, eğitimin ve eğiticinin etkinliğinden sonra değerlendirilebilecek bir husus diye düşünüyorum.Aksi durumda ölçme sonuçlardan memnuniyetsizlik kafadan katılımcıyı kusurlu kabul etmektir, söylemek istediğim buydu.

(6) Verilen eğitimin sonunda ölçme ve değerlendirme yapılır. Değerlendirme sonuçlarına göre eğitimin etkin olup olmadığı belirlenerek ihtiyaç duyulması halinde, eğitim programında veya eğiticilerde değişiklik yapılır veya eğitim tekrarlanır.
  17. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    eğiticide değişime gitmek ikinci plandadır Ali bey ! Eğitimi verdin 10 kişiden 9 u geçti 1 kaldı onu tekrardan eğitirsiniz! eğitimi verdin 10 kişiden 1 kişi geçti o zaman sorun sizdedir yada yönteminizdedir. burada bulunup uzmanlık almış arkadaşlarında yürütebileceklerini düşündüğüm için ve verdikleri eğitimlerden sadece 1 yada 2 kişinin kaldığını varsaydığım için yazmadım ;) saygılar
  18. Ali GÜL İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu söylediğiniz "10/1 örnek" katılımcı kaynaklı eksikliği gösterir elbette.Bunun oranını belirlemeyi mevzuata bırakmadan eğitici/ler bu kararları verecektir elbette..
  19. Deniz K. İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Anlaştık sanırım öyle ise :)
  20. Murat Gençtürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22346
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki eğitim verdikten sonra, eğitime katılanların imzalarının bulunduğu imza formunda (imza föyünde) eğitimi veren uzmanın imzası bulunmak zorunda mı ?