1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Eğitimsiz işçiye iş yok..

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve bencaglayan tarafından 15 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. bencaglayan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Uzman-Bilirkişi-Eğitmen
  Hatırlanacağı üzere Başbakan Ahmet Davutoğlu ilk ziyaretini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı' na yapmış ve bir eylem planı oluşturulması kararlaştırılmıştı.Ciddi yaptırımlar kadar Sorumlu davranan İşverenlere de önemli teşvikler sağlanacak.

  2015 yılından itibaren çok tehlikeli sınıfındaki işyerlerinde çalışanlar için mesleki eğitim ve meslek yeterliliklerine uyumun hayata geçirilmesi planlanıyor. 2018'den sonra ise, Mesleki Yeterlilik Belgesi alma zorunluluğunun tehlike sınıfı ve meslek farkı gözetilmeksizin tüm çalışanlar için geçerli hale gelmesi planlanıyor.
  Mesleki yeterlilik konusunda ise belirli kurumlar yetkili kılınacak ve 8 ay sürecek eğitimlerin sonunda uygulanacak sınavda başarılı olmaları halinde sertifikaları verilecek ve çalışanlar o işi yapabilecekler.

  Bu yeni dönem işverenler açısından da teşvik edici olacak.Bir işyerinde hiç iş kazası olmamış ise işverenler sigorta primlerinde indirimden yararlanabilecek. İşveren sicilini sorunlu hale getirmediği sürece artan oranda da indirim alabilecek. Tabii, İş kazası olursa durum değişecek ve sigorta indirimi sıfırlanacak.

  Birde madalyonun diğer yüzü var. İşin durdurulmasına veya kapanmasına karar verildiği halde işveren çalışmaya devam ederse, işyerine girerse ve/veya çalışan çalıştırmaya devam ederse işverene hapis cezası uygulaması yer alacak. Mühürlenen işyerinde çalışmaya devam edilmesi halinde az bir para cezasıyla kurtulmak yerini hapis cezasına bırakacak.

  Son bir kaç aydır, medyada sıkça izlediğimiz büyük iş kazalarına rağmen, zorunlu İş Güvenliği Uzmanı ve İş Yeri Hekimi atayan işyeri neredeyse yok gibi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yasal zorunluluklarını yerine getirmeyen işyerlerini sistemden özel yazılm sayesinde görüntüleyebiliyor. Dolayısıyle denetim olmaz,seçim var nasılsa gibi gerekçelerle rehavetine kapılmamak gerekiyor.Çünkü; Bakanlık firmalara müfettiş göndermeden, yüksek ve geriye dönük cezaları yazabilecek.

  Ekim ayında Meclis’e sevkedilmesi beklenen düzenlemeye göre, işyerinde risk değerlendirmesinin gerektirdiği kurallara uymayan, sağlık ve güvenlik şartlarına riayet etmeyen hatta,baret takmamakta direnen işçiler için de işverenin derhal ve tazminatsız fesih için insiyatif alması mümkün olabilecek. İşverenlerin kötü niyetli uygulamalarını engellemek amacıyla , çalışanların hatalı davranışlarının, güvenliği riske atan hareketlerinin belgelenmesini veya ortaya konabilmesini sağlayacak delillerin neler olabileceğininde de düzenlemede yer alması bekleniyor.
  http://www.haberburasi.com/yazarlar/isg-uzmani/egitimsiz-isciye-is-yok/71/