1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

E-posta'dan işverene resmi tebligat iş güvenliği uzmanlarını kurtarabilir.

Konusu 'Diğer Duyuru ve Etkinlikler' forumundadır ve Sadi ÇETİN tarafından 5 Kasım 2014 başlatılmıştır.

1. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 18. Maddesi gereğince şirketlere KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) adresi üzerinden resmi tebligat yapılabiliyor. Tüm şirketler KEP adresi edinmek zorunda. Gerçek kişiler ise isteğe bağlı olarak KEP adresi edinebiliyor. (Elektronik Tebligat Yönetmeliği, Madde/7)
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.17044&sourceXmlSearch=&MevzuatIliski=0

Tüm İş Güvenliği Uzmanlarının KEP adresi edinmesinin çok faydalı olacağını düşünüyorum. Çalıştığınız şirkete İş Güvenliği tedbirlerini E-Posta yoluyla ispatlı-delilli olarak tebliğ edebilirsiniz. İleride olası sıkıntıları önleyebilirsiniz.

KEP adresini PTT'den alabiliyorsunuz. Erişim link altta;
    http://pttkep.gov.tr/
  2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Biz kullanıyoruz, fakat sistem düşünüldüğü kadar pratik değil. Yılık ücretlerin yanında posta başına ücret alıyorlar. sisteme girmek çok uzun sürüyor ve sistem çok yavaş.
  3. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    KEP ücretleri abartılacak kadar değil. Gerçek kişler 2 türlü tebligat yapabilir. 1.Yol:Noter kanalıyla, 2.Yol: Kayıtlı Elektronik Posta yoluyla. KEP yolunun notere kıyasla çok daha ucuz ve çok daha kolay olduğunu düşünüyorum. Bunların dışında KEP hususunda bir sıkıntı varsa lütfen paylaşınız.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yıllık ücret 35,00.-TL her bir kep içinde 1,50.-TL ücret veriyorsunuz. ayrıca sistemi kullanmak için elektronik imzaya ihtiyacınız var. Oda yıllık 150-200,00.-TL civarında. çok sayıda işyerine bakan arkadaşlarımız için maliyetler yüksek çıkacaktır. Ayrıca KEP zorunlu ama kullan sayısı çok az. Ama dediğiniz gibi noter kanalına alternatif olarak kullanılması mümkün.
  5. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aralık'tan itibaren dağıtılacak olan yeni nüfus cüzdanları elektronik imzada kullanılabileceğinden, elektronik imza masrafı sıfırlanıyor. Diğer masraflar ise belirttiğiniz gibi çok az. Şirketin KEP'i fiilen kullanıp kullanmadığı o şirketi bağlar. Şirket KEP'ini hiç kullanmasa dahi gönderdiğiniz E-Posta tebligat yerine geçer. Çok sayıda iş yerine bakan arkadaşlarımız ise, örneğin 20 şirkete baksa 20*1,5=30 TL bildirim ücreti öder. Sürekli bildirim yapacak hali yok, bazan hiç, bazan yılda bir, özetle gerektiğinde bildirim yapar. BENCE KEP İLERİDE OLASI BİRÇOK SIKINTININ ÖNÜNE GEÇER.
  6. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    şuan için kep maliyetli gözükse de belirli bir zaman sonra olmazsa olmazlar arasına girecektir
    o aşamaya kadar
    şuan kep olmasa da outlock veya diğer mail adreslerinden de yazışmalar kayıt altına alınabilir
    tüm yazışmalarımı mail ortamında yapıyorum yapmaya da özen gösteriyorum
    tespit öneri defterleri, kurul toplantı kararları, raporlar vb mail ortamında da 2. kez tebliğ etmeye çalışıyorum
  7. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aldığınız tedbir hiç yoktan iyidir ancak, işveren iş güvenliği tedbirlerinin onaylı defter yoluyla yapılması gerektiğine işaret ederek emeğinizi boşa çıkarabilir. KEP ise kanun ve yönetmelik ile kabul edilmiş tebligat yolu sayıldığından işverenenin KEP'ten kaçma şansı yoktur.
  8. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

kullanan azdan kastım aldılar da kullanmıyorlar değil. Hiç almadılar. Biz Samsun'da başvurduğumuzda başvuru yapan 6.şirkettik. yani demek istediğimi firmaların pek çoğunun kep hiç hesabı yok. İleriye dönük olarak ise Türkiye Noterler Birliğinin KEP ile alakalı bir çalışması var. tüm şirkete ve personele KEP hesabı sağlıyor. Büyük ihtimalle ileride de böyle olacak. normal elektronik posta hesapları yerine herkes KEP kullanacaktır. Faturalar, mahkeme tebligatları vesair herkese buradan tebliğ edilecektir. Ama ne kadar ileride bilemem :)
  9. Sadi ÇETİN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    50878
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hiç KEP almamışlarsa, bu durum Elektronik Tebligat Yönetmeliği 7.Maddeye aykırıdır.
  10. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tespit öneri defterine yazdıklarımı da tekrar mail ortamında gönderiyorum demiştim. arada kaynadı herhal :(
    ama dediğiniz gibi KEP ten kaçış yolu yok herhalde
  11. gulsah11 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  12. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Bildiği kadarıyla gönderen değil, alıcı/alıcılar da bu sisteme dahil olmuş olmalı?
  13. dedeoğlu neşe İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
  14. Mehmet-2014 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  15. ismail onur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bankalara verdiğim talimaat sayesinde 5 ayrı şubeye gitmek yerine tek bir maille hesaplarımı kapattığım ve zamandan kazandığım sistemdir bir çok alandada bu tarz pratik yolları kullanmaya yarayan yaygınlaştığında hayatımızı daha da kolaylaştıracağına inanıyorum...