1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Editörün seçtikleri....12 angry men

Konusu 'Sinema ve Tiyatro' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 23 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  b70-8531.jpg

  filmin künyesi

  drama; 1957; 93 dakika
  yönetmen: sidney lumet (yönetmen olarak ilk çalışması)
  orijinal öykü: reginald rose'un bir oyunundan uyarlama
  oyuncular: henry fonda, martin balsam, lee j. cobb, e.g. marshall, jack klugman,robert webber, ed begley sr., john fiedler, jack warden, george voskovec, edward binns, joseph sweeney.
  ödüller:
  1957 berlin international film festival: golden berlin bear;
  1957 british academy awards: best actor (fonda);
  1957 edgar allan poe awards: best screenplay; (en iyi film)
  1957 national board of review awards: ten best films of the year; (yılın en iyi on filmi)
  1957 academy award nominations (oskar adaylığı) : best picture (en iyi film), best director (en iyi yönetmen-lumet), best adapted screenplay (en iyi sinemaya uyarlama)


  filmin konusu
  ortada bir ceset, cesedin ogluna %100 katil gozu ile bakilan bir dava bir de bu davanin 12 juri uyesi vardir, sonucun baştan belli oldugu alabildigine lineer ve kisa bir duruşmadan sonra juri karar vermek icin odasina cekilir ardindan olaylar gelişir

  kişisel analiz

  zamanında izleme eylemini nedense hep ertelediğim film olmuştur.izledikten sonra ise niye ertelediğim konusunda kendime kızmışımdır.tek mekanda, izleyiciyi sıkmadan boğmadan ve filmin ritmini düşürmeden izlenmesi gereken filmlerden biridir.
  sıcak bir gün, bitmek bilmeyen bir buçuk saat, çalışmayan vantilatör, terleyen ve bağıran adamlar, önyargı.
  12 tane adamı tek bir mekanda 90 küsür dakika izliyorsunuz ve çoğu standart izleyici için çekilmez bir film haline gelebilir bu. bayan yok,aşk yok çoğuna göre sonuç yok. ama filmin içine girdiğiniz zaman aslında 12 tane adamın yoruma,bakış açısına göre 12 kişiliği,12 bakış açısını hatta ülkeyi,şehri bile temsil edebildiğini yorumlayabilirsiniz. filmin genelinde 12 adamın sonunda hepsi tek bir kişiye dönüşüyor bu da ön yargılarından arınmış tüm ikilemlere rağmen;doğru anda doğru soruları sorup,mantıklı şüphelere mantıklı cevaplar veren bir insana dönüşüyor.benim için en önemli detaylardan biri de ön yargıların insanın artık farketmeden vücudunu kaplamış olması,filmdeki çoğu karakterin düşündüğünü sandığıyla ağzından çıkardığı cümleler birbirini tutmuyor. farkında olmadan o kadar benimsemiş ki insanlar bilmeden konuşmayı ön yargısız yaşayamıyorlar.filmde bunu çok net görüyoruz zira suçsuz olduğunu söyleyen son karakterimizin kendi kişisel sorunları yüzünden ya da kendi karakteri yüzünden o kadar direnip sonunda suçsuz olduğunu kabul etmesi adeta af dileyerek bunu yapması bunu gösteriyor. ki film boyunca agresif olan karakterimizin fikrini değiştirmesi için geri kalan 11 adam pek bir şey yapmadı çünkü kendi sinirlerine hakim olamayıp kendi tezini çürüttü çoğu zaman en sonunda da belki kendine kızarak 'suçsuz' diye haykırmıştıt.
  aynı filmin rus yapımı da mevcuttur merak edenler için ismi 12.yeniden çevrim filmlere önyargım olmasına rağmn rus yapımınıda oldukça etkileyici bulmuşumdur.rus yapımında ise suçlu çeçen bir çocuk kurban ise rus subayıdır.ayrıca bu filmi izleyecekler için önerim eğer sigarayı yeni bırakmış iseniz kesinlikle önermediğim bir film olmasıdır.ne diyelim mutlu seyirler.......
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Fatma hanım sunum ve Film analiz-(inizden) çok etklendim..Umarım ilerde film eleştirmeni olursunuz..
 3. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  Konya
  Sertifika Numarası:
  13436
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  teşekkür ederim erkan bey.şu anda tek hedefim a sınıfı igu olabilmek ,işimi hakkıyla yapabilmek ve hayırlısıyla şu 21 aralığı atlatabilmek.(siz nasılsınız bilmiyorum ama inanın gecem gündüzüme karıştı bu sınav beni hayli yoruyor) film eleştirmeni olmak gibi bir niyetim yok bunlar hobi olarak karalanmış bir kaç cümleden ibaret:)