1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Editörün seçtikleri......güneşli pazartesiler(los lunes al sol)

Konusu 'Sinema ve Tiyatro' forumundadır ve Fatma Kocaer tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Fatma Kocaer Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    Konya
    Sertifika Numarası:
    13436
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    gunesli-pazartesiler.jpg

film künyesi

Vizyon Tarihi
    :
    14 Kasım 2003
    Yapımı
    :
    2002 - İspanya , Fransa , İtalya

Tür
    :
    Dram
    Süre
    :
    113 Dak.
    Yönetmen
    :
    Fernando León De Aranoa
    Oyuncular
    :
    Javier Bardem , Luis Tosar , Aida Folch , Serge Riaboukine , Celso Bugallo
    Senaryo
    :
    Fernando León De Aranoa , Ignacio Del Moral
    Yapımcı
    :
    Andrea Occhipinti , Elías Querejeta
    imdb :7.4

film konusu

İspanya'nın liman kenti Vigo'da geçen bu hikâye, her gününü Pazar günüymüş gibi yaşayan, Pazartesi'lerini güneş altında geçiren insanları anlatıyor. Vigo uzun zaman önce tarıma sırt çevirmiş ve onun orantısızca büyümesine bununla beraber de göçmenler ve işçilerle dolmasına yol açan endüstrinin yaygınlaştığı bir şehre dönüşmüştür.Düşlerini gerçekleştirememiş bir grup orta yaşlı arkadaş, işsizlikle mücadele etmenin umutsuzluğunun üstesinden gelmeye çalışmaktadırlar. Şehirin tersanesindeki, onlar için büyük önem taşıyan, işlerini kaybeden bu adamlar günlerini El Naval adlı bir barda geçirip hatıraları yadeder, felsefe yürütür ve şimdiki durumları hakkında dertleşirler. Huysuz Santa kendine acımayı reddedip bu duruma aldırmıyormuş gibi davranmaktadır. José karısının onu terk edeceğinden korkmaktadır. En yaşlıları Amador'un başına gelmiş olan da budur, ama o herkesi karısının seyahatten bugün yarın döneceği konusunda ikna etmeye çalışır. Bu arada Lino ise iş bulma umudundan vazgeçmeyi reddeder, aslında yarı yaşındaki adaylara uygun olan işler için birbiri ardına görüşmelere gider

kişisel analiz:

işsizliğe ve işsizliğin insan üzerindeki etkilerine dair, derdini sakin ve abartısızca anlatan, diyaloglar ve oyunculukların güçlü olduğu duygusal bir ispanyol filmi. orta yaşı geçmiş 4 karakterin her biri birbirinden farklı ve hepsi işsizlik mevzusuna başka bir boyuttan bakıyor.

filmde adeta kimse rol yapmıyor, özellikle ana karakterler. filmin içinde yaşıyorsunuz. her sahnenin içindesiniz, sahnede gözükmeyen ama orada olan bir karakter gibi yaşıyorsunuz filmi. santa nın sırtına vurup naber diyeceğiniz geliyor. ya da onun size naber diyeceğini sanıyorsunuz. yeni dünya düzenine beraberce kızıyorsunuz. filmde makyaj ve kostüm yok gibi bir şey. herkes evinden çıktığı kıyafetle filmde oynuyor sanki. hem her sahnesi için çok uğraşılmış, ince ince örülmüş gibi duran, hem de her sahnesinin bir defada çekildiği, herkesin hayatını oynadığı zannedilen bir film. gözlerimin dolduğu, güldüğüm, gülümsediğim, hüzünlendiğim, üzüldüğüm, helal olsun işte böyle dediğim, umutlandığım, amador'un evinde santa'nın ve kameranın kendi etrafında döndüklerinde boğazıma kocaman bir yumru oturtan film olmuştur. o sahnedeki müzik de bana göre filmin en can alıcı sahnesini tamamlayacak en güzel müzikti. yahu bir filmde bu kadar çok etkileyici sahne olur mu ? işsizlikte en kötü gün pazartesidir. hafta sonu genelde çalışılmaz zaten. hissetmezsiniz pek işsizliğin acısını. ama pazartesiler gelince işsizliği yaşamaya başlarsınız tekrar. işsizlikte günlerin önemi yoktur. iş bulamadıktan sonra salı olmuş cuma olmuş ne fark eder ki? filmdeki karakterler o kadar gerçek ki, onların umutsuzluğunu, çaresizliğini çok yakından, ta içlerinden hissediyorsunuz. kah gülüyor kah hüzünleniyorsunuzz trajikkomik hallerine ayrıca filmde şöyle bir diyalog geçer
    filmde eski rus kozmonotu sergei'in anlattigi bir fikra vardir: sovyet rusya dagilmis, yillar sonra iki eski komunist partili arkadas bir araya gelmis konusmaktalar. birincisi soyle der: "dostum, cok kotu bir sey farkettim. bize komunizmle ilgili anlatilan hersey yalanmis.". digeri soyle cevap verir: "ben daha kotusunu farkettim. bize kapitalizmle ilgili anlatilan hersey dogruymus".
    bu film her anildığında insanda yeniden seyretme isteği doğuran bir filmdir.ne diyelim izleyin izlettirin

iyi seyirler.....
  2. Koray Pehlivanoğlu İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    32082
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Çalışıyor
    Filmi izlemedim ama hayranı olduğum Javier Bardem'in içinde olduğu her filmi izlemek isterim. Fakat Avrupa filmlerine karşı biraz önyargılıyım. Çok yavaş ve durarak ilerliyor filmler :(