1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Efe boz davasında karar açıklandı

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 18 Nisan 2014 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  [​IMG]

  İstanbul Maltepe'de anaokulu öğrencisi Efe Boz'un ölümüne ilişkin davada, okul müdürü 3 yıl 4 ay, taşeron firma müdürü ile firmanın mühendisi 2 yıl 6'şar ay hapis cezası aldı.

  İSTANBUL

  Maltepe'de anaokulu öğrencisi Efe Boz'un ölümüne ilişkin, okul idarecileri ile müteahhit firma yetkililerinin yargılandığı davada, okul müdürü 3 yıl 4 ay, taşeron firma müdürü ile firmanın mühendisi 2 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırıldı.

  Anadolu Adalet Sarayı 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, Hakim İbrahim Fikri Talman davayı karara bağladı.

  Mahkeme, taşeron firma müdürü Yalçın Kaya ile firmada mühendislik yapan Murat Kılıç'ı "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 2 yıl altışar ay hapis cezasına çarptırdı.

  Okul müdürü Mustafa Katırcılar'ın da "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 3 yıl 4 ay hapisle cezalandırılmasını kararlaştıran mahkeme, anasınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp'e de 1 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

  Mahkeme, Gökalp'in sabıkasız oluşunu ve pişmanlığını göz önüne alarak, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.

  Duruşmada söz alan taşeron firma müdürü sanık Yalçın Kaya'nın avukatı Celal Budakoğlu, geçen celse sundukları belgeyi hatırlatarak, müvekkilinin olayda sorumluluğu olmadığını savundu.

  Taşeron firmanın mühendisi sanık Murat Kılıç'ın avukatı Turan Altun, sanık Kaya'nın avukatı tarafından sunulan belgeyi kabul etmediklerini belirterek, müvekkilinin beraatini talep etti.

  Cumhuriyet savcısı Halit Koçak ise önceki mütalaasını tekrarladığını, Efe Boz'un ölümünde sanık Yalçın Kaya ile Murat Kılıç'ın sorumluluğu bulunduğunu aktararak, Kılıç'ın da "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan cezalandırılmasını istedi.

  Hakim İbrahim Fikri Talman da dosyada araştırılacak bir konunun kalmadığını bildirerek, kararını açıkladı.

  Taşeron firma müdürü Yalçın Kaya ile firmada mühendislik yapan Murat Kılıç'ı "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan üçer yıl hapis cezasına çarptıran mahkeme, sanıkların duruşmadaki iyi halini dikkate alarak, cezanın 2 yıl altışar aya indirilmesine karar verdi.

  Suçu sabit görülen okul müdürü Mustafa Katırcılar'a da "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçundan 4 yıl hapis cezası veren mahkeme, "olası kast" ve "bilinçli taksir" hükümlerinin koşulları bulunmadığı gerekçesiyle cezayı 3 yıl 4 aya indirdi.

  Mahkeme, Katırcılar'ın yasal zorunlulukları yerine getirmeden inşaat çalışması yaptırdığına hükmederek, bu işlemlere onay veren Maltepe Kaymakamlığı, İstanbul İl Özel İdare Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında, hüküm kesinleştiğinde gereğinin yapılması için kararın bir suretinin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilmesini kararlaştırdı.

  Hükmün açıklanması geri bırakıldı

  Mahkeme, anasınıfı öğretmeni Gökçen Gökalp'i de yüklenen suçu işlediğinin sabit görüldüğü gerekçesiyle, 2 yıl hapisle cezalandırdı. Gökalp'in yargılama sırasındaki davranışlarını dikkate alarak cezayı 1 yıl 8 aya indiren mahkeme, Gökalp'in sabıkasız oluşunu ve pişmanlığını göz önüne alarak, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına hükmetti.

  Mahkeme, okulun müdür yardımcıları Pınar Tan Aslan ve Fatma Metin ile ihaleyi alan şirketin yetkilisi Aslan Yavuz Haberdar ve firmanın kontrol görevlisi Halim Cüneyt İşyar hakkında ise olayda kusurları bulunmadığı gerekçesiyle beraat kararı verdi.

  Anasınıfı ablasına suç duyurusu

  Soruşturma sırasında hakkında ek takipsizlik verilen anasınıfı ablası Sema Aktaş'ın kusurlu olduğu yönünde, bilirkişi tarafından görüş bildirildiğini ve bu hususun delil niteliğinde olduğunu belirten mahkeme, hüküm kesinleştiğinde Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'na Aktaş hakkında suç duyurusunda bulunulmasını kararlaştırdı.

  Kararı yeterli bulmuyorum

  Duruşma sonrası gazetecilere açıklama yapan Efe Boz'un annesi Nurdan Boz, 4 yıldır mücadele verdiklerini anlatarak, "Maalesef üzgünüm. Verilen kararı yeterli bulmuyorum. 5,5 yaşındaki bir çocuk, hayattan koparıldı. Ağır kusur, ağır ihmal var. Almış oldukları ceza, benim oğlumun ölümünün karşılığı değil" diye konuştu.

  İddianameden

  Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, 6 yaşındaki Efe Boz'un 12 Mayıs 2010'da okulun tuvaletindeki lavabonun boğazını kesmesi sonucu ölümüne ilişkin, okulun deprem güçlendirme inşaatını üstlenen firmanın 4 yetkilisi ile o dönemde okul müdürü olan Mustafa Katırcılar, müdür yardımcıları ve ana sınıfı öğretmeninin, ''taksirle ölüme sebebiyet vermek'' suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.
  http://www.aa.com.tr/tr/haberler/315058--efe-boz-davasinda-ogretmen-ve-okul-mudurune-ceza