1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Egzost gazı zehirlenmesi

Konusu 'Kaza İnceleme ve Araştırmaları' forumundadır ve Fırat Nurdoğan tarafından 16 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kaza Tanımı: Egzost gazı zehirlenmesi

  Kaza tarihi:10.08.2013

  Yer: İzmir-Aliağa
  Kaza açıklaması: Kruvaziyer gemisinin makine dairesine su boşaltmak için giren 8 işçi, su tahliye pompasının egzozundan çıkan dumandan zehirlendi. Hastaneye kaldırılan işçilerden Doğan Balcı ve Davut Özdemir hayatını kaybetti.
  Kaza nedeni; Su tahliye pompasından çıkan korbonmonooksit içeren Egzost gazı. Renksiz, kokusuz, tahriş etkisi olmayan çok zehirli gaz olarak tanımlanır.Hemoglobine oksijenden 200-300 kat daha fazla ilgilidir. Hemoglobinle karboksi hemoglobin (HbCO) yapar. Böylece kanın dokulara oksijen taşıma kapasitesini bloke eder. Dolayısıyla, oksijen yetersizliği baş gösterir ve kanın karbonmonoksit ile doygunluğu artınca da ölüm meydana gelir.

  Kaza Öncesi alınması gereken önlemler:
  1-işyeri havasındaki karbonmonooksit (CO) kontrol edilir.
  2-Herhangi bir makinanın kullanılmasından önce kullanma talimatları işçilere tebliğ edilmeli ve gereken konularda uyarılar yapılmalı.
  3-Egzost gazı çıkaran makineler ile kapalı alanlarda çalışma yapılmamalıdır.
  4-Çalışmak zaruri ise egzost gazı yalıtımlı ara hortumlarlar açık havaya salınmalıdır.
  5-Herhangi bir kaçak ihmaline karşın işçiler temiz hava beslemeli gaz maskesi kullanmalı.
  6-mümkün olduğunca kısa aralıklarla çalışılmalıdır,zira %13-75 arası karbonmonooksit-hava karışımı patlayıcıdır.Oluşabilecek arklar yada bilinçsiz hareketler patlamaya sebebiyet verebilir.
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Kapalı alanlarda çalışma izni formu düzenlenmeli işçiden önce yetkili idari personel girip kontrolleri yapmalı..ölecekse onlar ölsün nasıl olsa memlekette mühendis bol..
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Erkan Dündar
  Önce yöneticiler girmeli ama mühendisler de sonuçta çalışan.
  Denizcilikten anlatmak gerekirse, özellikle gemilerde kazalara uğrayanlar Ship Safety Officer olarak atanmış olan 2. Kaptanların başına geliyor. Yakıt tankına girmeden önce yapılan H2S ölçümleri için herşey ölçü aletine göre normal çıkarken, kalibrasyon firmasının hatası yüzünden tanka inince tekrar çıkamama durumları oldu. ( Bu olay birkaç ay önce bir arkadaşımın başına Tuzla tersane bölgesinde bir tersanede olan durum)
  Aslında olan her şekilde mühendise oluyor da bakma sen. :D
  Yönetici veya çalışan farketmez. Kimseye birşey olmasın.
 4. bim İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu
  bu olayda Fırat beyin açıklamasına göre su tahliye pompasının kapalı makine dairesinde çalıştırılmasıyla CO zehirlenmesi meydana gelmiş, yani mevcut ortama girilmeden önce CO miktarı normaldi sanıyorum. eğer öyleyse hadi diğer önlemleri geçtim, egzos gazı çıkaran bir makine nasıl olur da kapalı bir ortamda çalıştırılır anlamakta zorlanıyor insan, eğitimi de geçtim işveren en kötü ihtimalle "su pompasını kapalı yerlerde çalıştırmayın, gazdan zehirlenir ölürsünüz" diyemez miydi?
 5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Onu diyecek kişi o malzemeyi onlara "alın suyu tahliye edin" diye vermezdi ki.