1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

Ehliyette yeni dönem

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 21 Haziran 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ehliyette yeni dönem
  haber.jpg

  İçişleri Bakanlığı 'Karayolları Trafik Yönetmeliği' önemli değişiklikler yapacak bir tasarı üzerinde çalışmalarını yürütüyor.

  Çalışmaları son aşamaya gelen yönetmelik tasarısına göre, eskiden 10 olan sürücü belge sınıf sayısı düzenleme ile 18'e çıkarılacak.

  MOTOSİKLET EHLİYETİ ALMA YAŞI 20 OLDU

  Düzenleme ile birlikte sürücü belgeleri alma yaşlarından da önemli değişikliğe gidilecek. İki, üç ve dört tekerlekli motorlu bisikletleri (moped) kullanabilmek için sürücü belgesi alma yaşı 17'den 16'ya düşürüldü. Sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilecek A sınıfı ehliyetleri alma yaşı ise 17'den 20'ye yükseltildi.

  Kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilen 'C' sınıfı ehliyet alma yaşı ise 22'den 21'ye düşürüldü. Sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla koltuğu olan minibüs ve otobüsler için verilen 'D' sınıfı ehliyet alma yaşı ise 22'den 24'e çıkarılıyor.

  DENEYİM ŞARTI GETİRİLİYOR

  Yeni düzenleme ile birlikte artık bir üst araç kullanmak için alınacak ehliyetler için deneyim şartı getiriliyor.

  Örneğin sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler için verilen A sınıfı ehliyet alabilmek için en az 2 yıllık gücü 15 kilovatı geçmeyen üç tekerlekli motosikletleri kullanacaklara verilecek A2 sınıfı ehliyet tecrübesi istenecek. kamyon ve çekicileri, minibüs ve otobüsleri kullanacakların alacağı C ve D sınıf ehliyeti alabilmek için B sınıf otomobiller için verilen sürücü belgesine sahip olunması gerekiyor.

  EHLİYETLERE Ab STANDARDI GELECEK

  Karayolları Trafik Yönetmeliği'nde yapılan yeni düzenlemelerin uygun olduğunu belirten Sürücü Kursları Konfederasyonu Başkanı Dursun Önal, "Uygun bir düzenleme. Çok büyük motorlar, bazı motosikletler devasa motora sahip. Bunları kullanacak insanların biraz daha yaşını başını almış insanlar tarafından kullanması uygun. Ayrıca, motosiklet kullanma hakkını elde edeceklerin en az 2 yıl daha küçük motor veya motorlu bisiklet kullanması düzenlemesi de yerinde bir düzenleme. Bu düzenleme ile ehliyet alma şartlarımız Ab standartlarına uygun bir hale getiriliyor." diye konuştu.

  BELGE SAYISI 18'E ÇIKACAK

  Sürücü belgesi sayısının 10'dan 18'e yükseltilmesinin de Ab standartları kapsamında yapılan bir düzenleme olduğunu kaydeden Önal, "Aslında burada belge sayısı artırılmıyor. Araçların standartlarına göre verilecek sürücü belgeleri belirleniyor. Örneğin eskiden minibüs ve otobüsler için verilen D sınıfı ehliyetler bölümlere ayrılıyor. D1 sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla on yediden az koltuğu olan minibüsler, D1E, D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilecek. D, sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla koltuğu olan minibüs ve otobüsler için verilirken -DE, D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçlar için alınabilecek." şeklinde konuştu.

  YENİ BELGELERLE KULLANILACAK ARAÇLAR

  -M, motorlu bisikletleri (moped)

  -A1, gücü 11 kilovatı geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler

  -A2, gücü 35 kilovatı geçmeyen sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler

  -A, sepetli veya sepetsiz iki tekerlekli motosikletler ile gücü 15 kilovatı geçen üç tekerlekli motosikletler

  -B1, dört tekerlekli motosikletler

  -B, otomobil ve kamyonet

  -BE, römork veya yarı römork içeren birleşik araçlar

  -C1, azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekiciler.

  -C1E, Ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar

  -C ; kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir.

  -CE ; Azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçlar

  -D1 ; sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla on yediden az koltuğu olan minibüsler

  -D1E, D1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

  -D, sürücü koltuğu dışında, sekizden fazla koltuğu olan minibüs ve otobüsler

  -DE, D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçlar

  -F, lastik tekerlekli traktörler

  -G, iş makinesi türündeki motorlu araçlar

  -K sınıfı sürücü aday belgesi; Yönetmelikte belirtilen şartlar ve esaslara göre araç sürmeyi öğrenen sürücü adayları

  KAYNAK
 2. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  hangi belge hangi aracı kullanır bunu öğrenene kadar
  araba durduğu yerde paslanır
 3. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  41670
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  :::::::::
  Yeni uygulamada öğrendiğim şey.
  Eskiden E sınıfı ehliyet almak için ( Otobüs ) önce sürücü kursu, sonra yazılı sınav ve en son direksiyon sınavı yapılıyordu.
  Yeni düzenleme ile artık sürücü kursuna kayıt olmak ve direk direksiyon sınavına girmek yeterli olacak. Yazılı sınav kaldırıldı. ( Sürücü kursları da bunu teyid etti )
  Peki bu daha mı iyi oldu acaba? Tamam yazılı sınavlar gerçekten saçma saçma sorulardan oluşuyordu ama acaba bunu daha kaliteli hale getiremezler miydi? Sadece direksiyon sınavı ile daha mı titiz davranmış olacaklar yani?