1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Einstein bir kez daha haklı çıktı!

Konusu 'Serbest Kürsü' forumundadır ve Talat ARICI tarafından 18 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Talat ARICI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100616
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  CS Yazılım Enformasyon Teknolojileri Ltd. ŞTİ.
  Geçen yıl CERN’de keşfedilen ve fizikteki mevcut bir çok kuramı doğrulayan Higgs Parçacığından sonra biliminsanları şimdi de evrenin oluşumunu ve gelişimini anlamamızda çığır açacak bir keşfe imza attılar. Pazartesi Türkiyesaati ile 17.30’da, Harvard Smithsonian Astrofizik Merkezi ’nde yapılan basın toplantısında, büyük patlamanın başlangıcına dair bugüne kadar gözlemsel olarak elde edilen ilk verilerin elde edildiği açıklandı.
  Güney Kutbu’ndaki BICEPS Teleskobu’nun elde ettiği veriler üzerinden yürütülen projede, kütleçekimi dalgalarının varlığını gösteren ilk verilerin elde edildiğini açıklayan bilim insanları, keşif sayesinde evrenin başlangıcı hakkında birçok sorunun cevaplanabileceğini belirtti. Oluşmasından ancak 380 bin yıl sonra yıldız ve galaksi oluşumuna izin verecek kadar soğumuş olan evrenin ilk saniyelerinde olanlar hakkında ciddi bilgiler elde etmemize yarayacak olan bu keşif, Einstein’ın genel görelilik kuramının bugüne dek gözlemi yapılamamış tek özelliği olan kütleçekimi dalgalarının varlığını da gösteriyor.

  [​IMG]Bilim insanlarına göre keşif; kozmolojide ‘enflasyon kuramı’ adı verilen ve evrenin başlangıcının çok küçük bir hacimde meydana gelen büyük bir patlama sonucunda büyük bir hızla genişlemesi şeklinde gerçekleştiği savını doğruluyor. Bu sayede evrenin büyük patlama sonrasında, saniyenin trilyonda birinden daha küçük bir zamanda, 100 trilyonXtrilyon kat gibi hızlı bir genişleme yaşadığı doğrulanıyor.
  Astrofizikçiler, bu yeni keşifle sadece evrenin başlangıcının nasıl ve hangi şiddette olduğuna dair bazı ip uçları elde etmediklerini bu bilgilerin aynı zamanda evrenin şu andaki yapısını da açıklayacağını; herşeyin başlangıcına dair elde edilen bu yeni delillerin neden ve nasıl varolduğumuza dair yeni sorular sorabilmemize imkân vereceğini belirtiyor.