1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ek-2: işe giriş / periyodik muayene formu nu bazı aile hekimleri onaylamak istemiyor.

Konusu 'İşyeri Sağlık Gözetimi ve Denetimleri' forumundadır ve Ertan YÜCEL tarafından 18 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Ertan YÜCEL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84651
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Kamu kurumunda 657 ye tabi kamu işçilerimiz var farklı birimlerde, farklı sgk numaraları ile çalışıyor, toplamda 52 işçi var ama farklı birimlerde ve sayıları 10 dan az, genelde 1-2 kişi çalışıyor, işyeri hekimimiz yok, genel müdürlük görüşüne göre 2016 temmuz da işyeri hekimi mecburiyetimiz başlayacak.

  Ek-2: Işe Giriş / Periyodik Muayene Formu nu bazı aile hekimleri onaylamak istemiyor. Bazıları da sorun çıkarmadan onaylıyor. Onaylamayan aile hekimleri ile alakalı olarak ne yapabiliriz? bir bilgisi ya da önerisi olan var mı? yasal durumun izahı aşağıdaki şekilde ama, bazı aile hekimleri ısrarla raporları onaylamamakta direniyor.


  20 Temmuz 2013 tarih ve 28713 sayılı
  Resmi Gazetede yayınlanan “İşyeri Hekimi ve Diğer Sağlık Personelinin Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkındaki Yönetmelik” in “Çeşitli ve Son Hükümler” başlıklı Sekizinci Bölümünde yer alan Geçici 3. Maddesinde; “(1) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin bir ve ikinci kısımlarında belirtilen işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği yönünden özellikli rapor niteliğinde olan işe giriş ve periyodik sağlık muayeneleri aynı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce olduğu gibi kamu sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenir.” denilmektedir. Buna göre yönetmeliğin yayınlandığı tarih itibariyle işe giriş raporları aile hekimleri tarafından da verilecektir.

  11 Eylül 2014 tarih ve 29116 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “ İş Kanunu İle Bazı Kanun Ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılması İle Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına Dair Kanun”da; MADDE 17 – 6331 sayılı Kanunun 15 inci maddesinin ikinci fıkrasında geçen “işyerlerinde” ibaresi “işlerde” şeklinde; üçüncü fıkrasının birinci cümlesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

  “Bu Kanun kapsamında alınması gereken sağlık raporları işyeri hekiminden alınır. 10’dan az çalışanı bulunan ve az tehlikeli işyerleri için ise kamu hizmet sunucuları veya aile hekimlerinden de alınabilir.” denilmektedir.
 2. Ertan YÜCEL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84651
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Aile hekimleri hiyeraşik olarak, halk sağlığı müdürlüğü altında, toplum sağlığı merkezi ve aile sağlık oackları olarak yapılanmış durumda, halk sağlığı müdürlüğü ile yaptığım görüşmede, aile hekimlerinin o begleleri onaylamasıyla ilgili hem merkezden hem de ilden yazılar gönderdik, onaylamayan aile hekimini bize bildirin diyor.
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  niye sorumluluk alsınlar ki!!!
 4. Ertan YÜCEL İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84651
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  ben demiyorum ki yapmalarını,
  yasa diyor ve ben de yasada olanı istiyorum,
  ama işler yürümüyor malesef.
 5. KEREM HAN ÇELİK İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8312
  Uzmanlık Sınıfı:
  İş Yeri Hekimi


  Aile hekimi önüne gelen her raporu onaylamak veya olumlu rapor vermek zorunda deyil. Aile hekimine işe giriş sağlık raporu için yönlendiriyorsanız çalışanlarınızı lütfen, yapacağı işin ne olduğunu, tehlike sınıfını ve çalışan sayısını belirten ve iş yeri hekimi bulundurmadığınızı gösteren imzalı kaşeli bir yazı ve sağlık tetkikleri yapılmış bir şekilde gönderinki Aile hekimide kime sağlık raporu verdiğini bilsin.
  Bende Aile hekimiyim. İşe giriş sağlık raporu için gelen kişiye soruyorum, ne iş yapacaksın; işyerinde kaç kişi var ; tehlike sınıfı ne; iş yeri hekimi varmı? verilen cevaplar hep aynı. Git bi sağlık raporu al gel dediler, altı üstü bir imza, var 500-600 kişi, iş yeri hekimi varmış ama bugün yokmuş-izindeymiş- 15 günde bir geliyormuş. Bu yüzden bende düzenlemiyorum. işyerinin özelliklerini bilmeden, bu işi bu kişi yapabilir diye rapor düzenlemek size mantıklı geliyormu? Siz işyerini görmeden bu makina burda kullanılabilir diye bir belgeye imza atarmısınız? Yasada yazabilir ama doktorunda sağlıklı raporu vermek için çeşitli tetkikler yaptırma hakkı var. ( Akciğer grafisi, Solunum fonk. testi vb. ) Bu testlerin masraflarınında yine 6331 sayılı yasaya göre işveren karşılamak zorunda.
  Aile hekimi işe giriş sağlık raporu düzenlemiyorsa bunun sebebi , yukarıda bahsettiğim belgeleri göndermeyen, iş yeri tehlikeli sınıfa girdiği halde çalışanını kendi işyeri hekimine deyilde dışarıya gönderen , sağlık raporu için gerekli masrafları çalışanına yıkan işverenlerdir.
  İş yeri hekimliği sertifikasınada tecrübesinede sahibim. Aile hekimi işe giriş sağlık raporu verdiğinde yaşayacağı sıkıntı, vermediği zamankinden çok daha fazla olacaktır.