1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Ekat belgesi nedir?elektrikli el aletleri kullanımında yaşanan kazalar

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Onur Umur tarafından 13 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bana gelen bir soru:
    "kolay gelsin öncelikle ekat belgesi nedir?suan bilirkişi olarak bir rapor hazırlıyorum işveren kendisi aynı zamanda çalışan prefabrik bir yemekhane inşaatı kurarken elinde matkap bulunuyor matkabında topraklaması mevcut değil,elektrik çarpması nedenyle 4m yüksekten yere düştü durumu agır,topraklama bağlantısı elektirik panosunda mevcut değil,herhangibir yüksekteçalışmada kullanılması gereken önlem alınmamış ,yalıtkan eldiven vb. hiçbir kişisel koruyucu donnaım yok ..uzatma kablolarıyla matkapı calııstırmıs kabloların bağlantıları bantlarla yapılmış....bu çalışan(işveren) elektirikle ilgli ne yapsaydı çarpılmazdı...tesekkürler"​
    10 dakika önce
    Verdeiğim cevap:

"Bence konu ile ilgili elektrik mhüendisi bir bilirkişi ututlması uygun oalcaktır diye görüş bildirirseniz en etik duruş olur:) Şahsen benim bir davama maden mühendisi bilirkişi rapor yazmıştı.. Adamın arkasından baya saydırmıştım:)

Ama elektrik müh. bilirkişi tayin etme imkanları yoksa şunları diyebiliriz. Matkapın tutma kısımlarının yalıtımlı, ve yalıtımlarının hasarsız olması lazım..

ayrıca

http://www.isgforum.net/threads/sey...risk-değerlendirmesi-ve-kontrol-listesi.3056/

VAlla bütün eksikleri yazsmışsınız. O eksikler olmasaydı çarpılmazdı.. İyi tespitler yapmışsınız..​
    "​
    Bu konu ile ilgili başka görüşü olan arkadaşlar varsa paylaşabilir mi?​
  2. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    1_Bir iş kazası olayı var,çalışan elinde matkap prefabrik bir yer insaa ediyor kendinden 4 metre mesafede aynı yükseklikte bir başka calısanda var onunda elinde matkap çalışıyorlar,matkaplar seyyar bir elektrik panosu yapılmış ordan uzatma kablolarıyla alınan elektrikle çalışmakta yapmaktalar,panoda yada matkaplarda topraklama yok fakat panoda kaçak akım rölesi mevcutt,işci elektirik çarpılması sebebiyle yere düşmüş onla birlikte matkapta yerde ,panoda sigortalar atmamış,
    ,matkabı aldık bir prize taktık çalışmıyor diğer çalışanınkini aldık onda sıkınt yok calısmakta ,matkabı savcı yetkili kişilerce incelemeye gönderilmesini vs.vs.
    2-diğer çalışanın verdiği bir ifade var kazazedeye baktığında ortamda bir parlama görmüş bizim elektirik müh.üstünde durmadı fakat parlama elektrik çarpmasında olurmu?yoksa prefabrik inşaatın ortalama 6 metre üstünden yüksek gerilim hattı geçiyor acaba bzim kazazede ona mı yakalandı?
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 15 Ağustos 2013 ---
    1- elektrik mühendisi gitsin bişeyler araştırsın öğrensin..
    2- topraklama olmazsa kaçak akım rölesi çalışmaz zaten:)
    3-kaçaktn ve elektrik çarpılmasından dolayı matkap ve kabloları yanmış, o yüzden çalışmıyor
    4-diğer işçi suç kendilerinde vye şirketlerinde kalmasın diye suçu enerji nakil hattına atıyor:)
    5- her ihtimale karşı sorayım..Enerji iletim hattı beton direk mi demir direk mi? demir direk ise direk boyu genişliği ne kadar..Yani kaç kV luk bir hat özetle:)?
    Tel binaya veya çalışanlara kaç metre yaklaşıyor..? Bu sorualra cevap verirseniz daha iyi sonuçlara gideriz..:)
    6. Bu sorunuzu ve yazışmamızı forumumuzun elektrikle ilgili sorularınız bölümüne ekler misiniz:)?
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Zuhal hanımdan bana mesajında sorduğu soruyu ve verdiğim yanıtı ilgili konuya yazmasını istedim.. Eklemiş sağolsun.. Verebildğiim cevaplar şimdilik bu 6 madde oldu
  4. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    3500 v bir akım ,tel ile bina arasında 6 m mesafe var
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    kesinlikle atlama mesafesi değil..İşçiler sallamış..tamamen matkabın topraklamasının olmamasıyla ilgili bir durum..
  6. Zühal Bıyıklı İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    peekiii kazazedenin elinde 4m uzunluğunda demir boru var ise durum değişebilir mi?
  7. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    değişir demir boruyu yarım metre yaklaştırırsa atlama olabilir. Gerçi ağustos ayı çok sıcak. Öğlen de havada nem düşük oluyor. Öğlen sıcağında 10 cm den bile atlamaz. Ancak her türlü durumda nemli bir havada bile yarım metreden kısa mesafede atlamaz.. Gerçi adamın boruyu uzattığı an hattın yakın bir yerine yıldırım düşse ve o an çok yüksek gerilim oluşsa hatta bir ihtimal.. Ama uçağın adamın kafaasına düşme ihtimali daha fazla, öyle diyim..Ayrıca enerji nakil hatlarına yaklaşmamak arazi sahiplerinin sorumluluğunda. TEDAŞ ın sorumluluğu direklere ölüm tehlike levhası asmak ve hatlarda aşırı sehim oluşursa bunu önlemek
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
  9. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

• Forum Yöneticisi
    • Etkinlik Grubu
    İl Temsilciliği:
    İstanbul
    Sertifika Numarası:
    45334
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEZ MEDİKAL
    Mesaj alındı merak etme :)
  10. erdal81 İSGforum Üyesi

2- topraklama olmazsa kaçak akım rölesi çalışmaz zaten:)

topraklama olmasa kacak akım rolesı calısmaz mı bılgılenmek ıcın soruyorum ..kacak akım rolesı cıkan ve donen akımların sapmasına gore aktıflesmıyormu
    ?

Tesekurler
  11. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Kaçak akımın akması için iletken bir yol gerekir. Buda toprak iletkenidir. Çıkan ve dönen akımlar arasında fark oluşabilmesi için lazım toprak hattı demek istiyorum.
  12. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    EKAT BELGESİ ŞUDUR:
    http://ekatbelgesi.com/nedir.htm
  13. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    bir soru,
    eğitim elektrik kuvvetli akım tesislerinde çalışma belgesi değil mi,
    peki 5000V 100mA lik her türlü güvenlik önlemi alınmış bir elektriksel test cihazında çalışmak için bu belge gerekli mi değil mi?
    sonuçta bu eğitimde trafo vb yerler anlatılıyor sadece. böyle makineler yok.
    ayrıca yurtdışında 2 kademeli eğitim var. ilk kademede saddee böyle makinalar 2. kademe de bizim ekat gibi.
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Eğer bu makinayla elektrik kuvvetli akım tesisine girerseniz belge gerekir.. Yok Kuvvetli akı mtesisine girmezseniz gerekmez.
  15. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    • Çeviri Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    o tesise neye göre giriliyor?
  16. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği hükümlerine göre
  17. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Elektrik kuvvetli akım tesisleri: İnsanlar, diğer canlılar ve eşyalar için bazı durumlarda (yaklaşma, dokunma vb.) tehlikeli olabilecek ve elektrik enerjisinin üretilmesini, özelliğinin değiştirilmesini, biriktirilmesini, iletilmesini, dağıtılmasını ve mekanik enerjiye, ışığa, kimyasal enerjiye vb. enerjilere dönüştürülerek kullanılmasını sağlayan tesislerdir. :)