1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Eksantrik pres iş güvenliği

Konusu 'Denetim Fotoğrafları,Önlem ve Tavsiyeler' forumundadır ve oğuzhan Torun tarafından 4 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  IMG_0040.JPG
  Acil stop takıldı. Volan kapatıldı. Çift el kumanda sistemini işverene anlattığımda bu makinelerde çift el kumanda sisteminin çalışmayacağını söyledi. İş güvenliği adına ne yapılabilir?
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Nisan 2016 ---
  IMG_0037.JPG
 2. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Son bir sorum daha olacak. KOSGEB'in makine koruyucuları ile ilgili herhangi bir desteği bulunuyor mu? Yoksa böyle bir destek olsa firmaların bu çalışmaları daha kolay hale gelir diye düşünüyorum. Toz gürültü vs ölçümleri, elektrik tesisatı, basınçlı kapların kontrolü vs. bir kısmını en azından devletin karşılaması gerekmez mi?
 3. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  44592
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
  Linki bir türlü yapıştıramadım fakat, "İş Ekipmanlarında Emniyet" kısmında "Mekanik tahrikli eksantrik preste iş güvenliği" başlığı altında bu konu daha önceden gündeme gelmişti. Umarım işinize yarar.
 4. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bizde bu tarz eksantrik presleri kullanıyoruz. Ancak pedalla kullananları biz çift el butonuna çevirdik ve çift el butonlarına zaman rölesi taktık. Bazı malzemelerde butonu bazı malzemelerde ise pedalı kullanıyorlar ancak zaman rölesi her iki sistemde de devrede. Pedallara ayak koruyucusu yapılabilir, pres kısmının açık aksamları şeffaf malzeme (plexiglass) ile kapatılabilir, preslerin kayış kasnakları el girmeyecek şekilde kapatılabilir,
  preslerin üzerine yazılı talimatların asılması, şağlık ve güvenlik işaretlerinin asılması gerekir, preslerin iç kısımlarında üst koç bölgesini tutan büyük yaylar vaardır bunlar zamanla aşındıkça aniden koparak fırlayabilir o yüzden presin arka kısmını tamamen kapatabilirsiniz, yayların periyodik olarak değişmelerini sağlayın, yan tarafta şarteli var galiba şartelin kapaklı olmasını dışarıdan müdehale edilmeyecek şekilde olmasını sağlayın, üzerine dikkat elektrik tehlikesi dokunma diye etiketler asın, ana panodan besleniyorsa kaçak akım rölesi koydurun, yalıtkan paspasını yenileyin.
  Şimdi aklıma gelen bunlar resimde çok net değil görebildiklerim bunlar
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 5 Nisan 2016 ---
  pres başında çalışan kişinin ergonomisi için rahat, sabit ayaklı, kolsuz ofis tipi sandalyeleri tercih edin