1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektik yangınlarında yanma ve patlama nedenleri inelerdir?hangi söndürücü sistemler kullanılmalı?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 14 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  soru; elektrik yangınlarına su ve köpük sıkılmayacağını biliyoruz,suyun iletkenliğinde dolayı elektrik çarpması ve patlamalar olabilir.burada patlamanın teknik nedeni açıklaması nedir ? hangi reaksiyondan dolayı patlama olur? elektroliz denebilir mi ?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  bu sorunun cevabı bizim elektirik mühendisi verir..
 3. GokhanGokhan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Uzun yıllar İSG Uzmanlığı yapmış bir abimiz, elektrik pano yangınlarında CO2 gazlı YSC kullanılmasını öneriyor. KKT kullanılmaz çünkü içinde bulunan metal parçaları çok zararlı ve tepkimeler olur. CO2 kullanılır çünkü zamanla buharlaşan gaz gittiği yerde panodaki zarar azaltılır en azından.
 4. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Panodan başlayan yangın devam ettiği sırada eğer su veya köpük ile müdahale edilirse pano içinde hala akım varsa ARK patlamaları olur ve bu da yangını daha da tetikler. Bu arada bu ürünler( köpük ve su) söndüren personelin ayaklarına temas ederse onlarda akıma kapılır. Bence de gaz yerine ( holojenli olduklarından dolayı ozon tabakasına zararlıdır) yerine kuru kimyevi toz kullanılmalıdır. Yangından sonra panoda elektronik devre olarak ne kalır onu bilemem ve ne kadarı artık kullanılabilir.
 5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  ark patlaması neden oluyor ?( elektrik ve su tepkimesi elektroliz denebilir mi?)
 6. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  9108
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Beta Elektrik
  Elektriksel yangınlarda patlama olmaz. Ortaya çıkan yüksek dereceli ısı, eğer ortamda gaz varsa ateşleyici olabilir. KKT yangın söndürücülerde demir parçası olduğunu ilk defa duyuyorum. KKT lerin içinde çok ince mermer tozu vardır. Yanmaya yeni başlamış bir panonun içine sıkarsanız bu tozlar içerideki tüm cihazları kullanılmaz hale getirecektir. O yüzden CO2 gazlı YS'ler kullanılır.
 7. Serkan Aydemir İtfaiye Amiri-Yangın Eğitmeni

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  KKT cihazlarının içindeki tozların söndürüc özelliğini monoamanyomfosfat sağlar.demir parçaları bulunmaz.patlamalarada yol açmaz