1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrikçi bareti

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve isgkalite tarafından 25 Ocak 2014 başlatılmıştır.

 1. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Arkadaşlar, 2000V ile çalışan kişiler için elektrikçi bareti aldıracağım ancak bu konuda şöyle bir durum var;

  Elektrikçi bareti diye geçen bir baret şöyle;
  Markası: ENHA ROCKMAN Modeli: E 4-6
  Ancak barette aynen şöyle bir ifade var;
  CE 440V
  1.000V ANSI 20.000V


  440V mu, 1000V mu, 20.000V mu anlamadım ve bir bayisini aradım ancak aklıma yatan bir cevap alamadım. Bu baretleri bilen var mı?

  Bir de ESCAFE marka, GE-1534 modelinde baretler var, onları bilen var mı?

  Ya da tavsiyeleriniz?
 2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
 3. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Elektrik üzerine diplomalı arkadaşların yorumlarını bekliyoruz.
 4. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
 5. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bu konuda özellikle
  CE 440V
  1.000V ANSI 20.000V

  kısmına yorum yapabilecek bir arkadaş yok mu? Ayrıca bu baretlerin kullanma kılavuzunda 440V'a dayanıklı olduğu yazması kafa karıştırıyor:(
 6. Recep Tayyip Taşdelen İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  resmini koysana belki daha aydınlatıcı olur.
 7. isgkalite İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  [​IMG][​IMG]
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 27 Ocak 2014 ---
  Kırmızı olan; Essafe marka
  Mavi olan; Enha Rockman marka
 8. Koray Bekar İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Bir tane elektrikçi lazım bize :)
 9. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Üç yıl önce açılmış bir başlıkta adı geçen standartlar hakkında bilgi vermeye, yorum yapmaya çalışalım.

  Konuyu açan üyenin sözünü ettiği barete dair "CE 440V 1.000V ANSI 20.000V" bilgilerine online kaynaklar üzerinden ulaşılamıyor. Sonrasında yazılan mesajda verilen bağlantıdaki[1] Türkçe ulaşılabilen bilgilerde baretin ANSI'ye uygun olarak 20.000 V belgeli olduğu ve 30.000 voltta test edildiği görülüyor.

  Üreticinin web sitesine[2] bakıldığında ürünün EN 397 / EN 50365 standartlarına göre 3000 V ile test edildiği, ANSI Z89 - 2003 standardına(güncel hali ANSI Z89 - 2014) göre 20.000 V ile test edildiği anlaşılmaktadır. Farklı ülkelerin farklı standartları, farklı test yöntemleri olduğu buradan anlaşılmalıdır. Yüksek gerilim altında yapılan malzemenin delinme gerilimi testi iken, 3000 V ile yapılan testin standartta belirtilen şartlarda ve sürede sürekli çalışma altında olması muhtemeldir.

  ANSI(American National Standards Institute): Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü, ABD'de endüstriyel standartları hazırlayan ve yayınlayan bir özel şirkettir.

  EN(European Standard, European Norm): Avrupa standartları, Avrupa Birliği içerisinde bulunan ve standardartlara izin veren ve onaylayan çeşitli kuruluşlar(CEN, CENELEC) tarafından belirlenir.

  CE(Conformité Européenne): CE işareti, Avrupa Birliğinin (AB), teknik mevzuat uyumu çerçevesinde malların serbest dolaşımının tam anlamıyla sağlanması amacıyla ürünlerin teknik yapılarına ilişkin mevzuatı daha basit ve genel hale getirmek için 1985 yılında benimsediği Yeni Yaklaşım Politikası kapsamında hazırlanan Yeni Yaklaşım Direktifleri kapsamına giren ürünlerin bu direktiflere uygun olduğunu ve gerekli bütün uygunluk değerlendirme faaliyetlerinden geçtiğini sağlık, güvenlik ve tüketicinin ve çevrenin korunması gerekliliklerine uygunluğunu gösteren ve Conformité Européenne kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir Birlik işaretidir. [3]

  TSE(Türk Standartları Enstitüsü): Her türlü madde ve mamuller ile usul ve hizmet standardlarını yapmak amacıyla 18.11.1960 tarih ve 132 sayılı kanunla kurulmuştur. Enstitünün ilgili olduğu bakanlık Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıdır.[4]

  Ülkemizde KKD'lerin hangi şartları sağlaması gerektiğine dair bilgi içeren bazı mevzuatlar vardır: Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği, Kişisel Koruyucu Donanımların Kategorizasyon Rehberine Dair Tebliğ, Kişisel Koruyucu Donanımların İthalat Denetimi Tebliği, Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik...

  Temel olarak beklenti, KKD'nin yayımlanan uyumlaştırılmış ulusal standartlara uygunluğunu gösteren belgeye göre CE işareti taşıması yönündedir.[5]

  Bu bağlamda öncelikli yapılması gereken ilgili KKD'nin TSE tarafından yayımlanan uyumlaştırılmış standartlara uygunluğunun ve CE işaretinin varlığının kontrolüdur. İlgili standartların içeriğine vakıf olmadan hangi KKD'nin seçilmesi gerektiğine karar vermek ise pek doğru olmayacaktır. ANSI'ye göre elektriksel koruma sınıfına göre üç çeşit baret bulunuyor.[6] E sınıfı baretlerin en iyi koruma sınıfından oldukları bilgisi ise seçim yapılırken gözetilebilir.
  [​IMG]
  -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  [1]http://www.yeditepeisguvenlik.com/web/index.php?option=com_content&view=article&id=144&Itemid=60 (Erişim: 28 Kasım 2017)
  [2]http://www.enha.de/index.php/en/products/head-protection/electrical/rockman-e6-e6a-en.html (Erişim: 28 Kasım 2017)
  [3]https://www.wikizero.com/tr/CE_işareti (Erişim: 28 Kasım 2017)
  [4]https://www.tse.org.tr/tr/icerikdetay/2/1/tse-nin-kurulusu.aspx (Erişim: 28 Kasım 2017)
  [5]Kişisel Koruyucu Donanım Yönetmeliği (Resmi Gazete Tarihi: 29.11.2006 Resmi Gazete Sayısı: 26361), http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.10808&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch (Erişim: 28 Kasım 2017)
  [6]OSHA & ANSI Hard Hat Requirements, https://www.graphicproducts.com/articles/osha-ansi-hard-hat-requirements/ (Erişim: 28 Kasım 2017)