1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrikçi olarak tanımlanmış bir çalışan işveren tarafından farklı yerlerde görevlendirilebilir mi?

Konusu 'İşletme Kontrolü ve Denetimler' forumundadır ve Arcem tarafından 20 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Arcem İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Sorumlu olduğum iş yerinde İş tanımında Elektrikçi olarak tanımlanmış bir çalışan işveren tarafından yükleme boşaltma görevlerinde görevlendirilebilir mi?

  Görev tanımı sadece iş sözleşmesinde geçiyor ve sözleşmede iş veren işverenin vereceği görevleri yapacaktır diye bir ibare bulunuyor

  Ben çalıştırılamayacağını görev tanımı olması gerekir diye iletiyorum.Görev tanımında sorumlulukları açıkça belirtilmelidir diyorum.Görev tanımı yapılırsa ve tanımlar içine yükleme boşaltmada yapabileceği yazılırsa bu geçerli olurmu?

  Acil yardımınıza ihtiyacım var
 2. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  93047
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  İş sözleşmelerinde ve görev tanımlarında "işverenin vereceği görevleri yapacaktır" ibaresi bulunması yeterlidir. Ben de görev tanımlarını yaparken bu sonuca vardım. Çünkü firmanın büyüklüğüne göre yükleme ve boşaltma işlerinde çalıştırılacak fazladan bir eleman bulunamayabilir. Ancak sizin dikkat etmeniz gereken asıl nokta bu işi yaparken kullandığı araçlara ait sertifikasyondur. Yani elektrikçi olarak çalışan arkadaş yükleme ve boşaltma işleminde vinç ya da forklift kullanıyorsa kesinlikle sertifika aldırın. Bu konuda da size zorluk çıkarırlarsa risk analizine, ayrıca onaylı defterinize de durumu mutlaka yazın. Allah korusun herhangi bir kazada görev tanımından çok mesleki yeterlilik belgelerine ve sizin defterinize bakacaklardır.
 3. okan taşçakmak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  84688
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma sahası içinde uzmanlık gerektiren işler haliyle konu ile ilgili uzmanlığa sahip kişiler tarafından yapılması gerekiyor,örneğin elektrik işleri gibi.Yükleme boşaltma işlerinde çalışan birinin bu işi kaldırma ekipmanıylamı yoksa ellemi yaptığı da önemli.Ekipman kullanımı varsa buna ait sertifika sahibi olmalı vinç ya da forklift gibi,yada caraskal gibi ekipmanlar kullanılıyorsada bunların kullanılmasına yönelik eğitimlerin ve bu ekipmanların periyodik kontrol belgelerinin olması gereklidir.
  İşveren kısmına gelirsek , işverenlerin çoğunluğu belli işlerde uzmanlaşmış kişilere uzmanlığı dışındaki işleri yaptırmakdan değişik bir zevk alıyorlar.Bence bu sebeple görev tanımlarını yapmanız,bunu işverene ve işçiye tebliğ etmeniz,bunun dışındaki çalışmaları defterinize ,analize yansıtmanız,yükleme boşaltma işleri için yükleme boşaltma işleri ekip listesi oluşturulma zorunluluğunubelirten,kaldırma-yükleme-boşaltma-işleri v.s yönergesi hazırlayıp imzalatmanız yeterli olur diye düşünüyorum.İşverenin iş sözleşmelerinide iş sağlığı ve güvenliği açısından size kolaylık sağlayacak içeriğe sahip hale getirmesini sağlayabilirseniz daha sağlam olabilir.