1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik İşlerinde Güvenlik Talimatı

Konusu 'Talimatlar' forumundadır ve helbir tarafından 16 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

 1. helbir İSGforum Üyesi

  1. Elektrik akımı tehlikelidir. 25 Volt AC ve 60 Volt DC gerilimin üstü gerilimler ölümcül kazalara neden olabilir. Bu nedenle elektrik işlerinde son derece dikkatli olunmalıdır.
  2. Elektrik ile ilgili çalışmalarda devrenin enerjisi tamamen ve her yönden kesilmelidir, tekrar açılmaya karşı yeterli emniyet tedbirleri alınmalıdır.
  3. Gerilimin olup olmadığı periyodik olarak kontrol edilmeli, sistemin toprak hattına bağlı olduğu tespit edilmelidir.
  4. Enerji altında bulunan birbirine bağlı sistemlerde çalışma yapılırken, bu sistemlerden birinden diğerine kontrolsüz akım geçmesi engellenmelidir.
  5. Alınması gereken tüm tedbirler alındıktan sonra sistemde elektrik olmadığı tekrar kontrol edilmeli, çalışma başlatılmalı, çalışma sırasında yalnızca test edilmiş güvenli el aletleri ve cihazlarla çalışılmalıdır.
  6. Elektrik tesisi veya cihazlarında çalışmaya başlamadan önce el aletlerinin kalibrasyonu yaptırılmalı ve ölçü aletiyle gerilimin değeri ölçülmelidir.
  7. Gerilim kontrol etmek için asla seri lamba veya el kullanılmamalıdır.
  8. Bakım onarım veya tamir yapılan makinenin şalteri mutlaka kilitlenmeli ve üzerine “Arıza Var” levhası asılmalıdır.
  9. Çalışma yapılacak elektrik dağıtım panosunun önüne akım geçirmez paspas konularak çalışma yapılmalıdır.
  10. Üretim sahasındaki yağlı ve ıslak çalışma göz önüne alınarak tüm prizler ve çekilen seyyar kablolar kontrol edilmelidir.
  11. Arızalı fiş, priz ve izolasyonu bozulmuş kablolar derhal değiştirilmelidir.
  12. Yeni bir makine veya cihaz bağlandıktan sonra elektrik topraklama hattı bağlanmalıdır.
  13. Şalterlerin kapatılması ve kilitlenmesinin yanı sıra mümkün olan yerlerde sigortalar da sökülmelidir.
  14. Tesadüfen şalterlerin açılmasına, ters gerilim veya indüksiyon akımlarına karşı sistemin topraklanması sağlanmalıdır.
  15. İşletme şartları sebebiyle özel bir durum olarak gerilim altında çalışılması gerekiyorsa çalışan kişiler bu iş için yetkilendirilmiş, özel eğitim almış olmalıdır.
  16. Standartlara uygun test edilmiş koruma eldiveni ve izoleli el aletleri kullanılmalıdır.
  17. Çalışma anında yardımcı kişinin acil durumlarda enerjiyi kesebilecek şekilde eğitilmiş olması sağlanmalıdır.
  18. Çalışmaya başlamadan önce koruma elemanları ve el aletleri göz ile kontrol edilmeli, arızalar ve uygunsuzluklar derhal ilgili amire bildirilmelidir.
  19. Elektrik bakım elemanlarının tornavida, pense gibi malzemeleri ceplerinde taşımaları tehlikelidir. Merdiven ile çalışılması gereken yerlerde çalışma yapılırken, el aleti ve malzemelerin düşmemesi için tedbir alınmalıdır.
  20. Yüksek gerilim şalt sahasında yapılacak çalışmalarda akım geçirmez sehpalar kullanılmalı ve çalışmaya başlamadan önce Yüksek Gerilim Kontrol Çubuğu ile kontrol yapılmalıdır.
 2. adanascuba İSGforum Üyesi

  Bu talimatlar yaızlımı verilmeli asılmalı mı?