1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik arızalarına müdahale

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Osman ÖZ tarafından 18 Haziran 2013 başlatılmıştır.

  1. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Merhaba arkadaşlar,

    Elektrik arızalarına çalışanların tek başına müdahale etmelerini istemiyorum. Bu yüzden bir rapor hazırladım ama elimde yasal bir dayanak yok. Her hangi bir mevzuatta elektrik arızalarına tek başına müdahale edilemez veya benzeri bir şey yazıyor mudur?

    Saygılarımla,
  2. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

    • Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Raporunuzu paylaşır mısınız ?
  3. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elektrik arızaları veya diğer arızalara söylenecek en genel açıklama şu olmalıdır.

    ARIZA DURUMUNDA VEYA ÇALIŞIR DURUMDA
    YETKİSİZ KİŞİLERİN MÜDAHALESİ KESİNLİKLE YASAKTIR.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Haziran 2013 ---
    ISCI SAGLIGI VE IS GUVENLIGI TUZUGU
    Madde 322 - Elektrikli el aletleri kullanılmadan önce, yetkili kimseler tarafından kontrol edilecek, topraklanması arızalı, motoru fazla kıvılcımlı,
    priz, fiş, anahtar ve bağlantı kablosu bozuk olanlar kullandırılmayacaktır
  4. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İş ekipmanları yönetmeliği
    madde4
    g) Periyodik kontrol: İş ekipmanlarının, bu Yönetmelikte öngörülen aralıklarda ve belirtilen yöntemlere uygun olarak, yetkili kişilerce yapılan muayene, deney ve test faaliyetleri


    madde 7
    2) Çalışma şeklinde değişiklikler, kazalar, doğal olaylar veya ekipmanın uzun süre kullanılmaması gibi işekipmanındaki güvenliğin bozulmasına neden olabilecek durumlardan sonra, arızanın zamanında belirlenip giderilmesi ve sağlık ve güvenlik koşullarının korunması için periyodik kontrolleri yapmaya yetkili kişilerce gerekli kontrollerin yapılması,
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 18 Haziran 2013 ---

    İş ekipmanları yönetmeliği​
    EK-III
    BAKIM, ONARIM VE PERİYODİK KONTROLLER İLE İLGİLİ HUSUSLAR
    1. Genel hususlar

    1.2. İş ekipmanlarının bakımları (günlük, haftalık, aylık, üç aylık, altı aylık ve benzeri), ilgili standartlarda belirlenen veya imalatçının belirlediği şekilde, imalatçı tarafından yetkilendirilmiş servislerce veya işyeri tarafından görevlendirilmiş kişilerce yapılır. ÖNEMLİ OLAN MADDE......
  5. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Benim aradığım tam olarak şu;

    Kanunun herhangi bir yerinde elektrikçiler elektrik arızalarına tek başına müdahale etmemelidir gibi bir madde var mıdır?

    Saygılarımla,
  6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    • Eğitim Grubu
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman

    Alçak gerilim arızalarında (iç tesisatta bina içi) benim bildiğim yazılı mevzuat yok.

    Lakin ,

    Elektrik direklerinde gerekebilir.
    Sepetli araç kullanımında gerekecektir.

    Arıza tesbitinde özellikle trafolu abonelerde manevra (açma-kesme vbg işlem) yapılacaksa ve bu 2 veya 3 kişi nezaretinde olacaksa o zaman gerekebilir.

    Başka bilen varsa paylaşabilir.
  7. Osman ÖZ İSGforum Üyesi

    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kılıç Holding
    Teşekkür ederim
  8. Onur Umur Emektar Üye

    • Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    İSG nin mantığına aykırıdır. Risk değerlendirmelerinde şak diye ortaya çıkacaktır. Herşey yönetmeliklerde yazamaz zaten.. Ama bizim TEİAŞ'ın iç yönetmeliğinde vardır ki, yetkili kamu kuruluşu olduğu için iç yönetmelikleri resmi belge muamelesi görür.. www.teias.gov.tr ye girin, önce eğitim i tıklayın, sonra iş güvenliğini tıklayın, oradan bulursunuz
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

    • Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Mevzuatta olmasa bile şundan faydalanabilirsiniz.
    Siz oranın amiri konumunda veya işveren konumundasınız. İşveren de böyle durumlarda belli standartlar ve çalışma prosedürleri koyar. 6331'e göre de çalışanlar işverenin iş ile ilgili çalışma usulleri ve prosedürlerine uymak zorundadır. Siz bir iş prosedürü yazarsınız ( elektrik işlerinde usta , elektrik işleri çalışma iznini doldurmadan işe başlayamaz diye ve o çalışma iznine de işin özel şartlarına bağlı olarak teknik nezaretçi ile iş yapılmaktadır diye madde koyarsınız. Kişi bunu onaylayıp işe başlamak istediği zaman elinde mecburen teknik nezaretçi olacaktır.)
    Bu çalışma iznindeki check list ile usta olmayan birisinin ismini yazsa bile, onay verecek vardiya mühendisi durumun hemen farkına varabilir, dolayısıyla crosscheck işlemi de tamamlanır.