1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik dağıtım panoları hakkında !!!

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve alphawolf55 tarafından 31 Ağustos 2019 başlatılmıştır.

 1. alphawolf55 İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  C sınıfı isg uzmanıyım. Çalıştığım işyerinde fotoğraftaki panonun duvara gömülü hali mevcut, bu panolar ile ilgili şunu sormak istiyorum.

  1- "Bu panoların dış kapakları kilitli olmak zorunda mı? Şöyle ki eğer iç sacı var ise evdeki sigorta kutusundan bir farkı kalmıyor. Yani iç sacı olanlara kilitli olmasına gerek yoktur diyebilir miyim? Yoksa ne olursa olsun kilitli olmak zorunda mı?

  2- Eğer kilitli olması gerekiyor ise görevliden başkasında anahtar bulunmayacaktir. Acil durumlarda mudahale icin Anahtari teslim edeceğim görevliyi, elektrik ten anlamayan normal bir çalışan seçebilir miyim?

  İlgili yönetmelik ile cevap verirseniz sevinirim.[​IMG]

  SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 2. Mehmet ARIKAN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  139771
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ELTO Elektrik Topraklama Mühendislik Müşavirlik
  Mevzuatta nerede nasıl geçiyor bilmiyorum ama, İSG kültürü açısından bile değerlendirdiğinizde;

  -Elektrik PANOLARI mutlaka kilitlenebilir olmalıdır. Çünkü herhangi bir çalışma anında pano kilitlenerek (Bazen birden fazla kişi tarafından) en son kilit kaldırılana kadar açılması önlenmek zorundadır.

  -Yetkisiz ve ilgisiz kişilerin müdahale etmesini önlemek adına sürekli kilitli tutulması da istenen durumdur.

  -Anahtarın illaki elektrikle ilgili sorumluda olması şart değil, ortak anahtar dolabında (ki bu dolap genellikle güvenlik birimlerinde ve onların gözetiminde olur) olması, yetkili kişilerin 7/24 ulaşabileceği bir noktada bulunması yeterlidir.

  -Sizinde yazdığınız üzere ev / daire içindekiler PANO DEĞİL, SİGORTA KUTUSU olarak adlandırılıyor. Pano birden fazla birime / daireye enerji sağlıyor.

  Selamlarımla.