1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik enerjisi kesilmeden çalışılması

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Hüseyin Ökelek tarafından 29 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

1. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    sizce gerekli kişisel koruyucu donanım ve malzeme ( baret,eldiven. izole halı vs.) kullanılarak enerji kesilmeden çalışılabilir mi? ne dersiniz?

özellikle onur bey sizide beklerim bu alana....:)
  2. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    :) soru : elektriği kesmeden çalışarak risk ettiğiniz unsur nedir?
    cevap : insan
    kazanım : tadilat süresince oluşacak iş kaybından dolayı doğan maddi zarar.
    SİZ OLSAYDINIZ ENERJİYİ KESERMİYDİNİ? :))
  3. Enerjiyi dolaylı olarak kestiğini sandığım teçhizat. Onur bey' de bi baksın :) Fazları geçici olarak toprak hattı üzerine aktarıyor.

Ekli Dosyalar:

4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Kurslarda sürekli olarak anlatılan bir işlem vardı.
    Mesela tedbir alınması da belli bir sıralamaya göre gitmek durumundaydı. Neydi o sıralama?
    1-KAYNAĞINDA YOK ET
    2-İZOLE ET
    3-İKAME ET
    4-MÜHENDİSLİK KONTROLLERİ
    5-İŞARET UYARI VE İDARİ KONTROLLER
    6-KKD (http://www.isgforum.net/threads/fabrikada-yapılması-gereken-ilk-isg-çalışmaları-nelerdir.1544/)

Yukarıdakilerden göründüğü üzere KKD'ler en son çare. Bizim elektriği kesme şansımız olup da İNSAN'ı riske etmememiz mümkünken yapılacak işlem sonucu BANA GÖRE kaza değil CİNAYETtir.
    Gerçi burada Onur bey ile Hüseyin Bey arasındaki farklı bir durum olduğunu sezinledim. Aynı kurum , Onur bey baksın vb. gibi. Ama bunun şakası dahi hoş değil. Elektrik ile ilgili video bölümümüzde bazı kazalar mevcut. Bakmanızı öneririm.
    Saygılarımla.
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Bu topraklama teçhizatını enerji kesildikten sorna kullanıyoruz (kullanıyoruz derken biz de 2 yıldır başladık kullanmaya:))
  6. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Hüseyin hocam bu konuda şaka yapmıyor.. Ama bu konu forum üyelerimizin pek hazır olduğu bir konu değil. Yanlış anlaşılmaya çok müsait. Enerjili alanda çalışma derken, mutlak yaklaşma mesafesinin dışında ama genel emniyet mesafesinin içindeyse biz zaten enerji altında çalışma yaptığımızı söylüyoruz. Ki Hüseyin hocam elektrik kurumumuzun mutlak yaklaşma mesafesi konusuna yaklaşımındaki hataları araştırarak bulmuş bilgide bir insandır :)

Bunun dışında doğrudan yüksek gerilime temas ederek çalışma yapma işi vardır ki buna canlı bakım denir. Avrupada İSG mevzuatı buna uyan ülkelerde uygun kıyafetler ile insanlar çok yüksek gerilime doğrudan temas etmektedirler, ancak güvenlik önlemi olarak faz toprak arasına girmemektedirler (sadece faza temas ederler)

Ancak Elektrik iletim dağıtım şirketlerini ilgilendiren konular bunlar..Normal frabrika elektrik tesisleri için düşünülmemesi gereken bir konu.. İşveren böyle bir şeyin olabileceğini uzaktan bile duysa hemen enerji altında bakımı talep edecektir.

Aam öncelikle "enerji altında çalışma" dan neyi kastettiğimizi netleştirmemiz gerekiyor. Benim düşüncem mutlak yaklaşmamesafesi - ile emniyet mesafesi arasındaki bölgelerde yapılan çalışmalardır.
  7. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    onur bey çok güzel açıklamışsın hem enerji altında çalışmayı hemde canlı bakımı; yanlız bana fazla iltifat etme, bulduğum bişey yok sadece ufak bir tesbit belki..
  8. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Ama bu konu başlığı bizim üyeleri çok yanlış yönlendriecek..Bu konunun sağına soluna uyarı levhaları asmak lazım..Bi şekilde üyelerimizi yanlış yönlendirmemek lazım :)

Konu başlığının adını değiştirirsem kızma tamam mı Hüseyin hocam:)
  9. Hüseyin Ökelek İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    47485
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    bizim mevzuat izin vermiyor dergen mülga iş güvenliği tüzüğünün 303. maddesi sanki ag de önünü biraz açmış gibi ne dersin.....
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 30 Temmuz 2013 ---
    250 volta kadar teknik bir zorunluluk varsa gerekli önmeleri alarak yapabilirsin gibi bir anlam çıkardım ben birde sen bak.. istersen