1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik işlerinde iş sağlığı ve güvenliği

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve ergulkaynak tarafından 21 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  elektrik işleri ile ilgili hazırladığım sunum ekli dosyadadır.

  Ekli Dosyalar:

 2. Gözde Güvensoy İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba, sunumda geçen emniyet tedbirleri için yasal mevzuatta hangi kaynakları referans gösterebiliriz?
  İşyeri bina ve eklentilerinde elektrik tesisatı için çok genel gereksinimler tariflenmiş, yasal olarak zorunlu olan diğer güvenlik önlemleri için kaynak ve bilgi verirseniz sevinirim.

  İyi çalışmalar,

  Gözde Güvensoy
  Çevre Yük. Müh.
 3. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Gözde Hanım yasam mevzuat için; elektrik iç tesisler yönetmeliği, elektrik kuvvetli akım tesisleri yönetmeliği, EMO da belirtilen elektrik tesislerinde emniyet yönetmeliği, işletmelerin iç yönergeleri (TEİAŞ, EÜAŞ...) vb. gibi, tabi birde elektrikçi arkadaşların hazırladığı eğitim slaytları :)
 4. Gözde Güvensoy İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Teşekkürler, ben de bu kaynakları araştırıyorum, ama EMO tarafından yayınlanan elektrik tesislerinde emniyet yönetmeliğini yasal zorunluluğu var mı emim olamadım, sonuçta bakanlık kaynaklı değil?
 5. ergulkaynak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  96616
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Yasal zorunluluk kısmı biraz karışık, bazı konularda yasal sınırlandırmalar mevcut (ölçümler, periyodik testler, ya da asgari zorunluluklar...) bakanlığın bu konuya yaklaşımı ise; İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili güvenlik tedbirlerini zorunluluk ve kalıplardan çıkarmak. Önceleri tüzüklerle bir merdivenin eni, boyu, yüksekliği... vb. ya da işçi soyunma dolabı şu yükseklikte olacak... gibi durumlar teker teker belirtilirken (tabi bu bilgilerin yanlış olduğunu söylemiyoruz) şimdi bu durum RİSK DEĞERLENDİRMESİ sonucu dikkate alınarak güvenlik tedbirleri alınmaya ve uygulanmaya çalışılıyor. (bakanlığın konuya yaklaşımı bu şekilde, bakanlıkta görev yapmakta olan bir İSG uzmanı bu şekilde ifade etti) Bu yüzden varsa ilgili yönetmelikler, tüzükler, yönergeler, geçmişten gelen deneyimler, risk değerlendirmesi, uzman kişilerin görüşleri ve uygulamaları güvenlik kültürü kurallarının oluşmasında önemli yer tutuyor/tutacak.
 6. Gözde Güvensoy İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Tesekkürler,
  İyi çalışmalar
 7. Turan TAŞKIN İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98715
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ALPERYAPI ( Henüz kurulmadı - kurulma aşamasında... )
  elektrik tesisatçıları örnek risk analizi
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ekim 2016 ---
  yeraltı elektrik kablo döşeme risk analizi
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 23 Ekim 2016 ---
  elektrik tesisat işleri ile ilgili sunum oldukça güzel... peki ya örnek bir risk analizi...