1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik ile ilgili sorulariniz varsa cevaplayalim

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Onur Umur tarafından 8 Mart 2013 başlatılmıştır.

?

Elektrik enerjisi ile ilgili çalışmalarda hangi tip risk etmenlerine önemli ölçüde maruz kalınabilir

1. Elektrik Çarpması

oy sayısı 157
    96,3%
  2. Patlama

oy sayısı 73
    44,8%
  3. Yangın

oy sayısı 91
    55,8%
  4. Yüksekten Düşme

oy sayısı 47
    28,8%
  5. Ergonomi

oy sayısı 22
    13,5%
  6. Kimyasal

oy sayısı 10
    6,1%
  7. Kanser

oy sayısı 7
    4,3%
  8. Psikososyal

oy sayısı 21
    12,9%
  9. Biyolojik

oy sayısı 3
    1,8%
  10. Gürültü

oy sayısı 18
    11,0%
Birden fazla oy kullanılabilir.
  1. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Değerli arkadaşlar elektrik ile ilgili sorularınızı elimden geldiğince yanıtlamaya çalışacağım. Bilgi eksiğim olan konularda bilen arkadaşlarımın cevaplarını da beklerim tabii ki.
    Evet sorularınızı sorabilirsiniz.
  2. demet yener İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    onur bey öncelikle merhaba ben bi tez çalışması yapıyorum araştırma konum tekstil fabrikalarında elektriğin neden olduğu iş kazaları bu konuda bilgi sahibimi siniz ?
  3. toscalili İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba, benim sorum şu olacak; trafo odalarına EKAT Belgesine sahip olanlar mı girebilir, yoksa çalışma yapacak ekipten 1 kişinin bu belgeye sahip olması yeterli midir.
  4. Baran Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    14829
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    benm sorum şu:bi işyerindeki kaçak akım rolesinin olup olmadığını nasıl anlayacağım?görüntü olarak nasıl birşeydir bu?şalterlerin üzerinde yazar mı kaçak akım rolesi diye?
  5. Gizem Korkmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    UMUT OSGB
    merhaba bir yumurta çiftliğinde kamyon soförü çiftliğin pisliğini tesis dışında bir alana dokmek için gittiğinde kamyonun damperini yüksek gerilime taktırıp çarpılmış ve hayatını kaybetmiş böyle bir durumla karşılaşmasam aklıma gelmezdi risk analizinde nasıl belirtebilirizbu durumu diğer firmalar için
  6. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    kaçak akım rölesi diye yazmıyor. ama püf nokta vereyim. üzerinde 30 mA Yazıyı gördümmü anlıyorum. elektirik mühendisi değiliz. bizden bukadar :p
  7. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Adsız.png
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 7 Şubat 2014 ---
    hala bu sorunun cevabı c mi d mi anlamadım.sınav sorusu onur beyyy yorumunuz nedir
  8. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Onur bey gittiğim bir iş yerinde şalterler yerden 30 cm yüksekte idi hayret ettim. şimdi bu şalterler yukarıya nasıl alıncak uygulaması zormu kolaymı.evimizde bile yüksekte yapılmışken bu duruma ne yapcaz
  9. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Yuh diyorum bu duruma :) Duvar kırmaya gerek kalmadan kablolar pvc kanallar vasııtasıyla ek yapıalrak yukarı kadar çekilir. Kablonun çıktığı yer buat kapağı ile kapatılır.. Şalter yukarı monte edilir.
  10. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    çok teşekkür ederim risk analizinde belirtirim durumu madem çözümü var...
  11. kertunc İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    madde 60:Kuvvetli akım tesislerinde yüksek gerilim altında ancak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı‘nca yetkilendirilmiş olan kurum ve kuruluşlar tarafından bu amaçla açılmış olan eğitim kurslarını bitirerek "Kuvvetli Akım Tesisleri‘nde Yüksek Gerilim Altında Çalışma İzin Belgesi" alan elektrikle ilgili fen adamları ya da bir mühendisin sorumluluğu ve gözetimi altında olmak üzere öteki görevliler çalışma yapabilir

madde 59:Kuvvetli akım tesislerine meslekten olmayan kimselerin girmesine ve özel gereçler olmadan bunlara dokunulmasına izin verilmez. Ayrıca tesislerin girişinde işletme personeli için gerekli iş güvenliği malzemeleri her zaman hazır bulundurulacaktır.Bu tesislere herhangi bir nedenle geçici olarak herkesin girmesine izin verilirse, meslekten olmayanların, tehlikeye uğramasını önleyecek önlemler alınacaktır.Kuvvetli akım tesislerine girilmesi ziyaretçiler için tehlikeli olacaksa bunların ancak işletme tarafından özel olarak görevlendirilmiş olan ve tesisleri tanıyan bir kimsenin gözetimi altında küçük topluluklar halinde girmesine izin verilir.
    kaynak ELEKTRİK KUVVETLİ AKIM TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ
  12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Korhan hocam hoşgeldin :)
  13. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Hem teşekkür ediyorsun hem de anlamsız diyorsun, nükleer bomba gibisin sayın mühendis :D hehe :)
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 11 Şubat 2014 ---
    Nükleer mühendis senin cevapsız sorun hangisiydi? :)
  14. muhendis1970 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    BU SORU ONUURRRRR CEVAP BEKLİYORUM:sinir::sinir::sinir::(:(:(:eek::eek::eek:o_Oo_Oo_O;)
  15. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Favebook ta cevap verdik degil mi nukleeer...diger sorulara da forsat buldukca cevap yazacagm.arkadaslar
  16. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    100394
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu/NEVŞEHİR
    Onur bey bu sorunun doğru cevabı cevap anahtarında "D" verilmiş. Sizce doğrumu ?

Ekli Dosyalar:

• 43.JPG
      43.JPG
      Dosya Boyutu:
      145,7 KB
      Görüntüleme:
      53
  17. Aygün Bentürker İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    11423
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onur Bey, ofislerde kullanılan bilgisayarın çalışma saatleri dışında açık unutulması mutlaka bir risk oluşturur ,şiddete 4 olasılığa 4 vermem mantıklı olur mu? olasılığın düşürülmesi sadece bilgisayarın kapatılması mıdır başka tedbirler(personelin uyarılması eğitim vs dışında) olabilir mi ?
  18. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Aygün hanıkm merhaba, bilgisayarın açık kalması burada sıklıktır. Bilgisayarın yangına yol açma olasılığı burada olasılıktır. Bu yüzden 4 x4 çok yüksek, olasılık düşürülmeli bence..Kinney ve FMEA önünüzü daha çok açacaktır.

Bu arada arkadaşlar artık elektrik ile ilgili sorularınızı farklı bir forumda daha hızlı cevaplandırabileceğim. Bİlgi için: onumur@gmail.com
  19. gönül doğan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    4204
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    onur bey benim sorum trafolar bina dışında köşk tipi trafolarsa otomatik yangın söndürme sistemi gereklimidir.
  20. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Gönül hnaım, mevzuatta bir değişiklik var mı diye kontrol ettim. Bina içindeki trafolar için söndürme sistemi zorunluluğu var ama direk tipi trafolar için yok gibi bir anlam çıkardım. Lakin parafudrlar, termik manyetik şalterler bir yere kadar koruma sağlayacaktır. Ancak trafo iç arızasından dolayı yangın çıkarsa yasal herhangi bir zorunlu önlem yok. En önemli önlem periyodik test ve bakımların zamanında yapılması bu gibi trafolar için.