1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik kablo bağlantıları nasıl olmalı ve standartları nelerdir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Serdar Can tarafından 15 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Serdar Can İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  113469
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  onur bey ???yardım

  Ekli Dosyalar:

 2. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
 3. menot İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Kablo bağlantılarını kapalı bir kutu/pano içerisinde bir klemens yardımıyla yaptıktan sonra kutu/pano duvara sabitlenebilir. O bölgeye yağmur suyunun veya başka şekilde suyun ulaşma ihtimali varsa, tozdan endişe ediliyorsa kutunun IP sınıfı ona göre tercih edilmesi gerekir.
 4. S. Ahmet Bak İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  98472
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  FARBA Mühendislik San. ve Tic. Ltd. Şti.
  Elektrik kabloların döşenmesi ve bağlanması ile ilgili olarak Elektrik iç tesisleri yönetmeliğinde madde 58 düzenleme getirmiştir. Tesisatınız bu maddeye uygun
  olarak yapılmalıdır.

  ELEKTRİK İÇ TESİSLERİ YÖNETMELİĞİ
  Madde 58 - ILETKENLERIN VE KABLOLARIN DÖŞENMESİ

  a) Genel Hükümler
  a.l - Hatlar mekanik yıpranmalara karşı uygun yerlere döşenerek yada elverişli örtü ve kılıflar kullanılarak korunmalıdır. EI ile ulaşılabilen uzaklar içinde döşenen iletkenler mekanik darbelere karşı her zaman koruyucu kılıflı olarak yada boru içinde çekilmelidir. (elektrik işletme yerler ive kuvvetli akım hava hatları bu hükmün dışındadır.)

  a.2 - İletkenlerin korunma biçimi, bağlantı yerlerinde de sürdürülmelidir.

  a.3 - Döşeme geçişlerinde olduğu gibi, fazla tehlike söz konusu olan yerlerde iletkenler sağlam bir şekilde tutturulmuş olan termoplastik boru, çelik boru yada korunacaklar (mahfazalar) içinden geçirilmelidir.

  Yalnızca elektrik hatlarının çekilmesi için kullanılmayan, içine girilebilen kanallarda ve yapı aydınlıkları gibi yerlerde iletkenler ancak düzenli olarak yerleştirilirse ve zararlı etkilere açık olmazlarsa döşenebilirler.

  Dökme yada sıkıştırılmış betondan yapılan duvar, tavan yada döşemelerin içinde ve betonarme demirlerinin üstünde ve altında ancak beklenebilecek zorlamalara dayanıklı termoplastik dış kılıflı iletkenler, çelik yada termoplastik borular içinde geçirilen yalıtılmış iletkenler kullanılabilir.

  Toprak içinde yada yapıların dışındaki içine girilemeyen kanallarda yalnızca yeraltı kabloları kullanılabilir.

  a.7 - iletkenlerin bağlanması

  i) iletkenlerin bağlantısı ancak yalıtkan parçalar üzerinde yada yalıtkan kılıflı olarak vidalı klemens, vidasız klemens, lehim yada kaynakla yapılmalıdır. Çözülebilen bağlantı yerlerine (klemens bağlantıları gibi) ulaşılabilmelidir. Dökme usulü ile yapılmış bağlantı yerleri çözülmeyen bağlantılara girer.

  ii) iletkenlerin bağlanması

  - Borulu tesislerde ancak kutular içinde,

  - Çok damarlı yalıtılmış iletkenler yada kablolara yapılmış tesislerde ancak kutular yada ek kutular (muflar) içinde, yapılabilir.

  iii) Bağlantı ve ek parçaları bağlanacak yada eklenecek iletkenlerin sayı ve kesitlerini uygun nitelikte olmalıdır.

  iv) (Değişik fıkra: RG 30/11/1995- 22479)Ekler duvarlarda 60 mm derinlikte olmak şartıyla kasalarda, tavanlarda ise armatür veya armatüre ilişkin elemanlarla gizlenmiş kutular (buatlar) içinde yapılabilir.

  Bu ekler kesinlikle klemensler ile yapılmalıdır. Anahtar-priz bağlantı uçları ek amacıyla kullanılmamalıdır.

  Kasalar ve buatların içine su sızmaması için gerekli önlemler alınmalıdır.