1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik kontrol list

Konusu 'Kontrol Listeleri' forumundadır ve Feyza Çolak tarafından 17 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. Feyza Çolak İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İŞ-SA OSGB
  elektrik checklist

  Ekli Dosyalar:

 2. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  3 numaralı maddede ingilizce yazılmış: Çevirisi: "Elektrikli aletlerin hareket etmesine karşın önlem alınmış mı (sabitlenmiş mi?)" olacak. DAha iyi çeviren varsa yapsın
 3. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ
  8 nuamralı maddede elektrik dağıtım panelleri elektrik daıtım panoları olacak. 9 numaradaki iş, yani kabloların yük durumu iş güvenliği uzmanının işi değil. Ancak ilgili sigortanın amperajı çıkan kabloya uygun mu? sorusu sorulabilir. Bu da elektrikçi işi ama uzman için de basit bir kontrol.
  10 nuamralı maddede kabloların uygun bir şekidle bağlanığ bağlanmadığı soruluyor. Bir İG uzmanı ancak bağlantıda gözle görülür bir çarpıklık varsa bunu anlayabilir. YAni izole bantla çalakalem yapılmış bir bağalntıyı anlar.. Ama diyelim bakır kablolar aluminyum klemenslerle bağlanmış olsun. .Bu durum uygunsuzdur,ama bence ig uzmanı bunu bilemyebilir. Bu elektrikçi işidir. Gördüğüm hataları düzeltiyor, ayrıca bazı aklıma gelen kontrolleri ekleyerek tekrar gönderiyorum. Benim güncellemememi de başka arkadaşlar güncellesin. Tek elden gidelim.

  Ekli Dosyalar:

 4. Onur Umur Emektar Üye

  • Emektar Üye
  Sertifika Numarası:
  48078
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEİAŞ