1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik panoları için kullanılan co2 gazlı tüplerin standart ve özellikleri ne olmalı.

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Tugba Doğan tarafından 20 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Tugba Doğan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  69070
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  elektirk panoları için kullanılan co2 gazlı tüplerin std ne olmalı.250 bar yeterli mi yosa 350 barlık mı olmalı.yardım edermisiniz
 2. Funda-3426 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22386
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Bir de kapalı ortamda kullanılacaksa çalışanlara verilen genel eğitimde CO2 içerikli tüpü kullanma eğitimi var mı kontrol edilmeli. Sonra kaş yapayım derken göz çıkartmayalım. Soğuk yanığı riski de var boğucu özelliği de.. :(
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  [​IMG]


  Yangın Kapıları

  Standart yangın kapılarımız galvaniz sac üzerine epoksi polyester toz boyalı olarak üretilmektedir.
  Kapı kasaları 1,5mm sacdan yarım kasa olarak üretilmektedir.
  Müşteri tercihine göre opsiyonel olarak duvar kalınlığına uygun ayarlı kasalı olarak da üretilmektedir.
  Kapı kanadı 0.8mm galvaniz sacdan üretilmekte ve kanat kenarlarında sac büküm profiller ile kanat desteklenmektedir.
  Kapılarda kol-kilit veya panik bar kullanılmaktadır.
  Yangın Pompaları

  Yangınla mücadelede kullanılan pompalar, yangın esnasında tesisat dirençlerini yenerek daha önceden hesaplanmış su çıkış ağızlarındaki basıncı ve gerekli debiyi karşılayacak şekilde projelendirilir ve seçilirler. Yangın pompaları, temel olarak yağmurlama sistemleri yani sprinkler tesisatını, yangın dolaplarındaki hortum tesisatını ve itfaiye su alma ağızları dediğimiz hidrant tesisatlarını basınçlandırır. Yangın pompa sistemleri ana pompalar ve jokey pompadan oluşur. Ana pompalar mutlaka yedekli olarak projelendirilmelidir. Sistemde bir ana yangın pompası kullanılması halinde, aynı kapasitede yedek bir pompa da olması gerekir. Birden fazla pompa olması halinde, toplam kapasitenin en az %50’si yedeklenmek şartıyla, yeterli sayıda yedek pompa kullanılır. Örneğin 2 asıl 1 yedek pompanın olduğu bir sistemde, pompaların her biri sistem kapasitesinin %50’sini karşılayacak şekilde seçilebilir.

  Yangın pompaları ile ilgili olarak dünyada en çok kabul gören standart NFPA20'dir. Yangın yönetmeliğimizde de yine bu standardın belirttiği maddeler yer almaktadır. Bu yüzden NFPA 20 standardı bizim için büyük önem teşkil etmektedir.

  NFPA 20'ye Göre Pompa Seçim Kriterleri Nedir?

  Yangın Pompası ile ilgili standartta belirtilen önemli iki özellik:
  – “Yangın pompaları, yangınla mücadelede yetkili birim tarafından listelenmiş/onaylanmış olmalıdır.”
  – “Anma debi değerinin 150%’ sine karşılık gelen basınç, anma basıncının 65%’ inden az olmamalıdır. Kapalı basma basıncı, anma basıncının 140%’ ından fazla olmamalıdır.”


  Standart Pompa Tipleri ve Ürünleri
  Yangın Vana Grubu

  Yangın tesisatında su akışını yönlendirmek, kontrol etmek, ölçmek vb. gibi amaçlarla kullanılan vana grubudur. Yangın tesisatları yalnızca sistem testi ve yangın söndürme zamanlarında kullanılacağından kullanılan vanaların uluslararası kuruluşlarca onaylı ürünler olması gerekir. Bu yüzden dünyada kabul gören CE, FM, UL, VDS ve LPCB gibi akreditasyonlara sahip ürünler tercih edilir.
  Yangın Hidrant Sistemleri

  Hidrantlar, binalarda çıkan yangınlar büyüdüğünde dışarıdan, söndürme yapılması için gerekli suyun temin edilmesini sağlayan elemanlardır.

  Yangın hidrantlarının anma çapları 80, 100 ve 150 mm olarak mevcuttur. Uzunlukları da 1450, 1750 ve 2150 mm olarak değişebilmektedir.

  Yangın hidrantları çok riskli bölgelerde 50 m, riskli bölgelerde 100 m , orta riskli bölgelerde 125 m ,az riskli bölgelerde 150 m aralıklarla konulabilmektedir.

  Portatif Yangın Söndürücüler

  Yangına insan ile müdahale söz konusu olduğunda kullanılacak ilk ekipmanlardır. Tozlu, köpüklü ve gazlı söndürücü çeşitleri mevcuttur. Genellikle 17-18 bar basınçta tüp içerisinde N2 gazı ve söndürücü ajan bulunmaktadır.
  Köpüklü Söndürme Sistemleri

  Genellikle su ile söndürülemeyen yangınlar için kurulan sistemlerdir. Köpüklü söndürme sistemleri de sprinkler sistemleri gibi ıslak borulu ve kuru borulu olabilirler. Yanıcı madde tipine göre farklı olarak geliştirilmiş söndürücü köpükler mevcuttur. Bu sistemlerde ihtiyaç duyulan kapasitelerde köpük ile suyu karıştırabilen oranlayıcılar, tesisata doğrudan köpük su karışımını verebilen köpük pompaları, köpüğün yanan mahale boşalmasını sağlayan nozullar gibi bir çok eleman bulunur.
  Sprinkler Söndürme Sistemleri

  Korunan hacim içindeki yanıcı madde / yangın yükü, yükseklikler, raf düzeni olup olmaması, donma riski olup olmadığı, risk sınıfı ve buna göre planlanan (NFPA-13) debi, boru montaj güzergahları, deprem bölgesi olup olmaması, vb. gibi hususlar göz önüne alınarak sprinkler sisteminin nasıl çalışacağı ve buna göre de hangi nozulların seçileceği ve nozulun patlama ısısı tespit edilir. Sistem modeline göre vana grupları seçilir. Sprinkler söndürme sistemleri şunlardır:

  Islak Borulu Sprinkler Sistemleri ve Kuru Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri
  Davlumbaz Söndürme Sistemleri

  Davlumbaz söndürme sistemleri mutfak davlumbaz yangınlarının söndürülmesinde en etkili çözümdür. Boşaltma mekanizması algılama hattının devreye girmesi sonucu kızgın yağ yangınları için özel olarak geliştirilmiş potasyum karbonat bazlı sıvı söndürücünün boşaltma hattından hızlı bir şekilde boşalmasını sağlar. Söndürücü sıvı nozullar vasıtası ile boşalarak yangının hızlı ve etkili bir şekilde söndürülmesini sağlar. Sıvı söndürücü kızgın yağ yangınları üzerinde köpük şeklinde bir battaniye oluşturarak alevlerin oksijen ile temasını keser.

  Davlumbaz söndürme sistemi için kullanılan silindirlerin kapasiteleri şu şekildedir;

  Sistemin UL 300 onayı bulunmaktadır.
  Argon Gazlı Söndürme Sistemleri

  IG-01, IG-55 ve IG-100 çevreci, solunabilen çok geniş bir uygulama alanı olan temiz gazlı söndürme sistemleridir. Halon gazı yerine geliştirilen bu gazlar, çok kısa bir süre içerisinde oksijen konsantrasyonunu insan sağlığı için uygun olmak kaydıyla azaltarak yangını söndürür. Tasarım konsantrasyonları içersinde insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Doğada normal şartlarda bulunduğundan, küresel ısınmaya ve çevreye etkisi yoktur.

  Argon Gazlı Söndürme Sisteminin Özellikleri


  Argon Gazlı Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

  Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

  Güvenlik sistemlerinin en başında gelen yangın algılama ve ihbar sistemi adından anlaşılabileceği üzere yangını algılayıp mahalde bulunan insanların yangından uzaklaşması ya da yangına müdehale edebilmeleri için uyaran sistemdir. Bu sistemin vazgeçilmez elemanları algılayıcı sensörler, algılama panelleri, flaşör ve sirenler, acil aydınlatma ve yönlendirme armatürleridir. Konvansiyonel ve adresli olmak üzere iki farklı algılama sistemi mevcuttur. Konvansiyonel sistemler nispeten daha basit ve küçük alanlarda tercih edilirler. Adresli sistemler ise nispeten büyük yerlerde, algılama yapan elemanın nerede olduğunun bilgisine ihtiyaç duyulan yerlerde kullanılırlar.
  Yangın Dolabı ve Hortum Sistemleri

  Sulu ve köpüklü söndürme sistemlerine yardımcı olarak yanan mahale insan ile müdehale etmeyi mümkün kılan elemanlardır. Kullanım yerine ve kullanıcı profiline göre değişen türleri bulunmaktadır. İç mekan yangın dolapları, hidrant dolapları, malzeme dolapları, sabit makaralı hortum sistemleri, seyyar makaralı hortum sistemleri bu türlere örnek verilebilir. Yangın dolapları ve hortumları yangın tesisatlarının vazgeçilmez elemanlarıdır. Toplam kullanım alanı 1000m2'den büyük olan her yerde yangın dolabı tesisatı yaptırılması Türkiye Yangından Korunma Yönetmeliğince zorunludur.
  Pano İçi (Mikro) Söndürme Sistemleri

  Pano içi söndürme sistemleri adından da anlaşılabileceği gibi genellikle elektrik panoları ve benzeri küçük hacimerde kullanılırlar. Bu sistemler direkt ve indirekt olmak üzere ikiye ayrılırlar. Söndürücü olarak kullanılan gaz her ikisinde de HFC 236 fa olmasıyla birlikte farklılığı söndürücü hattın tubing ya da boru ile çekilmesi oluşturmaktadır. Sistemin çalışması anında istenirse tesiste yer alan merkezi algılama sisteminden de bu bilgi görülebilir. Bu sistemde kullanılan tüplerin kapasitesi; 1kg, 2kg, 4kg, 6kg ve 12kg'dır.

  Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri

  Novec1230 çevreci, solunabilen çok geniş bir uygulama alanı olan temiz gazlı söndürme sistemleridir. Halon gazı yerine geliştirilen bu gazlar, çok kısa bir süre içerisinde oksijen konsantrasyonunu insan sağlığı için uygun olmak kaydıyla azaltarak yangını söndürür. Tasarım konsantrasyonları içersinde insan sağlığına herhangi bir zararı yoktur. Küresel ısınmaya ve çevreye etkisi sıfırdır.

  Novec1230 Gazlı Söndürme Sisteminin Özellikleri


  Novec1230 Gazlı Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

  Su Sisi (Water Mist) Söndürme Sistemleri

  Su sisi söndürme sistemi düşük ve yüksek basınçlı sistemler olmak üzere temelde ikiye ayrılır. Düşük basınçlı sistemlerde genel olarak nozul kafasında 4bar basınca ihtiyaç duyulur ve yüksek basınçlı su sisi sistemlerine nazaran daha düşük tehlikeli yerlerde kullanılırlar. Aslında trafo soğutma ve tank soğutma sistemleri de düşük basınlı su sisi sistemleridir. Yüksek basınçlı su sisi sistemleri ise pompa ile ya da yüksek basınçlı silindirlerle ihtiyaç duyulan basınca ve debiye sahip olan sistemlerdir. Genellikle 80-200 bar işletme basıncına sahip olan sistemlerdir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanan su sisi sistemleri ülkemizin öncü kuruluşlarında tarafımızca kurulmuştur. Çıkan yangınlarda başarılı sonuçlar alınmasıyla da su sisi söndürme sistemlerinin cazibesi giderek artmaktadır.

  Su Sisi Söndürme Sisteminin Özellikleri


  Su Sisi Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

  Kuru Kimyevi Tozlu Söndürme Sistemleri

  Kuru kimyevi tozlu söndürme sisteminde söndürücü olarak kullanılan kimyasal bir toz, tozun depolanacağı silindirler, tozu itecek azot gazı dolu silindirler, bu tozun yangın çıkan mahale boşalmasını sağlayan boru tesisatı ve nozullar bulunur. Sistemde kullanılan kuru kimyevi toz (Purple-K) yanan maddelerin üzerinde bir tabaka oluşturarak alevlerin hava ile temasını keserek yangını söndürür. Bu sistem hacim koruma ve lokal koruma olarak iki farklı şekilde kullanılabilir. Hacim koruma tamamen kapalı (toplam yüzey alanının %2-3 gibi açıklıklara izin verilmektedir) alanlarda kullanılabilirken lokal koruma kısmen açık ya da kısmen kapalı alanlarda kullanılabilir. Kuru kimyevi tozlu söndürme sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir. Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.

  Kuru Kimyevi Tozlu Söndürme Sisteminin Özellikleri


  Kuru Kimyevi Tozlu Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

  FM200 (HFC-227ea) Gazlı Söndürme Sistemleri

  Piyasada adı FM200 (HFC-227 ea) olarak bilinen gazın kimyasal ismi heptafluoropropane'dır. FM200 gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 ve 42 bar basınç altında silindirlere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Halon gazına alternatif en yaygın olarak kullanılan gazdır. Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın, FM200 gazının söndürme özelliği fizikseldir. Bu sistemde söndürücü olarak kullanılacak FM200 gazı, gazın depolandığı silindirler, gazın yangın çıkan mahale boşalmasını sağlayan boru tesisatı ve nozullar bulunur. Silindirleri basınçlandırmak için kullanılan itici gaz azot (N2) gazıdır. FM200 sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir. Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.

  FM200 (HFC-227 ea) Gazlı Söndürme Sisteminin Özellikleri  FM200 (HFC-227 ea) Gazlı Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

  Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemleri

  Karbondioksit (CO2) gazlı söndürme sistemleri insansız mahallerde tercih edilen sistemlerdir. Bu sistemlerin söndürme prensibi karbondioksit gazının ortamdaki oksijen konstantrasyonunu çok hızlı bir şekilde düşürmesi ve boşalan karbondioksit gazının yarattığı şok etkisiyle ortam sıcaklığını düşürmesi şeklindedir. Karbondioksit gazlı söndürme sistemleri çok etkili söndürme gücüne sahip oldukları gibi sistemin boşaldığı durumlarda mahalde insan varsa o insanın ölmesine yol açabilir. Bu yüzden insanlı mahallerde kesinlikle tercih edilmemektedir. Şayet bakım-onarım, ani müdahale gibi durumlarda girilecek ortamlar ise buralarda sistemin kontrol dışında boşalmasının önüne geçmek için güvenlik önlemleri alınmalıdır. Karbondioksit gazlı söndürme sistemindeki silindirlerin ve nozulların imalatı tarafımızca yapılabildiği gibi yurtdışından da ithal edilebilmektedir. Müşterilerin tercihlerine göre yerli üretim ya da ithal ürün seçeneklerimiz mevcuttur. Her iki sistemde de kullanılan vanalar uluslararası onaylara sahiptir.

  Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sisteminin Özellikleri


  Karbondioksit (CO2) Gazlı Söndürme Sistemi Kullanım Alanları

 4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  FM 200 Sistemleri
  FM 200 Nedir?

  Kimyasal formülü HFC 227 ile belirlenen FM-200 gazı, Heptafluoropropane olarak isimlendirilir. FM-200 gazı renksiz ve kokusuz bir gazdır. Halon’a benzer olarak 25 bar basınç altında tüplere doldurularak sıvı halde depolanabilir. Uygulanabilir ve kullanılabilir olmasındaki en önemli nokta sıvı durumdaki gazın, püskürtme nozulları yoluyla serbest bırakılması sonucu buharlaşarak korunacak hacimde yanıcı yüzey üzerinde bir tabaka oluşturarak yanmayı önlemesidir. Halon gazının söndürme özelliği kimyasal olmasına karşın, FM-200 gazının söndürme özelliği fizikseldir.

  [​IMG]
  Etkinlik :

  FM-200, birm hacmindeki hava ile meydana getirdiği %7 lik konsantrasyonla en etkili söndürücüdür. Ayrıca uygun şekilde planlanarak kullanıldığında, su karbondioksit ve kuru toz gibi söndürücülerin kullanıldığı sistemlerin yangın sonrasında meydana getirdiği hasar, temizlik, iş gücü gibi sorun yaratmaması, FM-200 gazının sağladığı önemli bir avantajdır.

  Güvenilirlik :

  FM-200 gazının kullanıldığı sistemlerinin defalarca test ve denemeleri yapılmış ve en etkili, en temiz, insan hayatı için en güvenli, çevre için (ozon tabakası) hiçbir zararı olmayan bir sistem olduğu belirlenmiştir. Kurallara uygun projelendirilerek, tesis edilmiş bir FM-200 gazlı söndürme sistemi yangına karşı en etkili yöntemdir.

  FM 200 Sistemleri Kullanım Alanları

  Bilgi işlem odaları, Arşiv odaları, Özel amaçlı kullanılan odalar, Santral odaları, Elektrik kontrol pano odaları, Laboratuarlar  C02 Otomatik Yangın Söndürme Sistemi
  Gazlı söndürme sistemlerinde kullanılan en eski ve en yaygın gazdır. Lokal uygulamalarda kullanılan tek gazdır ve özellikle kimyasalların bulunduğu mahallerde en etkin çözüm olarak kullanılmaktadır. Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallarde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunlığunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir.
  Karbondioksit; renksiz, kokusuz, elektrik iletkenligi olmayan, yangin söndürmek için uygun bir inert gazdir. Karbondioksit hava içerisindeki oksijeni ve/veya gaz fazindaki bir yakitin konsantrasyonunu yanmanin duracagi noktaya kadar düsürerek, yanmayi sogutarak söndürür.

  [​IMG]
  Özellikleri

  Ozona zarar vermez.
  Fiziksel olarak söndürme yapar.
  Lokal söndürme amaçli kullanilir.
  İnsan bulunan mekanlarda kullanilmaz.
  Yeniden doldurma maliyeti düsük, yangin yaygin olarak bulunabilir.
  Bosalma süresi 60-120 saniyedir. ( lokal sistemler için 30 saniye)
  Düsük basinçli sistemler: Düsük basinçli karbondioksit sistemleri, yüksek miktarda söndürücüye ihtiyaç duyulan mekanlarda toplam hacim koruma uygulamalarinda kullanilir.
  Yüksek basinçli sistemler: Yüksek basinçli karbon dioksit sistemleri, hem toplam hacim koruma hem de lokal koruma uygulamalarinda kullanilmaktadir.

  Kullanıldığı Yerler

  Güç aktarim odalari Jeneratör güç setleri Motor odalari Kayit odalari Kablo ve tesisat galerileri Elektrik dagitim odalari/merkezleri Bilgisayar odalari Yanici sivi depolama alanlari Boyama kabinleri Arsivler Basim Evleri Endüstriyel Firinlar Genis Ticari Yemek Pisirme Alanlari Ve daha birçok end. uygulamalar

  CO2 Gazli Söndürme Sisteminin Kullanilamayacagi Malzemeler

  Selüloz nitrat gibi oksijen ihtiva eden kimyasallar, sodium, potasyum, magnezyum, titanyum ve zirkonyum gibi reaktif metaller, metal hidratlar.

  Mutfak Davlumbaz Söndürme Sistemi
  Otel, restoran, hastane, askeri teşkilat binaları gibi mutfaklarında günün her saati çok yoğun çalışma yürütülen yerlerde, yağlı yemek buharlarının davlumbaz içinde birikip donması ile oluşan yağ tabakalarının olası yangın durumunda söndürülmesi çok güç olmaktadır. Otomatik davlumbaz yangın söndürme sistemi özel kimyasl bileşimli söndürme sıvısıyla bu tür yangınlarda hızlı ve etkin müdehale şansı verir.

  [​IMG]
  Bu sistemde cihazlara giden gaz ve elektriğin otomatik olarak kesilmesi ve söndürme sisteminin devreye girmesini sağlar. Sisteminden boşalan özel kimyasal bileşimli sıvı, yangını kontrol altına alır.

  Yangın başladığında, belli sıcaklık düzeylerinde eriyebilen algılama elemanları dizili çelik tel hattı, normal koşullar altında gergin durumdayken algılama elemanlarının erimesiyle gevşer ve bağlı bulunduğu boşaltma ünitesini harekete geçirir. Otomatik olarak devreye alınmış sistem, manuel boşaltma sistemi kullanılmasıyla da, düşük ph değerindeki sıvının davlumbaz, baca ve mutfak ekipmanları üzerine boşalmasını sağlar.
  --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 20 Mart 2015 ---