1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik panoları standartları,bakım ve muayeneleri nasıl olmalıdır?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Misliyna tarafından 20 Ekim 2014 başlatılmıştır.

 1. Misliyna İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba

  Geçtiğimiz hafta işletmemizde Elektrik panolarında ufak çaplı bir yangın meydana geldi... Çok şükür ufak bir şekilde atlattık... Yangın Kondansatörlerin aşırı ısınmasından kaynaklı meydana geldi ve bununla ilgili gerekli tüm tedbirler alınarak pano odası yeniden yapılandırıldı...

  Ancak işletmede bir çok sistem olmasına karşın böyle bir durumda hangi formlarda kayıt tutmam gerektiği konusunda kararsız kaldım...

  Konu ile ilgili olarak fikirlerinizi paylaşır mısınız...
 2. natulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bursa OSB
  Yaşamış olduğunuz sorun kompanzasyon panosunda olduğunu sanıyorum. Öncelikle sisteminizde harmonik ölçümü yaptırmanız, harmonik sorun sisteminizde çıkarsa kompanzasyon sisteminizi harmonik filtreli kompanzasyon yapmanız uygun olur. Birde pano içinin havalandırmasının yeterli olup olmadığı, fanların çalış çalışmadığı incelenmeli.
 3. Misliyna İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Evet Kompanizasyon panosunda oldu... Bize söylenen soğutma sisteminin yeterli olmadığı idi... Bizde buna önlem aldık havalandırma sistemini iyileştirdik... Ancak ben bu süreci nasıl yönetmeliyim herhangi bir form yada raporu nasıl tutmalıyım...
 4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  En sık karşılaşılan kompanzasyon arızaları;

  ► Kompanzasyon sistemlerinde en çok görülen arızalardan biri kondansatörlerin arıza yapması ve zamanla kapasite kaybına uğramasıdır. Bunun sebepleri olarak soğutma yetersizliği nedeniyle yüksek sıcaklıktaki kompanzasyon panolarında ömürlerinin azalması, harmoniklerin veya üzerinde kalan şarj gerilimin sebep olduğu darbe akımları gösterilebilir.

  Bu durumda eğer kondansatör büyük hasar görmüş ise kondansatör değiştirilir. Kondansatörde önemli bir hasar yoksa; duruma göre kondansatör düşük gerilimde çalıştırılabilir, AC gerilimde büyük direnç gösteren yüksek değerdeki paralel bobin bağlantısı yapılabilir veya yarı iletken anahtarlama elemanları ile iletime geçerek devreye alınır. Böylece kondansatörün maruz kalacağı darbe akımlarının, gerilim düşümlerinin ve elektriksel zorlamalarının önüne geçilir. Şebekede oluşabilecek harmoniklere karşı kondansatörün zarar görmemesi adına filtre uygulaması gereklidir.

  Kondansatör arızalarına engel olmak için kompanzasyon sistemlerindeki kondansatörlerin belirli aralıklarda kontrollerinin yapılması gerekir. Özellikle kondansatörlerin dielektrik dayanımları kontrol edilmeli ve harmonik değerlerin ölçümü yapılarak dielektrik dayanımlarla karşılaştırılması gerekir.
  [​IMG]

  Kompanzasyon kondansatörlerinin arıza sebepleri arasında soğutma yetersizliği nedeniyle yüksek sıcaklık, harmoniklerin veya üzerinde kalan şarj gerilimin sebep olduğu darbe akımları gösterilebilir.
  Termal kameralar kullanılarak arızalı kondansatör tespit edilebilir. Kondansatör bankı termal kamera ile test edilmeden 1 saat önce enerjilendirilmesi gerekir. Kontrol yapılırken bağlantı noktaları ile soğutma ekipmanlarının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir. Birbirine iyi temas etmemiş, gevşek bağlantılarda direnç yüksek olur bu da sıcaklık artışı demektir ve termal kamerada bu noktayı tespit edecektir. Kondansatör bankının tamamı ile birlikte kondansatörler ayrı ayrı da kontrol edilmeli ve kondansatörler arası sıcaklık farkının yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.
  Ani yük değişimlerinin kompanze edilememesi ve kapasitans değerinin azalması da yine kondansatör sistemlerinde arızalara neden olur. Ani yük değişimlerinde anahtarlama elemanları (tristör vs.) kullanılarak devreye girmesi gereken kondansatör çok hızlı ve kısa bir sürede yük değişiminde kompanzasyonu sağlar. Kapasitans değerinin azaldığını anlamak için sistemin belirli aralıklarda kontrollerinin yapılması gerekir. Yani sistemdeki akım ve gerilim ölçümleri, sayaç durumları, kondansatörlerin kapasitansları belirli aralıklarda ölçülür ve rapor edilir. Bu ölçümler hem oluşabilecek arızaları önceden tespit etme amacıyla hem de aktif, reaktif, kapasitif ve endüktif değerler kontrol edilerek tolerans değerleri sınırları içerisinde olması sağlanması amacıyla yapılır. Çünkü oluşabilecek arıza ve hatalarda işletmenin cezaya girmesi önlenir.
  [​IMG]

  Kondansatör sistemlerinin kontrolü ve bakımı yapılırken ilk önce bağlantı noktaları ile soğutma ekipmanlarının çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

  ► Kondansatör sistemlerinin bakımı ve onarımı yapılırken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü kondansatörler devrede olmasalar bile ölümcül olabilecek bir gerilimi uzun süre üzerlerinde tutabilirler. Bu da ölümcül sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bu yüzden kondansatörler deşarj üniteleri ile birlikte kullanılmalıdır.

  ► Bir kondansatör bankında veya tesisinde bakım yapılacaksa, önce göz kontrolü yapılır. Isınmış, kararmış, rengi değişmiş elemanlar olabilir. Sistemde nemli bir ortam varsa ise arıza oluşma ihtimali yüksektir. Tozlu, kirli elemanlar yüksek vakumlu emicilerle temizlenmelidir. Temizlik sonrası oluşabilecek yağ buharı ve partiküller ekipmanların bağlantılarında korozyona ve kaçak iletkenliğe sebep olabilir. Bu yüzden kondansatör sistemini enerjilendirmeden önce faz-faz ve faz-nötr bağlantı noktalarındaki yalıtım ekipmanları kontrol edilmelidir.
 5. Misliyna İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Paylaşım için çok teşekkür ederim...

  Ancak iş güvenliği kapsamında ne yapmam gerektiğini hala bilemiyorum... ???
 6. natulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bursa OSB
  İSG konusunda kompanzasyon ve elektrik panolarını 1-sürekli kilitli olmasını, 2-müdahaleyi elektrikçilerin yapmasını, pano kapağı açıdıktan sonra şeffaf yalıtkan koruma perdesi (adını tam bilmiyorum)malzemesi kullanırsan iyi olur. Kapak açıldıktan sonra malzeme de patlama parçalanma olursa malzeme parçacıkları çalışana zarar vermesi engellenmiş olur.
  Ayrıca yalıtkan izole halı pano önünde sürekli olmalı.

  Etiketleme kilitleme sistemi yapabilirsen kaza olma ihtimali çok azalır, ancak maliyetli olduğu için işyerine kabul ettirmede ,aldırma da zorlanırsın. Çok az firmada özellikle yabancı firmalarda bu sistem uygulanıyor. Yerli firmalar da uygulandığını gördüm ancak sayısı oldukça az.
 7. ramazan ÇAKI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  teşekkürler bilgilendirme için.
 8. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  43934
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Makina mühendisi
  iç kapak için şeffaf pleksiglas veya şeffaf polikarbon levhalar var,fakat havalandırmaya engel olmamalı
  fanın olduğu havalandırma ızgarasıda toz filtreli olmalı
  kompanzasyon panoları ile ilgili teknik şartnameler var ;

  Ekli Dosyalar: