1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik panosu ile su hattı arasında ne kadar mesafe olması gerekir?

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Mehmet Ata Tuncer tarafından 12 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    soruma yanıt verebilecek olan varsa çok acil !

Ekli Dosyalar:

2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Su vanasının yada hortumunun patlama ihtimali(yangın,deprem vb. acil durumlarda özellikle) elektrik panosunun mesafesi suyun mevcudiyetinin tehdit unsuru oluşturmayacak uzaklıkta olmalıdır.
  3. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    teşekkür ederim :) ben sayısal bir yanıt bekliyordum ama politik bir cümle ile yine cevabınızı verdiniz :)
  4. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    bence su vanası altına su giderine giden bir su kanal- ızgara yaptırılması faydalı olur,örneğin vana -borudan su sızıntısı olduğunda yerdeki su birikintisi farkedilmediğinde uzak noktada olan pano nun bulunduğu zemine de ulaşabilir
  5. ENES GÜRLER İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Mehmet Bey, iş kazası olduktan sonra birilerin canı yandıktan sonra rakamlara ne kadar uyduğumuzun hiçbir önemi yok. Her mesafe, her rakam da mevzuatta yazmaz, yazmayabilir. 6331 sayılı kanun ve ona bağlı yönetmelikler kaba olarak işverene der ki, işyerini öyle bir hale getir ki kimse iş kazası meslek hastalığı yaşamasın. Ben rakamlara uydum, mevzuatta ne yazıyorsa yaptım demekle mahkemede kurtuluş olmuyor. Mutlaka birilerinin canı yanıyor.
  6. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    mesafe açılamıyor ise (gerçi henüz inşaat aşamasında ama ) tablonun içinde kaçak akım koruma rolesi olmalı ( ama çin malı değil) nemlense bile açar devreyi ama sonuçta rolenin girişinde de hala enerji olacağından panonun su geçirmez özellikte olması gerekli
  7. Kemal Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106817
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    aynı sorunu bende çalıştığım iş yerinde yaşıyorum. döf olarak uygunsuzluk açtım ve yerinin elektrik panosundan güvenli bir mesafeye alınması şeklinde bildirdim. bakalım işveren tarafından herhangi bir çalışma yapılacak mı ? (karar defterine de ayrıca yazacağım ) HPIM4314.JPG
  8. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    sizinki daha vahim görünüyor
  9. Kemal Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106817
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    kesinlikle. acil olarak gerekli değişikliğin yapılması için işverene gerekli bildirimde bulundum ve yerinin neden değiştirilmesi hususunda gerekeni de anlattım. bakalım.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 14 Ağustos 2014 ---
    kesinlikle. acil olarak gerekli değişikliğin yapılması için işverene gerekli bildirimde bulundum ve yerinin neden değiştirilmesi hususunda gerekeni de anlattım. bakalım.
  10. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    suyun harici toprak hattına pano dışında ekler alınmış ve açık yani bant bile sarılmamış alınan eklerden bi tanesi yandaki panonun dış gövdesine kablo pabucuyla tutturulmuş pano içinde toprak barasına bağlanmalı, pano oldukça eski kilit vs iş görmez artık sanırım içinde etiketleme de yok , ayrıca kablolar salkım saçak panoya girişleri en azından kablo kanalı içine alınabilir vs.
  11. Kemal Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106817
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    etiketleme derken ?
  12. Alper Güler İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    42722
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Akyurt Belediyesi
    hangi elemanın hangi hattı beslediği örn. kuvvet panosu 1, freze , x unitesi aydınlatma gibi
  13. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Bu gibi durumlarda sadece elektrik hattının izole edilmesi yetmemektedir. elektirk hattından atlayacak bir arkın demir olması sebebiyle su tesisatına atlayacağını oradan da tüm su şebekesini etkileyeceğini unutmamak lazım. örneğin doğal gaz tesisatlarında doğal gaz borusunun elekrik tesisatına 15 cm den fazla yaklaşmasına izin verilmiyor ayrıca 45 cm yakınlıkta olduğu durumlarda doğal gaz borusu PVC veya diğer yalıtkan malzemeler ile izole ediliyor.
  14. Kemal Yılmaz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    106817
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    teşekkürler.
  15. Ali Ünal İSGforum Üyesi

Tesisat projesini isteyin her zamanki gibi ya projesi yoktur ya da projeye uygun değildir. Elektrik ve su, Güney Kore ve Kuzey Kore gibidirler mümkün olduğu kadar uzaklaştırın. Mevcut durumu iyileştirme adına Tesisatı duvar içerisinden gecirerek saati ve boşaltım noktaları uzaklaştırmaktan başka çare yok.
  16. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elektrik tesisatı periyodik kontrolünü yaptırın. Yazın onaylı deftere elektrik tesisatı kontrolü yapılacak ve projedeki uygunsuzluklar ve elektrik iç tesisler yönetmeliğine uymayan hususlar bu raporla tespit edilmeli ve önlemler acilen alınmalıdır. Sonuna yukarıda gördüğün tehlikeleri ekleyebilirsin. Bence olay bitti. Bu raporu hazırlayacak bilir kişide bilmem kaç metre uzakta olacak diyemeyecek ancak en azından senin söylediğini teyit edecektir.
  17. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Bence bunu kendi lehinize çok rahat çevirebilirsiniz.
    Sayısal değeri tutturmak için devrelerin, tesisatın yerini değiştirmeniz ve ek önlemler almanız gerekecekti.
    Oysa @Erkan Dündar'ın dediği gibi tehdit unsuru oluşturmayacak şartları sağlamanız sizin için daha basit ve ucuz olacaktır.

Koskoca tesisat yerini değiştirmektense, her iki merkez için de özel kilitli kapalı bir muhafaza, kutu ile ikisi arasındaki yalıtım sağlanabilir.
  18. Mehmet Ata Tuncer İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    126698
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    EPY
    yapımı devam etmekte olan şantiyenin geçici elektrik panosu ve su vanası olduğu için yer değişikliği benim için daha kolay (= 3-4 metre kadar arasını açabileceğim. ki iş verene ve birimlere de gerekli bildirimimi yaptım.

ek önlem olarak ana panoda 300 lük panonun üzerinde de 30 mA lik rölem de mevcut zaten.
    gerekirse tesisatı mühürler ya da tamamen yok edebilirim.
  19. Ali Ünal İSGforum Üyesi

kökten çözüm...
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Tabiki yapabilirsiniz.
    Hatta bütün binayı yıkıp yenisini de yapabilirsiniz.
    Ama mühendislik, bir çözümü aynı kalitede pratik çözüm ve en ekonomik şekilde halletmeyi gerektirir.

Sonuçta içiniz o şekilde rahat edecekse elbette en iyi yol sizin için odur. Sorun yaşanmasın da gerisi size kalmış.