1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik panosu ysc bulunmalı mı?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ebru Soyer tarafından 4 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Ebru Soyer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba,
    elektrik panosu yanında yangın söndürücü cihaz bulunması hangi yönetmelikte geçiyor? yasal zorunluluk mu? yoksa yangına karşı alınan önlem midir?
  2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16179
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Yurtiçi Kargo
    Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte geçmiyor. Ancak yönetmeliğin temel mantığı yangınları en aza indirmek ve çıkan yangınları en az zararla söndürmek için gereken önlemleri almak. bu açıdan bakınca yönetmelikte yazsın veya yazmasın, yangın riski bulunan alanlara özel önlemler almakta fayda var.

Ancak elektrik panoları, sabit jeneratörler ve trafolar gibi alanların yanına ysc koyarken hemen yanına veya panonun altına koymamak gerekiyor. Sonuçta bir yangın çıkacaksa o panoda veya jeneratörde çıkacak. Yangının içinde kalan bir ysc'nin bize faydası olmaz. YSC zaten 1,5-2 metre mesafeden kullanılıyor. Bu nedenle tüpün bulunduğu yer de panoya veya jeneratöre en az bu kadar uzaklıkta olmalıdır.

Yaşadığım bir kaç küçük yangın olayında kişilerin olaya çok yakın yangın söndürme cihazı yerine daha uzaktakini alıp getirme eğiliminde olduklarını söyleyebilirim.
  3. Ebru Soyer İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yener keskin teşekkür ederim.
  4. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bazı yerlerde yangın anında kendinden patlayan ve içerisindeki kimyasalla yangını otomatik söndüren cam tüpler konduğunu görüyorum. Bu tüplerle tecrübesi olan var mı?
  5. Celal ÖZTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    En az 1 adet ABC tip KKT Ysc koymalisiniz. Müfettişler o şekilde istiyor
  6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ben CO2 konulması gerektiğini biliyorum, CO2 tüp 1 adet ve yanına ek takviye KKT
  7. Celal ÖZTÜRK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ABC tip KKT genel söndürücü. Mazot tank pompasının elektrik panosu için kullandım. En az 6 kez denetleme oldu. Hiç itiraz etmediler
  8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Elektrik kaynaklı yangınlarda isterse bakanlıktaki tüm müfettişler gelsin KKT öncelikli koymam, CO2 tüp ne için üretiliyor acaba düşünmek lazım.

Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallarde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunlığunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir NFPA 12 ve ISO 14520 standartları ve kurallarına uygun olarak, mühendislik hesaplamaları sonucu, güvenli bir uygulama ile, sistemin aktivasyonu esnasında, yangından korunacak maddelerin kimyasal özelliklerine göre, gerekli konsantrasyon sağlanmak sureti ile, ortamdaki oksijen oranını, tekrar tutuşmanın gerçekleşemeyeceği bir seviyeye düşürmek üzere tasarlanmaktadır. CO2 gazı temiz, kuru ve elektrik iletken değildir.
  9. Funda-3426 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22386
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orkun bey teknik konuda çok haklısınız. Fakat panoların kapalı ortamda olduğu işletmeleri düşünürsek CO2 tüpü yeterli teknik donanım ve tecrübeye sahip olmayan çalışanların elinde tehdit olur. Boğucu bir gaz sonuçta. Bir de gaz çıkışı çok soğuk. Elektrik kablolarından çıkan bir yangın yaşandı geçtiğimiz haftalarda, içeride yangın eğitimi almış destek çalışanı, CO2 ve KKT söndürü tüpler konumlandırılmış olmasına karşın çalışanlar güvenlik görevlilerini çağırarak destek almışlar. Uygulama konusu sıkıntı olabiliyor. o_O
  10. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    33024
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    elektrik yangınlarında HCFC YSC kullanılmalı
  11. ali erol İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    8971
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biz pano ebatına göre içlerine aerosal gazlı otomatik algılamalı söndürücüler yerleştiriyoruz, ayrıca önlerine de 2. önlem olarak kkt içerikli tüplerden bulunduruyorz. sadece müfettiş istediği için değil alternatif bir yangın söndürücün olması her anlamda iyi olacaktır. maliyet olarak çok fazla bir yük getirmiyor zaten.
  12. Mahmut Kalyoncu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Fuarda görmüştüm bu tip bir ampülü. Yangın çıkması durumunda meydana gelen ısı sonucu kapsül içindeki sıvının sıcaklığı 85 dereceye ulaşınca gaz haline dönüşüp cam tüp patlıyor ve boğma yöntemiyle yangını söndürüyor. http://www.bonpet.com.tr/systembonpet linkten detaylarına bakabilirsiniz
  13. Hasan Can Özdenli İtfaiye Er

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    Düzce İtfaiye Müdürlüğü'nde İtfaiye Eri
    Elektrik kaynakli yanginda ,elektrik kesilmez ise yangın tekrar alevlenecektir. Ayrıca pano plastik malzemelerden oluştuğu için toz çöküp oksijen girdiğinde sicak bekleyen plastik madde yeniden alevlenecektir. ama 85 derece lik fünye kapali pano icerisinde yangini ilk saffadada yakalayabilir . Burada ysc tercihinizde maliyete bakın. Tehlike aninda gece kimse yokken devreye girdiğinde söndürmesi kumar gibi.
  14. serhat güler İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Orkun bey,

Tünel çalışmalarında da CO2 koyar mısınız elektrik panosu yanına?
  15. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Vay be bir soru bu kadar değişken ve elastik şekillerde cevaplanması müthiş, Hasan beyi ayırarak soruyorum arkadaşlar sakın yanlış anlamayın kaç kere yangınla karşılaştınız kaç kere karşılaştığınız yangınlara müdahale ettiniz, öncelikli olarak yukar da bazı arkadaşlar bahsettiği gibi risk düzeyi ne gerektiriyorsa o Yangın söndürme cihazını kullanmakta fayda var arkadaşımızın bazıları tünel çalışmalarında kullanır mısınız diye sormuş kaç kere tünel çalışmasında bulunmuş bu soruyu sormuş bir tünelin boyu en boy hava akımı merak etmeyelim çok rahatlıkla yeter yani tüneller herhangi riski olması imkansız(içeride birçok iş makinasının çalıştığını düşünürsek) olursa o tünelde iş güvenliği sıfır demektir. Başka bir arkadaşımız kapalı ortamlarda kullanırsak sıkıntı olur boğulma tehlikesi olur demiş haklıda ama şöyle bir konu var bir yada iki yangın söndürme tüpü ile boğulma gerçekleşmez merak etmeyin eğer ki ıkı den fazla YSC kullanılacaksa hiç kullanılmasın çünkü artık o profesyonel itfaiye erlerinin işidir.

Bu kadar yazıdan sonra tepki olacaktır tabi ama sonuç olarak KKT kullanarak pano ve ortama büyük zarar vererek yangını söndürebilirsiniz bu SERVER odaları ise bütün cihazlar pert CO2 kullanırsanız panolarda yanan yer haricinde herhangi bir yerde zarar olmaz e ondada kapalı ortam boğulma riskini göz önünde bulunduracaksınız diğer bir yöntemde resimde görüldüğü gibi cam içerisinde kimyasal maddenin 85 dereceye ulaştığında camın patlayarak yangını söndürmesi bu seçenek bence boşa para masraf ve sonucu hüsran test edip onayladım sakın almayın 85 dereceye ortam ısısının yükselmesiyle içerideki herşeyin piştikten sonra aktif olması gerek o paraya değmez

İyi Çalışmalar
  16. serhat güler İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    sakın yanlış anlamayın kaç kere yangınla karşılaştınız kaç kere karşılaştığınız yangınlara müdahale ettiniz, öncelikli olarak yukar da bazıları tünel çalışmalarında kullanır mısınız diye sormuş kaç kere tünel çalışmasında bulunmuş bu soruyu sormuş bir tünelin boyu en boy hava akımı merak etmeyelim çok rahatlıkla yeter yani tüneller herhangi riski olması imkansız(içeride birçok iş makinasının çalıştığını düşünürsek) olursa o tünelde iş güvenliği sıfır demektir. Başka bir arkadaşımız kapalı ortamlarda kullanırsak sıkıntı olur boğulma tehlikesi olur demiş haklıda ama şöyle bir konu var bir yada iki yangın söndürme tüpü ile boğulma gerçekleşmez merak etmeyin eğer ki ıkı den fazla YSC kullanılacaksa hiç kullanılmasın çünkü artık o profesyonel itfaiye erlerinin işidir.

Turgut bey yanlış anlamayın ama almadığın, aldırmadığın veya aldıramadığın önlemlerden dolayı yangınla çok karşılaştın galiba çok tecrübeli gibi konuşuyorsun veya itfaiyecisin aklıma başka bir ihtimal gelmiyor. Tünellerde boğulmaz insanlar demişsin ya tünelin bir tarafı kapalı ve uzunca bir hat belki düşünememiş olabilirsin bunu ve insanlar genelde kapalı olan tünel ucunda yani aynada çalışıyor. Elektrik panosu çalışma alanının bir miktar gerisinden başlayarak tünel çıkış ucuna doğru gidiyor. Bu hatta çıkabilecek bir yangında çalışanlar kapalı alanda gibi kalacaklar. Çıkan yangında tecrübeli olduğun için tahmin edebiliyorsundur ortama aşırı seviyede duman çıkacaktır ve oksijen seviyesini hızla düşürüp sıcaklığı hızla arttıracaktır. Tünel gibi sınırlı alanlarda bunun üzerine CO2 sıkılırsa ortamdaki oksijen tamamen düşecektir. Çalışanlarda baygınlık hissi başlayacaktır. %19 dan fazla oksijen seviyesi düşerse bu belirtiler başlıyor bilirsiniz. Yaşamadım inşallah da yaşamam ama benim düşüncem bu yönde. O yüzden bana göre CO2 nin tünel içerisinde kullanılması yanlış. Sana göre doğru olabilir ayrı konu saygı duyarım. Lakin yazdıklarınız biraz alaycı gibi geldi bana. Biraz daha doğru cümleler seçilip yanlış anlaşılmaya sebep olmayacak cümleler kurulabilir.
    Ayrıca tünelin içinde itfaiye müdahalesi gerektirecek kadar geniş çaplı bir yangın çıkarsa zaten herkes ölür. İtfaiye gelse bile anca yangını söndürür kimseyi kurtaramaz. Yangın esnasında 2 yangın tüpü değil insanlar panikle 2 adet gereken yerde 10-15 adet ysc yangına boca ediyor. Biraz gerçekçi düşünelim lütfen.
    Bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp demişler insanlar tünelde çalışmamış olabilirler ama beyin fırtınası yaparak sorarak araştırarak doğruya ulaşmaya çalışıyor. Sadece sizin bildiğiniz doğru bizim bildiğimiz yanlış değil. Sizinde yanlışlarınız var bana göre. Tünelde kaç defa çalıştınız sorusu gereksiz bence. Ben 2 defa çalıştım tünellerde bu arada. Bilgisiz değilim.
  17. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Çok doğru söylediniz, yanlış cümleler kurdum, özür dilerim
    Tünellerde arkadaşlar havalandırma ve havalandırma aplikasyonları farklıdır. Tüneller bıçak sırtında yani arka tarafında emiş ve basma şeklinde havalandırma yapılır bu havalandırma sistemleri çalışma gücünün 1,5 katı olarak belirlenir, çalışan sayısı yükseklik en boy ve çalışan iş makinelerı hesaba dahil edilir . belirli metraj dan daha uzun olan tünellerde yapım aşaması ve bitiminde bulunması gereken emisyon bacaları da bulunmaktadır.

Bunların haricinde joker sistem bulunmaktadır bu sistem içeride tam gün sayım yapan sensörlere bağlıdır algılamada Bulunan sensörler 6 farklı gazı ölcer ve bu gazlar sınır değerlerini aşmalarında joker havalandırmalar devereye girer ve böylelikle içerideki hava tekrar normel seviyelere çekilmiş olur yani oyle bir iki co2 YSC kullanarak kimseye bişey olmaz tekrar söylüyorum siz istediğiniz tüpü kullanabilirsiniz, ama belirtilen şartlarda KKT CO2 ne kullanırsanız kullanın o size kalmış tekrar söylüyorum içeride en az iki kepçe yine en az 4-5 iş kamyonu ve forklifler bulunmaktadır. çalışan makineleri, jenarötörlerin çıkarmış oldukları emisyondan hiç birşey olmuyor ama kullanacağımız 3-5 CO2 tüpü tehlike yaratıyor ilginç bir düşünce saygı duyuyorum, tekrar söylüyorum eğer kullanacağınız co2 boğulma tehlikesi yapacağını düşünüyorsanız bu sizin tercihiniz.

Tünel haricinde kullanılacak yerler yukarıda yanlış anlaşıldığım yazımda risk seviyesine yani öneme göre co2 tercih etmelisiniz ben öyle yapıyorum kısacası size kalmış kullanıp kullanmamak size kalmış tercih edip etmemek size bağlı, ama şuna emin olunki kapalı ortamlarda öyle bir kaç tüp sıkmayla boğulma , tabi burda kapalı alandan bahsedilmiş kapalı alan olarak aklımıza en yakın ofisler ve evler geliyor düşüncem bu şekilde önemsersiniz yada önemsemezsiniz bu sizin tasarrufunuz,

Tekrar ilk yazım için tüm forum ailesinden özür dilerim,
    İyi çalışmalar

18. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Konu başlığı ve tartıştığımız kısım elektrik panosu yanına ysc koyulması. Yani yeni uzman olmuş arkadaşlarımız bile kapalı ortamda CO2 kullanılmayacağını bilirler herhalde
  19. Turgut Gökyıldız Bölüm Yöneticisi

• Bölüm Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    yani konu nereden nereye gitti. :)
  20. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    @Turgut Gökyıldız kardeşimi yalnız bıraktık biraz.özür dilemiş ama birazda haklı ama.tünel de kapalı alana girer ama beldüşünürsekde havalandırılan ve co ve co2 değerleri bile limitin aşağısında olan ölçümlerimizle teyit ettiğimiz mekanlardır.özellikle eksoz dumanlarının varlığını düşünürsek.

Tünelde kkt ve co2 yangın tüpleri kullanılabilir.önemli olan önleyici proaktif düşünmek.pano yada elektrik kablolarının ark yada fazla yüklemelere yada ısı sıcaklık ve neme bağlı yangınlarda tüm kablo ve tesisat yanarki buda büyük facia zehirlenme duman vs. Ortalık ana baba günğne döner.yangın tüpüne bile ulaşamayabilirsiniz.

Elektrik acil stop bütonları ve siren acil durum büton düğmeleri önem arzetmektedir.tünelde elektrik yangınları tüm tesisatın yanmasına sebeb olur.

Ve tünel içerisinde duruma göre 100 yada 200 metrede bir yangın tüpü vede her elk. Panosu yakınına yangın tüpü zaten koyarız.tünelde iyi bir havalandırma dışarı ile fark kalmaz zaten.iyi bir havalandırma ve su varlığının uzaklaştırılması ve de tesisatın devamlı kontrol edilmesi ile bir nebze elk. Yangınlarını önliyecektir.