1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik panosu ysc bulunmalı mı?

Konusu 'Yangın Emniyeti ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ebru Soyer tarafından 4 Nisan 2016 başlatılmıştır.

 1. Ebru Soyer İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba,
  elektrik panosu yanında yangın söndürücü cihaz bulunması hangi yönetmelikte geçiyor? yasal zorunluluk mu? yoksa yangına karşı alınan önlem midir?
 2. Yener Keskin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  16179
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Yurtiçi Kargo
  Binaların yangından korunması hakkında yönetmelikte geçmiyor. Ancak yönetmeliğin temel mantığı yangınları en aza indirmek ve çıkan yangınları en az zararla söndürmek için gereken önlemleri almak. bu açıdan bakınca yönetmelikte yazsın veya yazmasın, yangın riski bulunan alanlara özel önlemler almakta fayda var.

  Ancak elektrik panoları, sabit jeneratörler ve trafolar gibi alanların yanına ysc koyarken hemen yanına veya panonun altına koymamak gerekiyor. Sonuçta bir yangın çıkacaksa o panoda veya jeneratörde çıkacak. Yangının içinde kalan bir ysc'nin bize faydası olmaz. YSC zaten 1,5-2 metre mesafeden kullanılıyor. Bu nedenle tüpün bulunduğu yer de panoya veya jeneratöre en az bu kadar uzaklıkta olmalıdır.

  Yaşadığım bir kaç küçük yangın olayında kişilerin olaya çok yakın yangın söndürme cihazı yerine daha uzaktakini alıp getirme eğiliminde olduklarını söyleyebilirim.
 3. Ebru Soyer İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Yener keskin teşekkür ederim.
 4. T.Ulus İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Bireysel
  Bazı yerlerde yangın anında kendinden patlayan ve içerisindeki kimyasalla yangını otomatik söndüren cam tüpler konduğunu görüyorum. Bu tüplerle tecrübesi olan var mı?
  [​IMG]
 5. Celal ÖZTÜRK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  En az 1 adet ABC tip KKT Ysc koymalisiniz. Müfettişler o şekilde istiyor
 6. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  108955
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ben CO2 konulması gerektiğini biliyorum, CO2 tüp 1 adet ve yanına ek takviye KKT
 7. Celal ÖZTÜRK İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  ABC tip KKT genel söndürücü. Mazot tank pompasının elektrik panosu için kullandım. En az 6 kez denetleme oldu. Hiç itiraz etmediler
 8. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akçansa Çimento Fabrikası
  Elektrik kaynaklı yangınlarda isterse bakanlıktaki tüm müfettişler gelsin KKT öncelikli koymam, CO2 tüp ne için üretiliyor acaba düşünmek lazım.

  Soğutma etkisinden dolayı narin elektrikli ve elektronik cihazların bulunduğu mahallerde, ayrıca boğma etkisinden dolayı insanlı mahallarde kullanılması sakıncalıdır. CO2 gazı, söndürme yapılan ortamdaki bağıl oksijen yoğunlığunu, yangının sürmesi için gereken oksijen yoğunluğu seviyesinin altına düşürerek yangınları söndürmektedir NFPA 12 ve ISO 14520 standartları ve kurallarına uygun olarak, mühendislik hesaplamaları sonucu, güvenli bir uygulama ile, sistemin aktivasyonu esnasında, yangından korunacak maddelerin kimyasal özelliklerine göre, gerekli konsantrasyon sağlanmak sureti ile, ortamdaki oksijen oranını, tekrar tutuşmanın gerçekleşemeyeceği bir seviyeye düşürmek üzere tasarlanmaktadır. CO2 gazı temiz, kuru ve elektrik iletken değildir.
 9. Funda-3426 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  22386
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Orkun bey teknik konuda çok haklısınız. Fakat panoların kapalı ortamda olduğu işletmeleri düşünürsek CO2 tüpü yeterli teknik donanım ve tecrübeye sahip olmayan çalışanların elinde tehdit olur. Boğucu bir gaz sonuçta. Bir de gaz çıkışı çok soğuk. Elektrik kablolarından çıkan bir yangın yaşandı geçtiğimiz haftalarda, içeride yangın eğitimi almış destek çalışanı, CO2 ve KKT söndürü tüpler konumlandırılmış olmasına karşın çalışanlar güvenlik görevlilerini çağırarak destek almışlar. Uygulama konusu sıkıntı olabiliyor. o_O
 10. Ferda Fidan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  33024
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  elektrik yangınlarında HCFC YSC kullanılmalı
 11. ali erol İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  8971
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  biz pano ebatına göre içlerine aerosal gazlı otomatik algılamalı söndürücüler yerleştiriyoruz, ayrıca önlerine de 2. önlem olarak kkt içerikli tüplerden bulunduruyorz. sadece müfettiş istediği için değil alternatif bir yangın söndürücün olması her anlamda iyi olacaktır. maliyet olarak çok fazla bir yük getirmiyor zaten.
 12. Mahmut Kalyoncu İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Fuarda görmüştüm bu tip bir ampülü. Yangın çıkması durumunda meydana gelen ısı sonucu kapsül içindeki sıvının sıcaklığı 85 dereceye ulaşınca gaz haline dönüşüp cam tüp patlıyor ve boğma yöntemiyle yangını söndürüyor. http://www.bonpet.com.tr/systembonpet linkten detaylarına bakabilirsiniz