1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik panosunun su tesisatı altında olması

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve metehan16 tarafından 25 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. metehan16 İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  91199
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Merhaba Arkadaşlar Daha önce konusu geçtimi bilmiyorum ama ben bulmadım. ikidir Elektrik panolarının su tesisat altında olmasıyla karşılaşıyorum. Atık su ve Sıcak su tesisatı altına Panoyu koymuşlar. Bende bunların yerlerinin değişmesini istedim. TAbi baya bi zor iş işveren için. Acaba panoların su tesisatı altında olmaması gerektiğini belirleyen yasal dayanak var mıdır( ben bulamadım). yada böyle durumlarda panoda alabileceğimiz önlemeler nelerdir? teşekkürler..
 2. Odatesi İSGforum Üyesi

  iş yeri ve bina eklentilerinde genel bir madde var "4 - Elektrik tesisatı, yangın veya patlama tehlikesi oluşturmayacak şekilde projelendirilip tesis edilir ve çalışanlar doğrudan veya dolaylı temas sonucu kaza riskine karşı korunur."
  Burada dediğiniz gibi ya elektrik panolarının yerini değiştirmeniz gerekir yada IP seviyesi yani güvenlik seviyesi daha yüksek panolar kullanmanız gerekir. Büyük ihtimalle IP 54 ve üstü işinizi görecektir:http://www.recepguner.com/wp/index.php/category/isg/elektrik/