1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik prizinin önünde depolanmış yanıcı maddeler

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ali Bayramov tarafından 31 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

 1. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Hepinizi selamlıyorum,değerli forum yöneticileri ve forum üyeleri.

  Benim böyle sorum var. Ofiste elektrik prizinin önünde tuvalet kağıtları ve diğer ofisde kullanılmak için alınmış olan şeyler depolanmış. Prizin önünde bu tür yanıcı maddelerin depolanması yanğın tehlikesini oluştura bilirmi? Mesela prizden kıvılcım çıkması durumu ola bilirmi? Ne öneriyorsunuz bu durum için?

  Bir de ofislerde elektrik güvenliği ile ilgili hangi önerilerde buluna bilirsiniz?

  Önceden çok teşekkür ediyorum.
 2. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
 3. aktasi İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  7247
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Alarko Taahhüt Grubu
  elektrik prizi yakınındaki kağıtlar yangına sebebiyet vermez ancak olası bir yangının büyümesinde ve hızlanmasında son derece etkili olacaktır.
  Dolayısıyla elektrik pano ve prizleri her zaman kıvılcım çıkartma yada ark oluşturma riski taşır. Bu yüzden kolay tutuşabilir ve yanabilir malzemeleri elektrikli ortamlardan olabildiğince uzak tutulması gerekir.
  Ofislerden kastınız prefabrik inşaat ofisleri ise gövde topraklamalarının ve periyodik kontrollerinin yapıldığından emin olun. Paratoner gerekip gerekmediğini ofisinizin konumuna göre araştırmanızı tavsiye ederim.
 4. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Çok teşekkür ediyorum değerli önerileriniz için,İbrahim bey.
 5. Cumhur Gültekin İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  80759
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Vakıf Üniversitesi
  Elektrik tesisatındaki ek yerleri her zaman ısı kaynağıdır. Dolayısı ile yangın kaynağıdır. Elektrik kablosundan geçen akım, ek yerlerinde kablo kesiti kadar veya biraz daha fazla kesite denk gelecek şekilde yeterli ek alanı yaratılır ise akımın geçtiği alanda bir daralma olmadığından ek yerinde ilave bir ısınma olmaz. Ama elektrik akımının geçiş yaptığı ek yerindeki alanın büyüklüğü kablo kesitinden daha düşük ise akımın geçtiği kesit azaldığı için bu bölgede ısı artışı başlar. Bunun sonucunda arklar ve kömürleşme oluşması ile resmen yanan bir mum gibi çevreyi etkilemeye başlar. Bu nedenle kablo eki bulunan priz bağlantılarının, buvatların her yıl gerek görünüm (Prizlerde sararma, kahverengiye dönüşüm, priz uçlarının girdiği yuvalarda kömürleşme olup olmadığı) ve gerekse ısınma olup olmadığı kontrol edilmesi doğru olur. Pirizlerde yukarıdaki görünümler tespit edilirse bu prizlerin yenilenmesi gerekir.

  Kullandığımız uzatma kablosuna bağlı çoklu prizlerde aynı sorun yaşanabilir. Normalde bir prizden bir cihaz beslememiz gerekirken, uzatma kablosuna bağlı çoklu priz ile dört, beş cihazı beslemiş oluyoruz. Kendiliğinden aşırı yüklenme, aşırı akım artışı ile ısınma ve yangın tehlikesi yaratıyoruz. Bu nedenle uzatma kablosu ile çoklu priz kullanırsak mümkün olduğunca az sayıda cihaz beslemeye çalışalım. Ara sıra uzatma kablosunun ucundaki çoklu prizde ve duvardaki prizde ısınma olup olmadığını kontrol edelim. Isınma tespit edersek, uzatma kablosuna bağlı çoklu prizden beslenen cihaz sayısı azaltalım.


  Bu yazdıklarımın kullandığınız prizler için geçerlidir. Eğer prize fiş takılı değilse, yük olmadığı için akım geçişi olmaz, ısınma da olmaz.

  Gerek ofislerde ve gerekse evlerimizde yukarıdaki kontrolleri yapmayı ihmal etmeyelim. Kaçak akım rölesinin devrede olmasını sağlayalım.

  Saygılarımla.
 6. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Cumhur Gültekin,zamanınızı harcayıp yardım etdiğiniz için Size çok teşekkür ediyorum...
  Ben şimdi anladım ki,eğer prize hiç bir şey takılı değilse,o zaman kendiliğinden kıvılcım çıkaramaz.
 7. narkissos İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  70602
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  KEYGEN Uluslararası Mühendislik Müşavirlik
  Ali bey eğer o ürünleri taşıyabileceğiniz daha uygun bir yer var ise oraya taşımanız her halükarda sizin yararınıza olacaktır. He bazen ofislerde yada çalışma alanlarında bu tarz yerler olamayabiliyor. O noktadaysanız siz de benim önerim sac dan yada yanmaz bir malzemeden dolap yaptırın, bu ürünleri de onun içerisinde muhafaza edebilirsiniz.
 8. Ali Bayramov İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  Çok teşekkür ediyorum