1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik prizlerinin yerden yüksekliği ve düğmeleri hakkında

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Kürşad Yüksel tarafından 9 Nisan 2013 başlatılmıştır.

1. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhaba;
    Elektrik prizlerinin yerden yüksekliği konusunda mevzuatta bir bilgi bulamadım, ama birçok tesiste zemine yapılmış prizler görüyorum. Durumun sakıncalı olduğu aşikar, fakat konuyla ilgili yasal bir dayanak var mı?
    İkinci olarak elektrik prizlerinin ve açma-kapama düğmelerinin yan yana olmasını da sakıncalı buluyorum, fakat konuyla ilgili yasal bir dayanak bulamıyorum, konularla alakalı bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim.
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    9 nisandan beri cevap verecek kimse bulunamadı mı bu soruya?
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Kürşad Bey nisan ayında geçirdiğim trafik kazası, hemen ardından ev taşımam, evime internet gelmemesi, işyerindeki yoğunluğum vb. gibi pek çok sebebin üstüste gelmesinden dolayı mesajınızı göremedim. Konuyu ben de araştırıyorum.
  4. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    prizlerin yerden yükseklikleri 46 cm olmalıdır... anahtarlar ise ( açma kapama) 122 cm de olmalıdır.
  5. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Kürşad Bey yasal dayanak soruyor. Yaygın bazı usuller var.. Ben şu an elektrik iç tesisleri yönetmeliğini araştırıyorum. Ama sanırım Çevre ve Şehircilik bakanlığının şartnamelerinde bu konu yazılmış olsa gerek
  6. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    "elektrik kontağı" ifadesinin geniş açıklamasını yaparmısınız
  7. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Teşekkürler. Sayılar çok kesin, bukadar kesin bilgilerin nerede yazdığını öğrenmek isterim.
  8. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    NEC ( National Electrical Code) standartları her yerde kullanılmaktadır... Elektrik mühendislerimiz de bu kodları kullanmaktadır...
  9. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    biraz daha araştırdığımda NEC standartlarında konuyla ilgili belirtme olmadığını, NECA-1 standardında bu tabloyu buldum
    yükseklik.PNG
  10. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Ersin Bey,

"Elektrik kontağı" ifadesi her yere çekilebilir. Ama genel olarak, ek noktaları belirtilir. Bunlar da genelde sigortalar ve buatlardır. Burada ieltkenler sürekli olmayıp ekli gider(klemens, sigorta vb. aracılığıyla)

Bu arada NEC standartları ile ilgili bilgiler için O.Oaky Bey'e teşekkür ederim. Bu konuyla ilgili bilgim yoktu. Eski bayandırlık bakanlığının tesisatlarla ilgil şartnameleri vardır diye biliyorum. Ama onları da okumuş değilim.

o_Okay Bey gibi soruların cevapalrını bilen arkadaşlar araya girip yanıtlarlarsa memnun olurum. Zira cevap veremeyince ben de mahçup oluyorum.
  11. Ongun_OKAY İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Onur Bey , sizlerden öğreneceğimiz çok şeyler var...ben naçizane daha önce karşılaştığım durumları sadece paylaşıyorum.. yardımcı olabiliyorsam ne mutlu:)
  12. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Asıl ben teşekkür ederim Okay Bey. Kadir Bey basit gözüken ama zor bir yerden sormuş. Ters zamana da gelince yanıtlayamadık.
  13. Doruk YAVAŞ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9108
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Beta Elektrik
    Bu konuda yönetmeliklerde bildiğim kadarıyla bir değer belirtilmemiş. Genel geçer olarak priz yükseklikleri yerden 30 35 cm, Anahtar yükseklikleri 115 - 120 cm yapılır. Anahtarla prizin yan yana durması ile ilgili de bir yönetmelik maddesi yok ama yönetmelikler bizlere en alt seviyeleri belirler. bunların üzerinde koruma yapılmaz diye bir şey yok. Eğer riskli bir durum olabileceğini düşünüyorsanız bunun değiştirmek sizin elinizdedir. Bunun için de her hangi bir yasal dayanağa ihtiyaç yoktur.