1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik tesisatı ile alakalı yapılması gereken zorunlu ölçümler, alınması gereken belgeler nelerdir

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Sibel Dogan tarafından 22 Ocak 2015 başlatılmıştır.

 1. Sibel Dogan İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Merhaba;

  Elektrik tesisatı ile alakalı yapılması gereken zorunlu ölçümler, alınması gereken belgeler nelerdir?

  Elektrik tesisatı uygunluk belgesi, Topraklama ölçüm raporu alınması yeterli midir? Makine gövde topraklaması yapılması bir zorunluluk mudur?

  Yardımcı olur musunuz?
 2. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  genel manada her işletmenin zorunlu olarak yaptırması gerekli ölçüm ve kontroller:
  • Topraklama ölçümü ve raporlanması
  • Elektrik iç tesisat uygunluk raporu
  eğer işletmenizde,fabrikanızda vb... paratoneriniz varsa
  • Yıldırımdan Uygunluk raporu almanız gerekmektedir.
  bunların yanında aydınlatma ölçümleri de yapılabilir.

  İşletmelerdeki pano ve makinelerin gövde (koruma) topraklaması yapılması yönetmelik gereğince zorunludur.

  1475 sayılı iş kanunu’nun 74. maddesi gereği çıkarılmış bulunan Elektrik tesislerinde topraklama yapılması gereklidir. Ayrıca 21.08.2001 Tarih ve 24500 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinin 7.ve 10.maddeleri gereğince topraklama zorunlu hale getirilmiştir.

  Bu tesislerin periyodik kontrolü ise ayrıca21.08.2001 Tarih ve 24500 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Elektrik tesislerinde topraklamalar yönetmeliğinin Ek P bölümü gereği tesislerin periyodik kontrolü yapılmalıdır.

  Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği Madde 18 –(Değişik fıkra :RG 25/10/1996-22798), Binaların yangından korunması hakkında yönetmelik ve İş yeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik Ek1 gereği yangından korunma ve can güvenliği için ana pano ve diğer panolarda ARTIK AKIM AÇMA ANAHTARI (Kaçak akım koruma rölesi) kullanılması zorunludur.
 3. Deniz K. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Elektrik iç tesisat uygunluk raporu bir kereye mahsus yapıldığını biliyorum her sene yapılması gereklimidir ?
 4. İsmail KANBUR Elektrik&Elektronik Mühendisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  Diğer Belge
  6331 sayılı iş sağlığı güvenliği kanunu kapsamında çıkartılan yönetmelikler doğrultusunda bakım, onarım ve periyodik kontroller aşağıdaki husulara göre uygulanmalıdır;

  2.3. Tesisatlar

  2.3.1. İlgili standartlarda aksi belirtilmediği sürece, tesisatların periyodik kontrolleri yılda bir yapılır.

  2.3.2. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı, paratoner tesisatı ile akümülatör ve transformatör ve benzeri elektrik ile ilgili tesisatın periyodik kontrolleri elektrik mühendisleri, elektrik tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

  2.3.3. Elektrik dışında kalan diğer tesisatın periyodik kontrolleri makine mühendisleri, makine tekniker veya yüksek teknikerleri tarafından yapılır.

  2.3.4. Madde 2.1.1.’de belirtilen kriterler saklı kalmak kaydı ile bir kısım tesisatın periyodik kontrol kriterleri ve kontrol süreleri Tablo: 3’te belirtilmiştir.

  Elektrik Tesisatı, Topraklama Tesisatı, ParatonerStandartlarda süre belirtilmemişse
  1 Yıl
  21/8/2001 tarihli ve 24500 sayılı Resmî Gazete’de Yayınlanan Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği, 30/11/2000 tarihli ve 24246 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanan Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği ve 4/11/1984 tarihli ve 18565 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ile TS EN 60079 standardında belirtilen hususlara göre yapılır.


  EKİPMAN ADIKONTROL PERİYODU(Azami Süre)

  (İlgili standardın ön-gördüğü süreler saklı kalmak koşulu ile) PERİYODİK KONTROL KRİTERLERİ

  (İlgili standartlar aşağıda belirtilmiştir.)**
  Elektrik Tesisatı, Topraklama Tesisatı, ParatonerStandartlarda süre belirtilmemişse1 Yıl21/8/2001 tarihli ve 24500 sayılı Resmî Gazete’de Yayınlanan Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği, 30/11/2000 tarihli ve 24246 sayılı Resmî Gazete‘de yayımlanan Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği ve 4/11/1984 tarihli ve 18565 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği ile TS EN 60079 standardında belirtilen hususlara göre yapılır.
  Akümülatör, Transformatör1 Yılİmalatçının belirleyeceği şartlar kapsamında yapılır.
  Yangın Tesisatı ve Hortumlar, Motopomplar, Boru TesisatıStandartlarda süre belirtilmemişse1 Yıl

  Projede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılır. Ayrıca TS 9811, TS EN 671-3, TS EN 12416-1 + A2, TS EN 12416-2 + A1, TS EN 12845 + A2 standartlarında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
  Yangın Söndürme cihazıTS ISO 11602-2 standardında belirtilen sürelerdeTS ISO 11602-2 standardında belirtilen kriterlere uygun olarak yapılır.
  Havalandırma ve Klima Tesisatı1 YılProjede belirtilen kriterlere uygun olup olmadığının belirlenmesine yönelik olarak yapılır.
  (**) Periyodik kontrol kriteri için referans olarak tabloda belirtilen standartlar örnek olarak verilmiş olup burada belirtilmeyen ya da Yönetmeliğin yayımı tarihinden sonra yayımlanan konuyla ilgili standartların da dikkate alınması gerekir.
 5. Deniz K. İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  evet biliyorum ancak Elektrik iç tesisat uygunluk raporu ile elektirk tesisatı periyodik kontrolü aynı şey midir acaba?
 6. Muhammed Ali Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  • Eğitim Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  İkisi de aynı manaya gelir.Çünkü ikisi de tesisatın kontrolü.

  İfade olarak Elektrik iç tesisat uygunluk raporu tesisin (fabrikanın) ilk açılışında elektrik kurumu tarafından yapılan kontrol , uygun olduktan sonra elektrik bağlanır.

  Tesis (Fabrika) açıldı 1 yıl geçti . Bu tesisatın 1 yıl sonraki kontrolüne elektrik tesisatı periyodik(tekrarlanan) kontrol raporu verilir.