1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik tesisatı periyodik kontrolünün yılda 1 kez yapılması gerekliliği hakkında

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Sinem Karahan tarafından 17 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

1. Sinem Karahan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    merhaba arkadaşlar, elektrik tesisatı periyodik kontrolünün yılda 1 kez yapılması gerekliliği hangi yönetmelikte kaçıncı maddede geçer ? Hiçbir yerde bu konu ile alakalı kesin bir ibare bulamıyorum.
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMINDA SAĞLIK VE GÜVENLİK ŞARTLARI YÖNETMELİĞİ
    tablo 3
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    ayrıca elektrik iç tesisleri yönetmeliği: "Madde 19 - ( Değişik : RG 25/10/1996- 22798)İÇ TESİSLERİN DENETLENMESİ VE MUAYENESİ
    İç tesis, denetim kuruluşu tarafından, tesisin yapım işinin her aşamasında denetlenecektir. Denetim. Örnek-3 de
    belirtilen teknik hususları da içeren ve denetim kuruluşu tarafından detaylanarak standardize edilecek bir muayene formuna
    göre yapılacak ve uygun bulunması halinde bir asıl iki adet suret olmak üzere belgelendirilecektir. Uygunluk belgesinin asıl
    tesis sahibine, bir sureti işletmeye verilmek üzere tesisatçıya verilir. Bu suret denetim kuruluşu tarafından arşivlenir."

Ancak burada periyodik kontrolden ziyade ilk kontrolden bahsediyor
  4. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ

Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği " Çeşitli topraklama tesislerinin işletme dönemi içindeki muayene, ölçme ve denetlemelere ilişkin önerilen periyotlar aşağıda verilmiştir:
    1) Elektrik üretim iletim ve dağıtım tesisleri (enerji nakil ve dağıtım hatları hariç) için: 2 yıl,
    2) Enerji nakil ve dağıtım hatları için: 5 yıl,
    3) Sanayi tesisleri ve ticaret merkezleri için:
    i) Topraklamalara ilişkin dirençlerinin muayene ve ölçülmesi: 1 yıl,
    ii) Topraklama tesisleri ile ilgili diğer muayene, ölçme ve kontroller: 2 yıl,
    4) Sabit olmayan tesisler için:
    i) Sabit işletme elemanları için: 1 yıl,
    ii) Yer değiştirebilen işletme elemanları için: 6 ay.
    5) Parlayıcı, Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerleri ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük
    kapsamındaki topraklama tesisleri ile ıslak ortamlarda çalışılan işyerlerindeki topraklama tesislerinin muayene, ölçme ve denetleme
    periyotları bir yılı aşamaz.
    "
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 25 Mayıs 2013 ---
    Elektrik ile ilgili spot bilgileri derlerseniz daha iyi yardımcı olabiliriz..
  5. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
  6. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Hayırdır üstad, güncelleme istemişsin? Var mı bi durum :) ?
  7. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Elektrik Tesisatı ölçümü ve Topraklama Ölçümü ofis tipi yerlerde yapılması gerekiyor mu? Tekniker mi , elektrik mühendisinin mi yapıp yapmayacağını nasıl anlayacağım yetkili kişi tarafından verilen belgelerin doğruluğunu anlamak için nelere bakmalıyım?
  8. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Güncel
  9. ouzgnl İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Özel Sektör ( Kayar kalıp, altyapı,sondaj tecrit vs. )
    Ofislerde topraklama ölçümü mecburiyeti var mı ? İşyerimiz 2 adet 2 katlı binadan oluşmaktır. Her binada birer elektrik panosu bulunmaktadır.

ÖZGÜR bir cevap bulduysan paylaşır mısın?
  10. isg.ozgur İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    cevap bulamadım ama benim sorum o değildi sizin iki binayada topraklama ölçümü yaptırma yükümlülüğünüz var.
  11. Nurcan ÖZYURT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93569
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Her yerde zorunlu ofis lerde de. iki kat iki pano varsa en kotu 2 nokta ölçümü yapılacak. ofisleri imalatlardan ayrıan makine ölçümlerinin olmamasıdır. onun dışında zorunlu tabiki.
    gelelim yetkili kişiye. isg uzmanlarını maalesef elkci arkadaşlar biz de yetkiliyiz vs deyip rapor veriyorlar. kanmayın ben yıllardır ölçüm yapan bir elk mühendisi olarak hep uyarıyorum. alacağınız raporun ek belgeleri var. TSE, ISO ve benzeri kurumların ölçümleri de aynı belgeleri ister. Bunlar elk mühendisinde bulunur(hepsinde değil) SMM belgesi varsa Topraklama Yetki Belgesi (belgeler yıllıktır tarihlere bakınız.) ve Cihaz Kalibrasyon belgesi.
  12. CeydaDöner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35147
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Deha Mağazacılık

Merhabalar,

Peki bu ölçümleri yapan önerebileceğiniz bir yer var mı? Ben Elektrik mühendisleri odası yapıyor diye hatırlıyorum yanılıyor muyum?
  13. Nurcan ÖZYURT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93569
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Yetkili Elektrik mühendislerine yaptırabilirsiniz. SMM belgeli Mühendislerin firmalarından ölçüm yapan firmalar var. onlardan fiyat alıp ölçümleri yaptırabilirsiniz. Elektrik mühendisleri odasından da aynı şekilde önden teklif ve randevu alıp ölçümü yaptırabilirsiniz. smm belgeli mühendisin de (ölçüm yapan bir firmaysa) EMO nun da ölçümleri aynıdır. Tercih mevzusu.
  14. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Aranızda A-B sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Elektrik, Elektrik-Elektronik Mühendisi veya Elektrik Öğretmeni var mıdır?
    Bana dönüş yaparsanız sevinirim. İş ilanı yasak olduğu için burdan yazamıyorum.
  15. CeydaDöner İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    35147
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Deha Mağazacılık
    Teşekkür ederim.