1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik tesisati kontrolü ve muayenelerinin kimler tarafından yapıldığı hakkında

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve uzmanist tarafından 22 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaslar

Fabrikada ki elektrik tesisatı ile ilgili yapılması gereken kontroller nelerdir. Bir periyodik muayene firmasiyla konustgumda her yıl elektrik iç tesisat uygunluk raporu almam gerektiğini söylediler. Buda bayağı maliyetli bir işlem. Benim bildiğim uygunluk raporu isletme teni açıldığı zaman alınır ve bir dahada duzenlenmez.
    Bu konuda bilgisi olanlar yardimci olabilir mi ?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Elektrik topraklama belgesi olan elektrik mühendislerince yıllık işletme topraklaması periyodik muayeneleri yapılmalıdır.
    Yıllık Trafo kontrol ve topraklaması yapılmalıdır,
    Yıllık paratoner topraklama muayeneleri yapılmalıdır,
  3. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    maliyetli derken, aşşa yukarı 200 tl civarında elektrik mühendisleri bu işi yapıyorlar. Yıllık olarak tekrar edilme zorunluluğu İş ekipmanları ile çalışmada alınacak sağ. ve güv. şart. yönt. de belirlenmiş ve muayenenin kimler tarafından hangi TS standartlarına göre yapılması gerektiği açıklanmıştır.
  4. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    200 tl degil iste. Konustugum yetkli 2000 - 3000 tl den bahsediyor. Ic tesisat uygunluk raporu hersene alınması gereken bir rapor mu?
  5. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Başkaları ile konuşun, 200 tl değil dediğiniz şeyle ben 1 yıldır denetleme veriyorum... :)
  6. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Benim aldığım teklifte 200TL civarıydı. 2000-3000 TL nedir anlamadım.
  7. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki siz bu 200tl ile elektrik tesisatinda nasıl bir işlem yaptiriyosunuz öğrenebilir miyim?
  8. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Gelip panoları, elektrik tesisatı, aydınlatma tesisatı vs inceleyip ona göre rapor hazırlıyorlar. Ancak şöyle de bir durum var işin içine topraklama da girerse maliyet artar. Bizim fabrikada 44 tane topraklama noktası var. Nokta başına fiyat verildiğinden maliyet fırlar. Sadece Elektrik ve Aydınlatma Tesisatı kontrolü düşük maliyetli.
  9. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yok topraklamayi ayri tutuyorum benim bahsettigim sadece elektik tesisatinin kontroluydu. Fiyat çok uygunmus. Sadece ana panoyami bakıyorlar yoksa tüm tali panolara mi? Birde termal ölçüm yapiyolarmi panolarda?
  10. Hasan Aydemir İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93047
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Bizim ana pano, elektrik saatinin bulunduğu pano, yaklaşık 8 adet tali pano hepsini incelediler. Termal ölçüm yapıldı dersem yalan olur. Tam hatırlamıyorum 1 sene oldu çünkü önümüzdeki haftalarda tekrar yapılacak. Bir kaç yerden tekrardan teklif almaya başlıyorum bu hafta. İstanbul-Kocaeli ilerinden birindeyseniz aldığım teklifleri size özel mesajla iletebilirim:)
  11. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Istanbuldayim ve çok sevinirim :)
  12. uzmanist İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    10670
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Hasan Bey mesajınızı bekliyorum.
  13. Nurcan ÖZYURT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93569
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar Konuyla ilgili sizi aydınlatayım. Ben Elk Mühendisiyim. aynı zamanda b sınıfı isg uzmanıyım.
    Bir yıldır isg konusunda en cok sıkıntı çekilen konu olduğundan yazma gereksinimi duydum. Tesisat muayenesi her yıl düzenli yapılır. çünkü yıl içinde makine ekipman değişir röleler bozulur kablolar eskir. vs..
    Firma olarak isg alanından yerlerde fiyatlar olduğundan uzman olarak görev almıyorum. elektrik tesisat larının kontrollerini ve ölçümleri ancak yetiştirebiliyoruz.
    bu işi yıllardır yapıyoruz ama yeni rağbet gördü. uygunluk raporun hakkında sizi bilgilendireyim. işletmenin her noktasındaki makine ler aydınlatma kanloları prizler vs kontrol edilir. tüm tali pano lara bakılır elk. iç tessatına uymayan hersey not edilir. ve sonuçta sizin eliniz bir rapor verilir. ama bu raporda 30 madde iyi olur 5-6 madde uygun dgil gorunur. o maddelerle ilgili çalışmayı yapılacakları aktarırız onları firma yaptırdığında rapor revize edilir. yani ilk anda kontrol sonucu uygunluk almak mümkün değildir. biz işletmelere ortalama güç hacmine bakarak 200-300 daha buyuk yerlere maksimum 1000 Tl ye varan fiyatlara gidiyoruz. revize yapılan işlem için ekstra maliyet istemiyoruz. bizzat kendim incelediğimden uygundur kolay alınamaz. Verdiğimiz ilk raporda işletmenin işini ilk aşamada görür. Cunku müfettiş yapılan çalışmayı görür, ve ardından bu eksiklikleri su tarihte bitirin der gider.(basımıza cok geldi) işletmede yazdıklarımızı uygular
  14. Nurcan ÖZYURT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93569
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Gelelim periyodik Topraklama ölçümüne bu ölçümler düşündüğünüz kadar kolay atlatılmıyor. gittiğimiz 100 firmadan 98 i abartmıyorum. Toprak hattı var olanlar dahil nötrü toprakla birleştirmiştir ki.,risklidir. bu durumu çözen kaçaka akım rölesinin nötr toprak birleşiminde tutmayışı yani sürekli atmasıdır. röleler devrede mi değil mi önemli nokta!! cunku formalite olarak takılanları cok gorduk. ya da hayat koruma diye adlandırdığımız 30 ma yerine yangın koruma takanlar... cunku daha zor atar. topraklama raporunuzda bu detaylar yer alır. cunku topraklama değeri için kriter hesaplandığında duyduğunuz 2 nin altı 4 un altı vs. değerler uygun değildir.o değerler farklı hesaplanır. ölçümü yaptırdıgınzda bunlarada bakılır. ortalama 400/500 Tl civarı ölçümler yapılıyor. nokta sayısına gore değişiklikler olabilir. makine ölçümleri zor yapılır arkadaşlar. her firma zemin katta toprağa yakın bir yerde değildir. topraksız ölçümlerde kazıkla yapılan kadar sağlıklı değildir. değişik yöntemlerle onlarada bakılır evet. ama makine sayısı eklendikçe fiyat cok da yukarı fırlamaz
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 21 Mayıs 2014 ---
    Termal ölçümler elk mühendisi tarafından yapılmaz. onlar laboratuar dan teklif alınarak ozel yaptırılır. onlarda akredite lab. kuruluşlarının hepsi kalibrasyonlu cihazlarıyla yaptırılır. yönetmeliklerde böyle geçer. elk mühendisinin yada sizin alacağınız aletle yapacağınız ölçüm kontrol amaçlıdır.
  15. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

En başından tesisat kurulurken kaçak akım rolesi dusunulmeden sistem kurulmuş ve geri dönüş mümkün değilse ne yapılmalı?
  16. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Biz denetimlerde bu durumu anlatan bir yazı aldık elektrik mühendislerinden müfettişlerin önüne koyduk, kabul gördü...
  17. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Elektrik muhendisinin nereye bağlı olduğu önemli mi? Periyodik ölçüm ve kontrolu yapan mühendis yapabilir mi? Yoksa emodan bi mühendis mi olmalı?
  18. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    EMO ya bağlı topraklama belgesi olan Elk. mühendisi olmaldır.
  19. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    artık periyodik kont yapmaya yetkili mühendislerde kayıt numarası da aranıyor değil mi yönetmeliğe göre..?
  20. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Herşey gibi o da ertlendi ülkemde... :D 3 yıl kadardı galiba...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Haziran 2014 ---
    Odaya kayıtlı oda sicil numarası olan elektrik veya elektrik-elektronik mühendisi/teknikeri olabilir.