1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrik tesisati kontrolü ve muayenelerinin kimler tarafından yapıldığı hakkında

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve uzmanist tarafından 22 Mart 2014 başlatılmıştır.

1. buketdemir İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    aaaa ertelendi mi ne zaman ? nerdee ?
  2. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  3. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Merhabalar bu kontrolle alakalı firmadan talepte bulundum fakat ne olduğunu kimse bilmiyor ben anlatmaya çalışıyorum . Elinizde elektrik tesisatı ve aydınlatma tesisatı uygunluk raporu varsa benimle paylaşabilir misiniz? En azından elimde bir belgeyle , örnekle gittiğimde derdimi daha net anlatırım diye düşünüyorum.
  4. Nurcan ÖZYURT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93569
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    tesisat kontrolü için sabit bir form olması gerekmiyor. elektrik mühendisleri odasının formunu kullanıyoruz. ama bu daha cok sıfır yerler için düşünülmüş. ama yine de uygunluk belgesi deyince akla gelen o. madde eklenip çıkarılabilir. ben de aynı formu kullanıyorum incelemeye gittiğimde ,ama genelde eski mekanlar olduğu için ben tespit formları ve düzenlemeler oluşturup ekte sunuyorum. böylece sıkıntı kalmamış oluyor. uygunluk formunu yüklerim. bu formu genelde yapı denetimler kullanır. binaları denetlerken. aynı formu kullanıp gerekli eksiklikleri ekte beyan edebilir ilgili mühendis arkadaş. bu form aydınlatma motorlar prizler topraklamalar herseye bakılmasını gerektirir.

Ekli Dosyalar:

5. kadir serkan İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok teşekkür ederim Nurcan Hanım zamanınızı ayırıp yardımcı olduğunuz için
    Ben mühendisler odasından yaptırılmasını talep edicem, işveren bana elektrik tesisatının nesini kontrol edeceklermiş tarzı cümleler kurduğu için bu forma ihtiyacım vardı.
  6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki bu raporu yazan kişinin sorumluluğu var mıdır? Örneğin uygun olmayan bir duruma uygundur dedi ve bu sebepten dolayı kaza olursa kontrolü yapan mühendis sorumlu olur mu?
  7. Deniz Ural İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Olur tabiki
  8. Ece ÖNER İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    96481
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Eskişehir Su ve Kanalizasyon İdaresi
    Nurcan Hanım, elinizde yıllık işletme topraklaması, Trafo kontrol ve topraklaması ve paratoner topraklama muayeneleri formları varsa onlarıda paylaşabilirmisiniz?
  9. Nurcan ÖZYURT İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    93569
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    herkesin firma olarak kullandığı oluşturduğu kendi formları vardır. İşin aslı sorumluluk zaten mühendiste olacağından formun şekli çok da önemli değil. ama okuduğunuzda durumu anlamanız gerekir. Yani Bir raporda adres bilgileri, tesis şekli ,kanuni çerçeve,sonuçlar ve öneriler kısmı olmak zorunda. İlgili genel formlara elektik mühendisleri odasının sitesinden indirebilirsiniz. www.emo.org.tr
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 22 Aralık 2014 ---
    Tabiki raporu veren sorumludur. yazdığı herşeyin sorumluluğunu alır. sadece açık kapı bırakmamalısınız. mesela raporda röle vardır yazar. (ama yoktur.) bir kaza olur. rapor sahibi suçlandığında o gün vardı ama kaldırmışlar der. bu nedenle yaptıranın da dikkat etmesi gerekir. ölçüme şahit olmanız da fayda vardır. her isg uzmanının bildiği bir şey var artık elektrikte kaçaka akım rölesi şart. o röle panoda yoksa. sıkıntıya ortaksınız. röle kullanılması zor yada gereksizse mühendis arkadaş bunu onaylayabilir. burada gerekmez der şu ya da bu sebepten. sorumluluk onundur.her durunda yüzde 80-90 o sorumlu olur. ama senetimsizlik sizi de sorumlu kılabilir. o yüzden her ne ölçümü yaptırılacaksa orda olmanızda fayda var. parayla evrak almak kolay çünkü.
  10. habipceylan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    66236
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Peki bu uygunluk belgesi daha inşaat aşamasında olan bir yerden istenir mi benden istediler saçma geliyor ama bilgilendirirseniz sevinirim.
  11. nilgün özbey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İstanbul da içinde bu konuda teklif isteyen arkadaşlara teklif verebiliriz.
  12. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işletme içerisinde topraklama periyodik kontrolümüz var . toplamda 500 e yakın makinamız var bunlarda da topraklama var ama belgelendirilmemiş . bu konu da bir sıkıntı çıkar mı ?
  13. nilgün özbey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    +500 nokta olarak topraklama kontrolü yapılır.Ayrı ayrı belgelendirmeye gerek yok.
  14. alperen bilal İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    74129
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    5 sene önce her makine ölçülmüş . +500 nokta derken neyi kastettiniz anlayamadım :(
  15. nilgün özbey İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    ilave olarak makinalarında topraklama ölçümlerinin yapılmasını ifade ettim.Her sene makinalarda dahil periyodik kontrol de topraklama ölçümlerinin yapılması gerekir.Ayrı ayrı belgelendirmeye gerek yok.
  16. cem ateş İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
  17. denizözgür İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    34393
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
  18. şevket ediz İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    48557
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Makine topraklama ölçümleri , Elektrik odası onaylı mı olması gerekiyor? Ölçümler için oda para alıyor... Odaya kayıtlı kendi elektrik mühendisimiz bu topraklama ölçümlerini yapamaz mı? Geçerli olur mu?
  19. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yapar ancak geçerli olup olmayacağı denetlemeye gelen müfettişin takdirine kalmış.
  20. serhat güler İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Nurcan hanım yazdıklarınızı okudum. Çok teşekkür ederim bilgilendirmeler için. Aklıma gelen bir konuyu danışmak istiyorum size. Daha önce bir şantiyemde aydınlatma tesisatımdan dolayı ufak çaplı yangın çıktı. Dedektör çalıştı ve yangın söndürüldü. Yangının sebebi floresan lamba içinde bulunan balastın ısınması. Kaçak akım rölesi olmasına karşın ısınıp yandı. Şantiyede ki elektrik müh. arkadaş kaçak akım rölesi bunu algılayamaz çok az akım çektiği için dedi. Sizin düşünceniz nedir? Eğer böyle bir konu varsa bütün aydınlatmaların değiştirilmesi önlem olarak alınmalıdır floresan lamba kullanılması yasaklanmalıdır diye düşünüyorum.