1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrikle yapılan çalışmalarda iş kazaları ve alınması gereken güvenlik önlemleri

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 12 Kasım 2012 başlatılmıştır.

1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Elektrikle yapılan çalışmalarda iş kazalarını oluşturan genel etkenler :
    1. Elektrik tesisatının cins ve kapasitesine göre yetkili ehliyete sahip kişilerce yapılmaması, bakım ve onarımının sağlanmaması.
    2. Makine ve aletlerin çıplak metal kısımlarının topraklanmamış yada gerekli yalıtımın yapılmamış olması.
    3. Topraklamanın kolay muayene edilmemesi sonucu, topraklaması yapılmış bilinen alet veya makinelerin zaman içerisinde dış etkenler sonucu topraklamasının bozulmuş olması.
    4. Çalışanların yeterli kişisel koruyucu ve güvenlik malzemelerine sahip olmamaları veya sahip oldukları malzemeleri kullanmamaları.
    5. Çalışanlara işçi sağlığı ve iş güvenliği konularında gerekli bilgilerin verilmemesi, gerekli uyarıların yapılmaması yada yapılan uyarılara çalışanların uymaması.
    6. Çalışanların elektrik enerjisi hakkında gerekli eğitim bilgi ve deneyime sahip olmamaları, bunun sonucu olarak kendilerine aşırı güven duymaları, çalışma esnasında gerekli dikkat ve özeni göstermemeleri.
    7. Çalışanların gerekli talimatları almadan, düzeneklerini kontrol etmeden veya Laboratuar görevlisine kontrol ettirmeden sistemlerine enerji vermeleri.
    8. Çalışanların veya görevlilerin yapılan deney, işlem, üretim ve konularını benimsememiş olmaları.

devamını ekten indirebilirsiniz...

Ekli Dosyalar:

2. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Erkan Bey,

Size Orta Gerilim işleriyle ilgili bir şeyler sormak istiyorum, yardımcı olabilir misiniz?
    Öncelikle Orta Gerilim işleri Çok Tehlikeli sınıfta mıdır? Eğer öyleyse ben bir C sınıfı uzman olarak bu işte çalışamaz mıyım?
    Bu yapılacak olan Orta Gerilim işinde şu an 3 tane işçi çalışmaktadır. bu işçilere ben eğitim verebilir miyim ve hangi eğitimler verilmeli?
    Bu iş sabit bir yerde yapılmadığı için risk analizi gerekli mi, gerekli ise nasıl yapılabilir?
    Bu işin İSG konusundaki yasal prosedürleri tam olarak nelerdir?
    Bu konuyla ilgili elinizde bir kaynak ve ya link var mı?
  3. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Size Orta Gerilim işleriyle ilgili bir şeyler sormak istiyorum, yardımcı olabilir misiniz?

Erkan Bey de olur muhtemelen ama şimdi ben oalyım müsade ederseniz:)

Öncelikle Orta Gerilim işleri Çok Tehlikeli sınıfta mıdır? Eğer öyleyse ben bir C sınıfı uzman olarak bu işte çalışamaz mıyım?

Alçak gerilmi bile çok tehlikeli iştir..Orta gerilim de çok tehlikeli iştir. C sınıfı uzmanların bu sektörde uzmanlık yapma hakkı şimdilik yoktur.

Bu yapılacak olan Orta Gerilim işinde şu an 3 tane işçi çalışmaktadır. bu işçilere ben eğitim verebilir miyim ve hangi eğitimler verilmeli?

Sınıfa uygun uzmanın vereceği İSG eğitimi, EKAT Eğitimi (3 kuruluş bu belgeyi vermeye yetkilidir)

Bu iş sabit bir yerde yapılmadığı için risk analizi gerekli mi, gerekli ise nasıl yapılabilir?

Gereklidir. www.teias.gov.tr ye girin eğitim kısmına sonra iş güvenliği ksımına girin. Örnek risk analizimiz var. Bu Risk analizini hazırlayan heyetin üyesiydim ayrıntı soru da sorabilirsiniz sonra.

Bu işin İSG konusundaki yasal prosedürleri tam olarak nelerdir?

EKAT yönetmeliği, topraklamalar yönetmeliği, Elektrik iç tesisleri yönetmeliği, Yangından korunma yönetmeliği, yüksekte çalışam ile ilgili mevuzat ve standartlar..Orta gerilim ile ilgili iş güvenliği malzemeleri ile ilgili IEC standartları (Malzemeler: izole halı, izole merdiven, izole eldiven, gerilim dedektörü (OG kontrol kalemi),topraklama teçhizatı)

İnşallah yardımcı olmuşuzdur..
  4. Suleyman Yilmazoglu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Onur Bey çok teşekkür ederim , emeğinize sağlık, kazasız belasız günler dilerim..