1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrikli alet imal eden yerler için risk analizinde ne yapmak lazım

Konusu 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' forumundadır ve Ömer Daşdan tarafından 24 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Ömer Daşdan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16875
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    İstanbul Destek OSGB
    Elektrikli alet imal eden yerler için risk analizinde ne yapmak lazım
  2. Onur Umur Emektar Üye

• Emektar Üye
    Sertifika Numarası:
    48078
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    TEİAŞ
    Ömer Bey sorunuzu biraz daha ayrıntılandırabilir misiniz? Neticede çok geniş bir soru. Elektrikli alet imal eden yerlerde riskin büyük çoğunluğunun mekanik ve ergonomik kaynaklı olacağını düşünüyorum. "Elektrikli el aleti" üretimi herhangi bir "elektriksiz alet" üreten fabrikaya göre elektrik riskini artırmayacaktır. Böyle bir üretim tesisindeki elektrikle ilgili riskler aletten değil, üretim tesisinin ve makinaların elektrik tesisatıyla alakalı olacaktır.

Neticede elektrikli alet fişe takılmadığı sürece elektriksiz bir alettir. Ancak kalite-kontrol test aşamasında ilave elektrik kaynaklı bazı riskler olabilir. Örneğin 2 kV yalıtım testi uygulanması elektrikli aletlerde sık görülen bir uygulamadır. Böyle bir test varsa, test yapılan alanın etrafının fensle çevrilmesi faydalı olacaktır. Ayrıca daha yüksek gerilimli test yapılan yerlerde flaşör ve sesli ikaz da kullanılır. Hoş, ben 100 kV'luk testin Allaha emanet her tarafı açık yerlerde yapıldığını da gördüm. Ama bu doğru değil. TEstlerle ilgili IC başta olmak üzere ilgili uluslarası standartlara bakmak lazım. Standartlar mevzuatlar kadar bağlayıcıdır.
  3. erdal salkaya İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    fabrikayı parçalara ayırın yapılan işin durumuna göre.talaşlı imalat,dökümhane,haddehane,enjeksiyon preshane,montaj,motor atelye,yönetim,motorlu araçlar gibi.daha sonra parçalardaki makine ekipmanlarını tesbit et,tehlikeleri çözümle,risk analizi ekibinden sürekli desdek al.veri değerlerinin doğruluğundan emin ol ve yapmak istediğin risk analizi yöntemine elde ettiğn verileri uygulamaya geç.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 26 Temmuz 2013 ---
    fabrika kapsamlı ise tehlike sınıfı çok tehlikeli veya tehlikeli ise bir profesyonelden yardım alın.bahsettiğiniz imalat türü biraz sıkıntılı yanlış bişeyler yapmaktan kaçının.