1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrikli transpalet ve diğer kaldırma araçlarının perodik kontrolleri

Konusu 'Elle ve Mekanik Yük Taşıma' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 3 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    elektrikli transpalet kullanımı için çalışanın operatör belgesi olması gerekiyor mu ? yoksa sadece eğitim yeterli mi ?
  2. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    mutlaka iş güvenliği eğitimi ve kullanma eğitimi ve talimatı hazırlanmalı..yada Makine Mühendisleri Odasından bununla alakalı bilgi alınabilir..
  3. Murat CAYMAZ İSGforum Üyesi

Merhaba arkadaşlar... elinde Makine Mühendisleri Odasının hazırladıgı transpalet peryodik kontrol formu örnegi olan var mı ? burda paylaşa bilir veya mcaymaz@hotmail.com adresime meil atabilirmisiniz... şimdiden tesekkür ederim
  4. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman

Ekli Dosyalar:

5. Murat CAYMAZ İSGforum Üyesi

Erkan bey çok tesekkür ederim...
  6. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

elektrikli transpalet.jpg merhaba, resimdeki elektrikli transpalet için operatörlük belgesi gerekmekte mi? Elektrikli transpalet kaldrma yükleme istif makinası Elektrikli Forkliftler Grubunda değerlendirilir ve bu tip istif makinelerini kullanan arkadaşların Kaldırma Yükleme (Forklift) Tipi İş Makinesi Operatörlük Belgesi alması gerekmektedir cevabına ulaştım. Bunun yasal bi dayanağı söz konusumudur?
  7. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Kendinden hareketli olduğundan forklift sınıfına girer operatör belgesi olmalıdır.
  8. Hakan BARTIN İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    62085
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Benim görüşüm de, Operatör üzerine binmediği için gerek yok. Sadece firma içi eğitim yeterli. Üzerine Operatör binebilen türdeki Stacker' larda (istifleyici) Forklift Operatör Belgesi gerekebilir.
  9. Hamza Öztoprak İSGforum Üyesi

Bilindiği üzere; İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği Madde 4’de iş ekipmanı; işin yapılmasında kullanılan herhangi bir makine, alet, tesis ve tesisat olarak açıklanmaktadır. Aynı hükümde, operatör ise ; iş ekipmanını kullanma görevi verilen çalışan veya çalışanlar olarak tanımlanmaktadır.

Anılan Yönetmeliğin 8. Maddesinde “İş ekipmanı, sadece o ekipmanı kullanmak üzere görevlendirilen kişilerce kullanılır” denmekte, Madde 10’da “Çalışanlara, kullandıkları iş ekipmanına ve bu iş ekipmanının kullanımına ilişkin yeterli bilgi ve uygun olması halinde yazılı talimat verilir, bu talimat, imalatçı tarafından iş ekipmanıyla birlikte verilen kullanım kılavuzu dikkate alınarak hazırlanır. Talimatlar iş ekipmanıyla birlikte bulundurulur” denilmekte, ayrıca Madde 11’de “İşverence iş ekipmanını kullanmakla görevli çalışanlara, bunların kullanımından kaynaklanacak riskler ve bunlardan kaçınma yollarına ilişkin eğitim almaları sağlanır” düzenlemesi mevcuttur.

Bahsi geçen tüm bu düzenlemeler, Karayolları Trafik Kanunu ile birlikte değerlendirildiğinde, İş makinasının karayoluna çıkması durumunda G sınıfı sürücü belgesi olan kişilere kullandırılması gerekir. İş Makinasının (forklift, kepçe, JCB, HİYAP vs… gibi) karayoluna çıkmaması halinde yalnızca ilgili kurumlardan eğitim almış operatör belgesi olan kişilere kullandırılması, elektrikli ve akülü transpaletlerin ise kullanacak kişilere yetkin kişilerce bonservis nitelikli eğitim verilmesi sonucu düzenlenecek belgelerle kullandırılmalarında sakınca olmayacaktır.
    Yetkin kişilerce bonservis nitelikli eğitim verilmesi durumunu açıklayabilir misiniz?