1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elektrikli transpalet veya forkliftlerde akü şarj edilmesi

Konusu 'İş Ekipmanlarında Emniyet' forumundadır ve Ersin Bozkurt tarafından 26 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Foto.1.jpg Foto.1.jpg Foto.2.jpg

2 tane şarjlı forklift girecek şekilde yapıldı. Ortada kalan boş alana ise transpaletler gelecek. 5 Adet Akü şarj cihazları raflı bölmelere yerleştirildi. Kullanma talimatları asıldı. Fabrika dışarısında olduğu için gaz dedektörü koymaya gerek duymadım. Benim fabrikamda yaptığım çalışma budur arkadaşlar. İnşallah beğenirsiniz, sizlerede örnek teşkil eder.

Ekli Dosyalar:

• Foto.3.jpg
      Foto.3.jpg
      Dosya Boyutu:
      311,2 KB
      Görüntüleme:
      463
  2. Müjdat ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    DENGE AKÜ
    Gökhan Bey,
    Uygulamanız gayet güzel.
    Sadece gözüme takılan şarj cihazlarının üzerinde duran saf su bidonları.
    Küçük bir olasılık da olsa bidonlardan dökülecek su redresörlere hasar verip elektrik arızalanmalarına neden olabilir.
    Saygılar.
  3. Gökhan ÖZYILMAZ İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    22683
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Aslında daha dün etrafının kapatılması, levhaların takılması, akülerin fabrika içinden toparlanıp bu alanma gelmesi gibi konular halledildi. Bir iki rötüş daha yapacağız. Yangın söndürücü, asitler için kimyasal dökülmelere karşı absorban, saf sular için ayrı bir alan yada ufak bir toplama havuzu vs :) Bunu bu eksiklerle paylaştım sadece bir örnek teşkil etmesi acısından.
  4. merve kübra İSGforum Üyesi

Merhabalar;
    2 adet transpalet ve 2 adet temizlik makinesi şarj aletimiz var. Bu şarj aletlerini bir yere toplayıp davlumbaz koyacağız. Ancak şarj için düşündüğümüz yerin 1,5 mt uzağında elektrik panosu var. Benim pek içime sinmiyor ancak, tranpalet ve temizlik makinesi şarjlarıyla iligli pek birşeyde bulamıyorum. YArdım edebilecek olan var mı?
  5. Ersin Bozkurt Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    43934
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Makina mühendisi
    Akü şarj alanı için(hidrojen gazından dolayı patlayıcı ortam riski var) patlamadan korunma dökümanı (ve içinde patlama risk değerlendirmesi)hazırlayarak veya hazırlatarak, ki p.k.d konusunda yasal ve teknik olarak da zorunlusunuz olması gereken havalandırma debisini-zone (kuşak) bölgelerini -önlemleri belirlemelisiniz eğer elektrik panosu örneğin zone 1 bölgesinde kalıyorsa sıkıntı oluşacaktır , imkanınız varsa elektrik panosundan uzak bir alan seçin.(yada atex pano olmalı)
  6. Canan Soylu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba,
    Akü şarj eğitimi vermem gerekiyor, elinde bu konuya dair eğitim dokümanı olan varsa paylaşmasını rica ediyorum.
  7. Müjdat ÖZ İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Diğer Belge
    Firma / Kurum:
    DENGE AKÜ
    IMG_4329.JPG IMG_4336.JPG IMG_4367.JPG IMG_4734.JPG IMG_4847.JPG IMG_4941.JPG
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 10 Eylül 2014 ---
    Fotoğraflarda kullanım hatalarından dolayı yangına sebebiyet verecek olaylar örnek olarak verilmiştir.
    Akülerden oluşacak aksaklıkları sorumlu arkadaşlara aktarmakta fayda olacaktır.
  8. inurlu123 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    akü şarj alanı.jpg

arkadaşlar yukarıda ki resimde görüleceği üzeri depo içerisinde tanımlı olmayan bir yerde akü şarjı yapılıyor.bunu uygunsuz olarak dile getirdim ve korunaklı havalandırması olacak şekilde standartlarını söyledim işveren vekili senden önce kaç uzman geldi böyle bir şeyden bahsetmedi v.b. görüşler bildirdi.yanlış mı dusunuyorum yardımcı olurmusunuz 2 adet elektrikli forkliftleri mevcut
  9. ibrahim5559 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    İş veren sizi ezmeye çalışmış. Diğerleride kesin söylemiştir. Deftere veya toplantı notlarına bakın illaki yazan olmuştur.
  10. semra MALLI İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhabalar,

Görev aldığım tesiste akü şarj alanı hazırlığı içindeyim. Yetkili bir kişinin atamasını yapmam gerekiyor ancak atama yazısında görevleri kısmını tam olarak dolduramadım. Konu hakkında fikri olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi?