1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elimizdeki 1 liraya 10 kuruşluk kaç insan alırız?

Konusu 'Köşe Yazıları' forumundadır ve cervantes tarafından 28 Haziran 2013 başlatılmıştır.

1. Yazımda, çalışmalarını ve hizmetlerini prensiplerinden ve kalitelerinden ödün vermeden gerçekleştiren kurumları ve kişileri ayrı tutarım...

Sayın Arkadaşlar;

Dün itibariyle gözlemci olarak katıldığım bir toplantıdan çarpıcı gerçekleri paylaşmak isterim sizlerle. Çalışma alanımız içerisinde faaliyette bulunan 10'a yakın OSGB firmasının yetkilileri ile işveren temsilcilerinin gerçekleştirmiş olduğu İş Güvenliği ve Sağlığı pazarlığı toplantısına şahit oldum :) . OSGB yetkilileri açılış konuşmalarında bir çok haklı ve onay verdiğimiz konulara değindiler. Yasanın ertelenmesinin getireceği kaos ortamı, kazalardaki artışlar, sahipsizlik, yasalardaki mantıksız yaklaşımlar gibi... 50'nin altında işçi çalıştıran işletmelerdeki işçilerin istatistiki olarak yüksek kaza oranlarına sahip olmaları ama yasanın göz ardı etmesi gibi... Hatta cesaretlenip iş verenlerin yasanın ertelenmesinde ne denli büyük rol oynadıklarını yüzlerine vurmaları kadar güzel yaklaşımlarda oldu. Ve bunun gibi bir çok konu... Taki iş pazara ininceye dek...
    Binlerce firmanın, risk analizleri, eğitimleri, acil eylem planlarının henüz yapılmamış olması iştahları kabartmış olmalı ki tartışmalar firmaların birbirlerinin açıklarını deşifre etme noktasına kadar geldi. İçlerinden bazıları idealist yaklaşımlar sergilesede fiyatların kırılmasındaki bir diğer amacın piyasada serbest çalışmalarda bulunan İSG uzmanı arkadaşları önünü kesme ve bitirme çalışmalarının bir parçası olduğununda acı itirafı geldi. Fakat aynı kişilerin bir süre sonra rekabetin olduğu ortamda daima gelişimden ve hizmet kalitesinin artırılmasından bahsetmesi onlar adına utanç verici bir ikilem oluşturdu. Pazarlığın sonunu getiren konuşma ise firmalardan birinin ' biz kişi başı 10 kuruşa kadar düşmekteyiz ' söylemi ne denli vaktimi boşa harcadığımın farkındalığına varmamı sağladı. Bu toplantı yerine zamanımı, bu siteye iki çeviri hazırlamakla geçirseydim çok daha yararlı olacaktım.
    Saolsunlar 10 kuruşluk adamm mısın deyiminide mecazi anlamdan somutlaştırdık ya bravo.
    Bu yazıya az önce cebimde fark ettiğim 1 liranın üzerine aklıma takılan soru üzerine (Acaba 1 lira kaç insan ederdi) yazdım...

Unutmadan kim kazandı derseniz, yasaların erteletilmesinde etkin rol üstlenen işveren lobisi yine yüzü gülerek koltuklarında gerim gerim gerindiler. Olan yine bihaber çalışanıma ve bu mesleğin ilerlemesinde emek sarfeden arkadaşlarıma oldu...

Saygılarımla...
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 28 Haziran 2013 ---
    Başlığı değiştirmek istedim ama yapamadım ilgili arkadaşlar düzenlerse memnun olurum.
    Elimizdeki 1 liraya 10 kuruştan kaç insan alırız?
  2. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Ne zaman devlet bakanligin bunyesine igulari alir o zaman bu olaylar tatliya baglanacaktir
  3. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    Bakanlık bünyesine sınavla İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzman yardımcısı olarak alım yapıyor, sonra bunlar İş Sağlığı ve İş Güvenliği Uzmanı oluyor. İlgilenen arkadaşlar takip edebilir.
  4. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    :) Nasıl yani sözleşmeli mi ?
  5. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
  6. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Peki bim Bakanlık üzerindeki bu alımlar açıktan mı yapılıyor? Ben bu dönemki tercih kılavuzunda göremedim de bu kadroyu. Bir de bakanlıkta olmasının da fazla birşey değiştireceğini sanmıyorum. Çoğu zaten işveren olan yasa çıkaranlar kendilerine en uygun modeli seçtiler. Hem kaza olmasın diye meydanlarda suçlu arıyorlar hem de kazanın olmasını engelleyecek olan bu yasayı işverenlerin bu yasanın maddi getirilerini karşılayamayacak olmasından dolayı erteliyorlar. Bunun üzerine hep sorardım bende. " Devletimiz nezdinde bir insanın değeri ne kadar diye. Görüdüm ki cervantes in katıldığı çalışmada bunu da açıkça beyan etmişler. 10 kuruş..
  7. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    A grubu kadrolar tercih kılavuzlarında yer almaz bu kadrolara sadece tercihle atama yapılmamaktadır. Üstte verdiğim linkteki ilanı incelerseniz A grubu kadrolara kpss+yazılı sınav+sözlü sınav+yabancı dil şartlarıyla alım yapılır. tercih edilen kadrolar b grubu kadrolardır.
  8. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bu alım bakanlıklarda alınan uzman yardımcılığı alımlarından benim kast etmek istediğim bu değil ne yazıkki bu tip alımlar için içeriden bir dayı , amca vs yakın bulunması lazım onu eklemeyi unutmuşsunuz :D
  9. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    her doğru her yerde söylenmiyor, size hak vermemek mümkün değil, şimdi ona referans diyorlar...
  10. Onur Kaysavuk İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    yemişim referansını yazarsın cv'ne adını soyadını koyarsın telefonunu merak ederlerse arar teyit ederler ama şimdi noldu sen gitmeden senin haberin gidiyo sınava girmesi hikaye nice insanların umutlarını yiyorlar yatacak yerleri yok terbiye yoksunları
  11. bim İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Kamu
    evet malesef hoş bir durum değil, ben de sizinle parelel düşünüyorum.
  12. Sayın arkadaşlar iyide kötüde olumluda olumsuzda artık hemen hemen her şeyde çıta yükselmekte. referans var REFERANS var :). mecliste ufacık 10 kuruşluk kağıtlarda bakanların, komisyon başkanlarının önünden transit birilerinin isimleri geçmekte. Varsa isminiz birileri merak edip telinizi neden aramasın hatta haberiniz olmasa bile.
  13. Zeyni ARTIK İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    bence sloganlaştırılası bir başlık ve iyi bit yazı.. 1 liraya 10 kuruşluk kaç insan!
  14. Tuğba Coşkun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bireyselleri kırmak için hizmet bedelinin düşülmesi kadar saçma bi kanı olamaz..
    Hodri meydan çık OSGB göster kendini,sonra kenara çekil ben çıkayım da kim iyi kim kötü görülsün!
    Üzerine 10 kuruş ta bahşiş atarım.
  15. Haklısınız İSG tanıtımlarında kullanılabilir anlamlı bir slogan olabilir...