1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elle taşıma eğitimini kimler verebilir?

Konusu 'İşletmelerde Eğitim ve İletişim' forumundadır ve yok_edicii tarafından 1 Mayıs 2014 başlatılmıştır.

1. yok_edicii İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Merhaba Arkadaşlar.

Elle taşıma eğitimini kimler verebilir? Benim hem usta öğreticilik hemde iş güvenliği c sınıfı uzmanlığım bulunmakta MEB'den eğitim açıp bu eğitimi vereilir miyim?
    bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi ?
  2. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    13.07.2013 tarihli Tehlikeli ve Çok Tehlikeli Sınıfta Yer Alan İşlerde Çalıştırılacakların Mesleki Eğitimlerine Dair Yönetmeliğin ekindeki çizelgenin 77.sırasında belirtilen "Araçsız olarak yirmi beş kilodan yukarı ağırlık taşıma, boşaltma ve yükleme işleri" mesleki eğitim alınması zorunlu işler kapsamında sayılmıştır. Eğer elle taşıma eğitimi ihtiyacınız bu kapsamda ise MEB'den eğitim açıp bu eğitimi verebilir ya da MEB onaylı bir eğitim kurumundan yardım alabilirsiniz.

Eğer değilse (az tehlikeli sınıf ya da 25 kiloyu aşmayan taşıma işleri) uzmanlık alanınız olması şartıyla eğitimi kendiniz direk olarak verebilir, belge düzenleyebilirsiniz.
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Elle Taşıma İşleri Yönetmeliğine Görede Gerekli işyeri koşulları tehlike ve riskleri,işin faaliyet amacına göre çalışma ortam vede koşulları değerlendirilip yapılan risk değerlendirme soncuna göre önlem ve tedbirler almadan bahseder.Herhangi azami yükten bahsetmez.Elle Taşıma İşlerine Göre yapacağınız araştırmaya yönelik çıkan sonuca göre kaldırma araçları yada işin yönteminde değişiklik yaparsınız.Eğitimlerinide işyeri koşullarına göre sizde verebilirsiniz.Zaten Eğitim Yönetmeliğinde Asgari konular içinde geçmektedir.

Halk Eğitim merkezinden Eğitim almanız bana göre pek birşey ifade etmiyor,hem bilmiyorlar hemde işyeri koşullarından haberleri yok.Neye göre eğitim verecekler.
  4. T.Ulus İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Bireysel
    Bu konuda size hak veriyorum. Ancak MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde Elle Taşıma Modüler Programı'nı hazırlamış olup, eğitimler bu modüle dayalı olarak verilecektir. (Ekli dosya) Program içeriği ise henüz hazırlanmaktadır.
    Tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde açılacak diğer modüllere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
    Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Açılacak Programlar Listesi

Ekli Dosyalar:

5. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Şimdi biz iş yerlerinde bu tarz eğitimleri uzman olarak verebiliyoruz olarak algıladım ben.
    Sonuçta biz de kurs esnasında bu konuyu aldık ve ilgili yönetmeliğe vakıfız.
    Dolayısı ile bu konunun eğitimini de verebiliriz. Oldu ki biz bu eğitimi çeşitli sebeplerden dolayı veremeyeceksek(çalışma saatlerinin uygunsuzluğu vb ), personelimizin bu eğitimi alması için MEB'den bu konuda destek alabiliriz. Ben bu şekilde anladım.
    Aksi taktirde verilecek her eğitimin MEB tarafından verilecek olması saçma olur gibi.
    Ne dersiniz_?