1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Sunum Elle taşıma işleri yönetmeliği eğitimi

Konusu 'ISGNet::Sunum' forumundadır ve Sait Aktaş tarafından 6 Kasım 2013 başlatılmıştır.

1. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    :::::::::
    Isgnet::sunum olarak başlattığımız yeni projemiz olan;
    Yönetmelik Eğitim Sunumları projemizin ilk sunumunu burada paylaşmak istiyorum.

Projede destek olan Eğitim Grubu Liderimiz Sn. Alper Akpunar 'a ve bu projede görev alıp halen sunumlarını hazırlamakta olan Eğitim Grubundaki arkadaşlarımıza Isgnet:sunum bölümü adına teşekkür ediyorum.

Burada ilk sunumumuzu Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği Eğitimi'ni sizlerle paylaşıyorum.

Faydalı olması dileklerimizle...

Isgnet:sunum

Ekli Dosyalar:

2. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    Tam Yol İleri Sait Aktaş ve Eğitim Grubu Üyelerimiz..
  3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

• Site Yöneticisi
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    47086
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Arkadşlar çalışmalarınız çok değerli ve efektif..form ve tırıvırı satanlara inat tam gaz ileri...
  4. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Teşekkürler Erkan Bey
    Bizleri siteden takip eden arkadaşlarımız da iyi biliyorlar ki isgforum.net olarak bizlerin öncelikli hedefi sektörde yol gösterici, kişisel çıkarlara bakmadan çalışmalarına aralıksız devam ederek ziyaretçilerine en faydalı iş platformunu oluşturmaktır.
    Burada yeri gelmişken tekrar söylemekte yarar var.
    Bizlere bu imkanları sağladığınız için ayrıca teşekkür ederim.
  5. Bu ekip kesinlikle bir harika..:) ellerinize, emeklerinize sağlık:))
  6. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Biraz önce sunumdaki sorulara göz gezdirme fırsatı bulabildim.

SORU 3
    Elle taşıma işi aşağıda belirtilen hususlardan hangisini içermez?
    A)Yükün birden fazla kişi tarafından başka bir yere götürülmesi
    B)Yükün, operatör tarafından kumanda edilen mekanik bir araç yardımıyla taşınması
    C)Yükün konveyörler vasıtasıyla taşınması
    D)Yükün işçi tarafından elle ve beden gücü kullanılarak kaldırılması

Sorunun doğru cevabı C şıkkı olarak verilmiş. B şıkkında yazılan taşıma işinin de, Elle Taşıma İşleri Yönetmeliğinin 4. maddesinde verilen tanıma uygun olmadığını düşünüyorum. Yönetmeliğe göre verilen tanımda herhangi bir mekanik araç yardımı ile taşıma yapılması konu edilmemiştir. Dolayısıyla bu soru için B ve C şıkları doğru cevap kabul edilebilir.

Elle taşıma işi
    MADDE 4 – (1) Elle taşıma işi; bir veya daha fazla çalışanın bir yükü kaldırması, indirmesi, itmesi, çekmesi, taşıması veya hareket ettirmesi gibi işler esnasında, işin niteliği veya uygun olmayan ergonomik koşullar nedeniyle özellikle bel veya sırtının incinmesiyle sonuçlanabilecek riskleri kapsayan nakletme veya destekleme işlerini ifade eder.
  7. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sayın menot
    Size durumu şöyle izah etmeme izin verin.
    Eğitim slaytımızda 7. sayfadaki İşverenin Yükümlülüğü başlığında çok güzel bir şekil paylaştım.
    Orada da Madde 5 'in bizden bunu istediğini görüyoruz.

Peki Madde 5 bize ne anlatıyor?
    Genel yükümlülük
    MADDE 5 – (1) İşveren;
    a) İşyerinde yüklerin elle taşınmasına gerek duyulmayacak şekilde iş organizasyonu yapmak ve yükün uygun yöntemlerle, özellikle mekanik sistemler kullanılarak taşınmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.
    b) Yükün elle taşınmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda, ek-1`de yer alan hususları dikkate alarak elle taşımadan kaynaklanan riskleri azaltmak için uygun yöntemler kullanılmasını sağlar ve gerekli düzenlemeleri yapar.

Burada da görüldüğü üzere kişisel güvenlik açısından mekanizasyona gidilmesi, işin elle taşıma işinden sayılma durumunu düşürmüyor. Aksine, personel emniyeti için işverene bu konuda yükümlülük veriyor.

Oysa konveyör sistemleri tamamen otomasyon sistemlerdir ve insansız olarak taşıma yapıldığından dolayı burada elle taşıma ile bir bağlantı kurulamıyor. Zaten cevaplarda operatör tarafından kumanda edilen ibaresinin oraya eklenme amacı da odur. Eğer sadece mekanizasyon kendi kendine olursa zaten insanın taşıması veya kaldırması gerek görülmeyeceğinden elle taşıma işi bile sayılmayacaktı. Aynı konveyörler gibi. Oysa burada asıl rol insan. İşi yapacak kişi insan. Ama işi kendi sağlığını kolaylaştırmak için bir araçla yapıyor.

Umarım açıklayıcı olmuşumdur.
  8. sınavda çıksa yanlış yapardım
  9. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Umarım faydalı olmuşumdur. :D
  10. Alper Akpunar Eğitim Grubu Lideri

• Eğitim Grubu
    İl Temsilciliği:
    Trabzon
    Sertifika Numarası:
    16217
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gündoğdu Mobilya (Sümela)
    iyiki sınav çoktan seçmeli oluyo yazılı olsaydı böyle açıklama yapmak zor olurdu:)
  11. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Ben yaparım. :D
    Bana uyar.. Ehehehee
  12. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sait Bey,

Alıntıladığınız maddede zaten cevap yazılıdır. İşveren, yüklerin elle taşınmasına gerek duyulmayacak şekilde, yükün başka yöntemlerle taşınması için önlem alır. Mekanik sistemlerle kullanarak taşıma da elle taşıma yapılmaması için kullanılan bir yöntemdir.

a) İşyerinde yüklerin elle taşınmasına gerek duyulmayacak şekilde iş organizasyonu yapmak ve yükün uygun yöntemlerle, özellikle mekanik sistemler kullanılarak taşınmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.
  13. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Sayın menot
    zaten amacımız aslında sıfırdan bir sınav hazırlığı değil.
    Özellikle yönetmelikte geçen maddelerin anlaşılmasını sağlamak, sorduğumuz sorular aracılığı ile okuyan arkadaşlarımızı da yönetmeliğin ilgili maddeleri konusunda daha dikkatli incelemelerini sağlamaktı.

Burada, sizin de dediğiniz gibi mekanik sistemler kullanılacak yapılan işlerin de elle taşıma işinden sayılacağının üzerine basmaktı. Konu anlaşılır oldu bu şekilde zaten. Teşekkürler.
  14. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    1. sorunun cevabı d olsa gerek ama c denilmiş.
    Yanlışlık olduğunu düşünüyorum.
  15. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sait Bey,

Mekanik sistemler kullanılarak yapılan taşıma işleri, elle taşıma işinden sayılmaz.

İyi çalışmalar dilerim.
  16. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Tekrar ediyorum. Cevapta da açıkça yazıyor. Ergonomik vb. nedenlerle Mekanik sistemler kullanılarak ( kullanan bir operatör) yapılan işlerde ön planda olan insandır.
    Oysa konveyör gibi sistemler tamamen otomasyon sistemlerdir.
    Sunumumuzun 7. slaytındaki resim konuyu ayrıntılı şekilde anlatmıştır.

Saygılar bizden.. :)

Burada da bir yanlışlık yok.
    Eğer sunumumuzun 17. sayfasına bakarsanız göreceksiniz ki;
    çalılanların yeterli bilgi ve eğitime sahip olmaması durumu yük ile ilgili değil, bireysel bir risk faktörüdür.
  17. menot İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Sait Bey,

Sizin söylediğiniz şekilde mekanik sistemler yardımıyla operatör tarafından yapılan taşımaları elle taşıma işi olarak kabul edilecek olsa; forklift, reachtruck, akülü transpalet vb. ile yapılan taşımalar da elle taşıma işi sayılır.

Transpalet ile yük taşıyan bir çalışan elle taşıma işi mi yapar?
  18. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Bakın. Burada özellikle ön planda olan kişinin insan olduğunu, önemli olan onun ergonomisini kolaylaştırmak olduğunu defalarca kez söyledim. İlla çok teknolojik olmasına gerek yok bu aracın. Mesela [​IMG]
    bu aparat. Ön planda olan insan. İşi insan yapıyor. Sadece ergonomik açıdan bel ağrısı vb. çekmemesi için mekanik bir araç kullanıyor. Anlatılmaya çalışılan burada bu. Full otomasyon bir sistem değil yani. Basit mekanik bir araç.
  19. Murat Uğur100 İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    41360
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest
    Sait bey, 18 ağustosu aratmamışsınız :D
  20. Sait Aktaş Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    41670
    Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    Firma / Kurum:
    Ya arkadaşlar öyle demeyin ya.
    Özellikle yoğunlaşmamız gerekli diye düşündüğüm yerlerin üzerinde durmaya çalıştım sadece. Ama bakın sizde de farkındalık oluştu şimdi değil mi?