1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Elle taşima işleri yönetmeliği taslaği

Konusu 'Taslaklar' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 19 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
  ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
  BİRİNCİ BÖLÜM
  Amaç, Kapsam, Dayanak ve Tanımlar
  Amaç
  MADDE 1 — (1) Bu Yönetmeliğin amacı; elle yapılan taşıma işlerinden kaynaklanabilecek sağlık ve güvenlik risklerinden, özellikle sırt ve bel incinmelerinden, çalışanların korunmasını sağlamak için asgari gereklilikleri belirlemektir.

  Kapsam
  MADDE 2 — (1) Bu Yönetmelik, 20/6/2012 tarih ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki işyerlerine uygulanır

  Dayanak
  MADDE 3 — (1) Bu Yönetmelik, 6331 sayılı Kanunun 30 uncu maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.

  Tanımlar
  MADDE 4 — (1) Bu Yönetmelikte geçen;
  a) Elle taşıma işi: Bir veya daha fazla çalışanın; bir yükü kaldırması, indirmesi, itmesi, çekmesi, taşıması veya hareket ettirmesi gibi işler esnasında; işin niteliği veya uygun olmayan ergonomik koşulları nedeniyle özellikle bel veya sırtının incinmesiyle sonuçlanabilecek riskleri kapsayan nakletme veya destekleme işlerini ifade eder.
  http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=kanseryon

  Ekli Dosyalar:

  • elle.doc
   Dosya Boyutu:
   42 KB
   Görüntüleme:
   20
 2. Ergül Çatalbaş Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  47072
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  İzmir Büyükşehir Belediyesi
  teşekkürler
 3. gulkubra İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  47318
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Merhaba bir işçinin maksimum elle kaç kg taşıyabileceği hakkında herhangi bir yönetmelik var mı? Elle taşıma işleri yönetmeliğini okudum ama net bir veriye ulaşamadım orada yazmazsa da nerede yazar sorusuna cevap da bulamadım:cool: