1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Emekli ve sigorta yaptırmaya yanaşmayan kişilerin çalıştırılması hususu hakkında

Konusu 'İş Hukuku ve SGK Uygulamaları' forumundadır ve Tugbay Seker tarafından 2 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

1. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba;

Sorum şu şekilde: Çalıştığım iş yerinde yaklaşık 10 günlük bir işte çalışacak olan 70 yaşında emekli bir amca var. Sgk yapıldığı zaman emekli maaşından kesinti olduğu için sgk yaptırmak istemiyor. Bu sorunu özel bir sağlık sigortası ile aşabileceğim yönünde duyumlar almakla beraber pek ihtimal vermiyorum ama böyle bir şey olabilir mi? Bilgisi olan var mı bu konuda? Eğer bu şekilde olmuyor ise emekli maaşından kesinti yapılmadan sigortalanabileceği bir seçenek var mıdır?

Not: Amca gariban, çalışma git demek her halükarda kolay olanı ama çözüm bulunabiliyorsa neden olmasın? Lütfen bilgisi olan biri paylaşsın durumun aciliyeti vardır.
  2. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar; bu Emekli olmuş ama çalışma hayatına devam eden kişilerin sigortalılık durumları aklımda hep soru işareti olarak bulunmakta.. SGDP olayı var ama araştırmalarım sonucunda çokta sağlıklı bilgilere erişemedim.. Yok mudur bu konu ile ilgili bilgisi olan bir arkadaş? SGK uzmanı vs...?
  3. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çok sık karşılaşılmayan bir konu. Pazartesi günü konu hakkında bilgisi olabileceğini düşündüğüm bir kişi ile görüşüp size bilgi verebilirim.
  4. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    110245
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Konuyu iyi bildiğine inandığım bir arkadaşımla görüştüm. ilgili kişinin şirketinizde çalışabilmesi veya hizmet verebilmesi için SGK yaptırmasının zorunlu olduğu konusunda bildi aldım. Özel sağlık sigortaları yalnızca emeklilik ve SGK tarafından karşılanmayan hususlar için yeterli oluyor. Ancak özel sağlık sigortası yaptırıyor olmak SGK yaptırma zorunluluğu ortadan kaldırmıyormuş.
  5. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU
    Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

sigortasız işçi çalıştıran işveren cezaları asgari ücrete bağlanmıştır.sigortasız işçi çalıştırdığı için doğal olarak işe giriş bildirgeside vermemiştir(2 asgari ücret ceza ) sigortasız işçiyi aylık prim hizmet belgesinde de göstermemiştir (her ay 2 asgari ücret ceza ) Ücret bordrosunda göstermemiştir (yarım asgari ücret ceza ) yasal defter kaydetmemiştir (her ay yarım asgari ücret ceza ) bunları topladığımız zaman 1 yıl için 38 asgari ücret ceza . Kısaca asgari ücrete bakın 38 ile çarpın işte ceza .
    Sigorta yaptıracak başka çaresi yok. Aksini yaparsa cezasına katlanacak.
  6. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İlginiz için teşekkürler. Bir sorumda Emekli çalışanın aylığından nasıl bir kesinti olduğu ile ilgili.. Sosyal Güvenlik Destek Primi diye bir olay var ama tam çözemedim açıkçası. Bu konu hakkında da bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

Cezalar ile ilgili kanun maddesini paylaştığınız için teşekkürler ama soruya cevap teşkil ettiğini düşünmüyorum.
  7. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Sorunuzun başka cevabı olmadığı için bunu yazdım. Maalesef emekli arkadaşın işvereni SGDP haracını ödemeye mahkumdur .
    SGDP: Yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden, kendi nam ve hesabına tabi çalışmaları halinde kendilerinden alınan primdir.
    Kısacası İşveren ya SGDP'yi ödeyecek ya da elinde sonunda bu cezayı ödeyecek. Emeklide ya bu çarpık düzene razı olacak ya da çalışmayacak. Sizin için 6331in kapsamını ek olarak yazdım. Ziyaretçinin makine başında kaza geçirmesi büyük sıkıntı yaratabilir. Onun için gerekeni yapmanız da fayda var.
    SGDP kimlerden kesilmez?
    - Kendi nam ve hesabına tarımsal faaliyette bulunup bu kapsamdaki çalışmaları nedeniyle emekli olanlarla, hizmet akdine tabi çalışması dolayısıyla, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışan ya da devlet memuru olarak emekli olduktan sonra kendi nam ve hesabına tarımsal faaliyette bulunanların aylıkları kesilmez, bunlar hakkında SGDP hükümleri uygulanmaz.

- Ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelerde iş üstlenen işverenlerce yurt dışındaki işyerlerinde çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinden yaşlılık ve emekli aylığı alanlardan SGDP kesilmez. Bunlar hakkında işverenleri tarafından kısa vadeli sigorta kolları ile genel sağlık sigortası primleri ödenir.

- Cumhurbaşkanlığına seçilenler, dışarıdan Bakanlar Kurulu üyeliğine atananlar, yasama organı üyeliğine seçilenler, mahalli idareler seçimleri sonucuna göre görev alanlar, sadece toplantı veya huzur ücreti ya da hakkı ödenen görevleri yürütenler ile yönetim ve denetim kurulu üyeliği ücreti karşılığında görevlendirilenler, yaş haddini aşmamış olmaları kaydıyla her derece ve türdeki örgün ve yaygın eğitim kurumlarında ders ücreti karşılığı ders görevi verilenler, vakıf üniversitelerinde görev alanlar, özel kanunlarında emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilmeksizin çalıştırılma veya görev yapma hakkı verilenlerden Cumhurbaşkanı tarafından atananlar, Başbakan tarafından atananlar, Bakanlar Kurulu kararı veya müşterek kararname ile atanan veya görevlendirilenler ve Türkiye Büyük Millet Meclisince yapılan seçimler sonucunda görev verilenler ile 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 60 ıncı maddesinin (a) fıkrası uyarınca Yasama Organı üyeliğinin bitiminden sonra öğretim üyesi olarak atanmış olanlar.
  8. Tugbay Seker İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Yani işveren Sigorta primine ek olarak sgdp'yi de yatırdığı zaman her hangi bir maaş kesintisi olmuyor doğru mudur?
  9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    İşveren ben öderim derse öder yok ben karışmam derse işçi öder.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 4 Ağustos 2014 ---
    Maaş kesintisi olmaz.
  10. mehmet2311 İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    babamda emekli ve çalışmaya devam ediyor oguzhan beyin dediği gibi işveren destek primini ödediği taktirde maaşta bir kesinti olmaz.
  11. Bedriye Binbaşıoğlu İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Sosyal Güvenlik Destek Pirimi adı altında pirimi yatırılırsa emekli maaşından kesinti yapılmıyor. Ben de emekliyim ve çalışıyorum bir kuruş kesinti olmuyor.