1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Emniyet kemeri,arka koltukta %70 ön koltukta %50 koruma sağliyor[haber-bilgi]

Konusu 'Trafik Yönetimi ve Kontrolü' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 10 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Ölümden değil, para cezasından korkuyoruz
  [​IMG]

  İLYAS KOÇ -CİHAT ÜNAL - ANTALYA - ANKARA
  10 Ağustos 2014, Pazar

  Küresel Yol Güvenliği Proje Grubu’nun emniyet kemeri kullanımına ilişkin Türkiye’de yaptırdığı anketten çarpıcı sonuçlar çıktı. Ankete göre Türkiye’de vatandaşların yüzde 71’i her zaman emniyet kemeri takmıyor. Katılımcıların yüzde 85’i, emniyet kemeri takmayanlara yönelik cezaların artırılmasını destekliyor.

  Türkiye’de her yıl trafik kazalarında milyonlarca insan hayatını kaybediyor, yaralanıyor. Yaşanan bu ölüm ve yaralanmaların yüzde 10’u emniyet kemeri takmamaktan kaynaklanıyor. Buna rağmen emniyet kemerini takmayan vatandaşların ölümlerden değil para cezasından korktuğu ortaya çıktı. Küresel Yol Güvenliği (Quirk Global Strategies) projesi kapsamında yapılan anket çalışmasına göre trafiğe çıkanların birçoğu her zaman emniyet kemerini kullanmıyor. Emniyet kemeri kullanmayan vatandaşların çoğu ise yüksek para cezalarının caydırıcı olacağına inanıyor.

  Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ-WHO) verilerine göre Türkiye’de kazalar nedeniyle her yıl 200’ü çocuk olmak üzere 8 bin 700 kişi ölüyor. Yine 39 bini çocuk, 200 bin kişi ise yaralanıyor. Sadece Ramazan Bayramı süresi boyunca 6 günde meydana gelen kazalarda 109 kişi yaşamını yitirip, 852 kişinin yaralanması olayın vahametini gözler önüne seriyor. Küresel Yol Güvenliği Projesi kapsamında 29 Haziran–17 Temmuz 2014 tarihleri arasında, Türkiye’de, rastgele seçilmiş 800 yetişkinle bir anket yapıldı. Çarpıcı sonuçların yer aldığı anket çalışmasına göre Türkiye’de halkın büyük çoğunluğu, mevcut emniyet kemeri kanununun tüm araçları ve otobüsleri kapsayacak şekilde güçlendirilmesini istiyor. Ayrıca, emniyet kemeri ve çocuk koltuğu kullanmamanın cezasının artırılmasını kuvvetle destekliyor.

  Ankete katılanlara emniyet kemerini hangi sıklıkta taktıkları soruldu. Katılımcıların yüzde 71’i her zaman takmadıklarını ifade ederken yüzde 29’u her zaman taktığını belirtti.

  Ankete katılanların yüzde 85’i emniyet kemeri takmayan sürücülere ve yolculara kesilen cezaların 166 TL’ye çıkartılmasını destekliyor. Üçte ikisi, daha yüksek cezaların emniyet kemeri takılmasını teşvik edeceğini söylüyor. Benzer şekilde, yaklaşık beşte dördü (yüzde 78) çocuk koltuğu kullanmamanın cezasının 250 TL’ye çıkartılmasını destekliyor. Neredeyse, 10 kişiden 7 tanesi (yüzde 69) cezaların çocuk koltuğu kullanılma oranını artıracağı görüşünde. Yüzde 90’ı, trafik kanunlarının daha iyi uygulanması halinde daha fazla insanın bu kurallara uyacağını düşünüyor.

  Arka koltukta takılan emniyet kemeri ölüm riskini yüzde 70 azaltıyor

  Emniyet kemeri takmanın sürücüler ve ön koltuktaki yolcuların ölüm riskini yüzde 50’ye kadar, arka koltuktaki yolcuların ölüm riskini ise yüzde 70’e kadar azaltabildiğini belirten Sağlık Enstitüsü Derneği yol güvenliği proje direktörü Tanzer Gezer, “Uygun çocuk koltuğunun kullanılması, kazalarda veya ani frenlerde çocukların yaralanma ihtimalini neredeyse yüzde 70 oranında azaltıyor.” dedi. Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı da “Türkiye’de kanunların uygulanması ve daha güçlü hale getirilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu. Son on yılda trafik kazalarında olay yerinde günde ortalama 12 kişinin hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dağlı, dünya kriterlerine uygun bir düzenleme yapılması gerektiğini ifade etti.

  KAYNAK
 2. Samet Kılıç İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  110245
  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Canımı al parama dokunma!!!
 3. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman