1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Emniyet kemeri takan 101 kglık çalışan personel düşer de emniyet kemeri koparsa sorumlu olacaksınız

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Serkan Sü tarafından 19 Şubat 2014 başlatılmıştır.

1. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Emniyet kemeri takılıp da ise 101 kg çalışan düşerse ve emniyet kemeri taşımazsa sorumlu olacaksınız. Çünkü testler ve standartlar 100 kg maksimum ağırlıkla. Dolayısıyla 120 kg çalışan düşse kemer üzerinde açılırsa sorumluluk uygun KKD vermeyen uzmana ait olacaktır. Ancak üreticiler 100 kg üzerine garanti vermemektedirler. Ayrıca XL üzeri kemer yoktur, ayaktan geçme yerleri uzun ve 100 kg üzeri çalışanlar için uygun değil, daha uzun baçak geçme yeri isterseniz üzerine standartlar yazılmamakta, garanti verilmemektedir. Bilgilerinize.
  2. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    "Emniyet kemeri takılıp da ise 101 kg çalışan düşerse "
    Cümlesini okuyunca google translate çevirisi zannettim.
  3. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    şakacı seni ;)
  4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    Kürşadçığım sen ona takılmışsın anlayan anladı, olay kalvyenin azizliği, tozlu şantiye ortamı. Ama sen içerik değil de oralardaysan, yine orada kal gelme buralara
  5. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Çözüm basit. Durumu işyeri hekimine açıklayın, 100kg'ın üzerindekilere yüksekte çalışabilir raporu vermesin.
  6. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri

Emniyet kemeri takan 101 kglık çalışan personel düşer de emniyet kemeri koparsa sorumlu olacaksınız şeklinde düzelttim ;)
  7. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    lütfen akıl ve mantık çerçevesinde cevaplar verelim mantıksız piyasaya ve iş dünyasına uygun olmayan cevaplarınız yoksa yorum yapmayın. ciddi bir iş yapıyoruz sonuçta.
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Şubat 2014 ---
    sağol talha
  8. Erhan Çeliktürk İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    16620
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Serbest Uzman
    Karar defterine yazılacak bir konu daha "Yüksekte çalışmak gereken işlerde 100 kg üzeri kilosu olan çalışan işe alınmayacak.".
  9. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    İş yeri hekimi raporuna bu kadar bağlı kalmak sizi ne kadar korur, ne kadar özgür bir şekilde mesleğinizi yapmanızı sağlar??? tartışılır. topu hekime at rahat et ??? böyle uzmanlık yok ya
  10. Serkan Sü İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Gemi İnşa A.Ş.
    TSE EN 364
    TSE EN 353-2
    KAYA İŞ GÜVENLİĞİ
    İSGÜM
    İŞ SAĞLIĞI GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
  11. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Amacın kendimizi korumadan önce işçileri korumak olduğunu düşünüyorum. Tavsiyeniz nedir?
  12. MuratÇakır İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    hekimin yüksekte çalışabilir raporu vermeside birşeyi değiştirmeyeceğinden,özellikle yapı işlerinde sıkıntı yaratacaktır,he bunu düşünen uzman varmıdır yada düşünse bile uygulaması sorunlar yaracağından görmemezlikten geliniyordur.
  13. Talha Taflıoğlu Gruplar Koordinatörü

• Site Yöneticisi
    Sertifika Numarası:
    118179
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    ERPİLİÇ Entegre Tesisleri
    Bu durumda 100 kilodan fazla olan personelin yüksekte çalışabilir yazısını hekimden değil paraşütçü tipi emniyet kemerinin üreticisinden yazılı olarak almanız gerek.
  14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    Kürşat bey sen yenisin galiba !
  15. Kürşad Yüksel İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    9434
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Dün başladım. Sorun mu var?
    Burda bir kişi saolsun bilgi paylaşmış, konu açmış, benim gibi yeni başlayanlar! öğrensin istemiş. İyi de etmiş.
    Ben de dün başladığım için! bir günlük tecrübemle yorum yaptım.
    Dedim ki 100+ kg ağırlığındaki kişinin, yüksekte çalışması için uygun kişisel koruyucu donanım yoksa, üretilmiyorsa, yüksekte çalışma yapmasın. İşçinin yüksekte çalışmaya sağlık durumunun müsait olup olmadığına karar veren işyeri hekimidir. Hekim, yüksekte çalışabilir raporu vermesin dedim. Benim fikrim bu yönde. Fikrime katılırsınız, katılmazsınız, kendinize göre doğru olanı söylersiniz. Burası forum sitesi, sitenin amacı tartışmak, bilgi paylaşmak, internet delikanlılığı yapmak değil.
  16. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    118515
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    Enerji Sektörü
    bu kadar strese gerek yok :). gerçekten yenisin bu işin doğası bu. sen hekime ayak uydurmaya devam et ok ;)
  17. Anıl Keskin Haber Grubu

• Haber Grubu
    Sertifika Numarası:
    92297
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    2 Kemer taksın abi o zaman
  18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

• Forum Yöneticisi
    Uzmanlık Sınıfı:
    B Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    OSGB
    tartışmaya gerek yok arkadaşlar
    kürşat bey yanlış bir şey söylememiş ki
    bu olayı uzman değil öncelikle işyeri hekiminin bilmesi gerekir
    zira bir personelin işe alım prosedürü işyeri hekiminden geçiyor
    hekim personelin nerede çalışabileceğine veya çalışamayacağına karar veriyor
    yüksekte çalışamaz diyorsa siz uzman olarak o kişiye yüksekte çalışma eğitimi ve hatta p.t.e.kemeri verseniz kullansa neye yarar
    işverenin yapması gereken kişiyi uygun işe yerleştirmektir
    ve dediğim gibi bu işin başını da hekim çekiyor
  19. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    işte çözüm üreten keskin zekalı uzman :cool:
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, 19 Şubat 2014 ---
    vay be hızlı çözümler üreten uzmanlar yetiştirmiş bu devlet, yetiştiriş tarzından olsa gerek ;) 2 sınav sen A ol yok yok senin yaşın tutmaz sana B vercem :eek: sonuç yok hekim rapor yazsın yok 2 kemer taksın o_O yazık yazık ne hallere düştü bu meslek
  20. Ferit Yılmaz İSGforum Üyesi

Uzmanlık Sınıfı:
    Uzman Adayı
    abi 2 kemeri ucucamı eklesin yoksa üstüstemi giysin ??????? :D