1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Emniyet kemeri takan 101 kglık çalışan personel düşer de emniyet kemeri koparsa sorumlu olacaksınız

Konusu 'Kişisel Koruyucular ve Ekipman Seçimi' forumundadır ve Serkan Sü tarafından 19 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  birini içlik olarak diğerini dışına taksın ;)
 2. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Yüksekten düşmeler genellikle düzde düşmelerden daha vahim sonuçlar vermektedir. Çünkü 75 kg ağırlığındaki bir insan 1m yükseklikten düştüğü vakit yere çarptığı anda hızı 5 m/sn olur ve yere çarpma darbesi ise 30 kg civarında bulunur. Aynı kimse 6 m den düştüğü takdirde yere çarpma hızı 12 m/sn ve çarpma darbesi ise 1500 kg civarında olacaktır .
  İşyeri kaza incelemelerinde veya basında “ yedi metreden düşen işçi öldü”, “Bir arıza onarımında çalışan ustanın emniyet kemerinin kopması sonucu düşüp öldü” gibi arzu edilmeyen haberler okuruz.
  Çalışma yerinde bir tehlike / risk bulunduğunda bunu ortadan kaldırmak için
  1. Önce her türlü teknik / mühendislik çabanın gösterilmesi,
  2. Tehlikeyi kontrol etmek ya da azaltmak için (uyulması gereken ikinci yöntem ise) işlemin izole edilmesidir (ortamda önlem alınması ilkesi).
  3. Sadece en son çare olarak da kişisel korunma teçhizatı düşünülmesi temel ilkesini belirlenmelidir.
 3. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Kullanma süresi:
  Kullanma süresi hakkında kesin bir şey söylemek oldukça güçtür. Çünkü, bir emniyet kemeri, halatı ve bağlantı ipi gibi teçhizat kullanılırken örneğin, kaynak hamlacının sıcaklığından dayanıklılığı azalır. Aynı firmaca aynı malzemeden yapılan bir başka teçhizat uygun koşullarda saklandığında, hiç kullanılmadan 20 sene bile özelliğini kaybetmeyebilir. Özellikle insan yapısı – sentetik malzemeden yapılmış teçhizat depolandıkları veya kullanıldıkları yerlerdeki boyaların içinde kullanılan çözücülerin zamanla içine nüfuz etmesiyle dayanıklılığı azalabilir. Kullanıcılar sürekli kontrol etmiş olsa bile bir sentetik teçhizat (kullanılmış olsun veya olmasın) üretici firma tarafından yapıldığı tarihten yedi yıldan daha eski olmaması gerektiği bazı yazarlarca belirtilmektedir
 4. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  Anlamadım nurdan hanım, okudum ancak anlamadım. emnıyet kemerı koptu öldü. sonuç? ne demek istediniz? öneri yada yorum
 5. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Önce mühendislik tedbirler alınmalı diyor yazıda, düşmeyi önleyici tedbirler yani ve eğer düşme riski halen varsa ilave güvenlik ağları da kullanılabilir.
 6. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  Kişisel koruyucu donanımı doktor mu belirleyecek? 100 kg üzeri yüksekte çalışamaz diyemez ki? sanırımsahada çalışan uzman sayısı bu forumlarda cok az. yuksekte çalışabılırlık seker, tansıyon vb hastalığı olup tedavısını görmeyenler beyan etmeyenler içindir. kilo bunun dısındadır. olayı özünden uzaklaştırmayalım. bu bir açıklık, bu açıklığa çalıştırmayalım diye kaçış yolu aramak etik değil. onca işçi nereden ekmek yiyecek eve akşam nasıl ekmek götürecek, lütfen.
 7. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Kontrol ve Test:
  Emniyet kemerlerini kullanan kişiler, bu kemerleri kullanmaya başlamadan önce (geri teslim edilirken de alan kişi) her defasında kontrol etmelidir . İSİG T 529. maddesinde “Emniyet kemerleri ve teçhizatının , kesik veya kusurlu bulunup bulunmadıkları, perçin veya dikişlerinin sağlam olup olmadıkları, periyodik olarak kontrol edilecek ve arızalar giderilmeden ve kusurlar düzeltilmeden kemerler kullanılmayacaktır” hükmü getirilmiştir. Başka ülkelerin standartlarında en az üç ayda bir olmak üzere (bu konuda eğitilmiş kişiler / uzmanlar’ ca) kontrol edilmesi öngörülmektedir .
  Özellikle deri kemerlerin – kayışlarının – her iki tarafı kesik veya derin çizik olasılığına karşı incelenmelidir. Herhangi bir derin kesik oluşmuşsa o kemer kullanılmamalıdır.
  Örme kemerlerin de eğer dış liflerinin önemli kısımlarında kesik veya yıpranma varsa kullanılmaması gerekir. Kemerlerin madeni kısımları da ayrıca incelenmelidir. Eğer varsa yıpranan parçalar değiştirilmelidir. Güvenli olduğundan emin olmak için her bir perçin ayrı ayrı kontrol edilmelidir. Sıkıştırma kuvvetine maruz bırakılarak yapılan perçin türü örme tipi emniyet kemerlerinde kullanılmamalıdır. Halatların dış yüzeyleri (kesik, yıpranma veya kopuk liflere karşı) incelenmeli, manila halatlarının çapında küçülme, renginde değişme veya aşınma olmuşsa değiştirilmelidir.
  Çelik tel halatların da kırık tel, pas ve dolaşma durumları kontrol edilmelidir.
  Emniyet kemeri ve diğer bağlantı teçhizatının amacı kullanan veya giyen kişinin bir düşme anında onu tutmak ve düşülen yüksekliği sınırlamaktır. Bu nedenle üzerine binebilecek belirli bir kuvvete dayanabilecek sağlamlıkta olmalıdır. Genellikle, emniyet kemerleri ve onunla beraber kullanılan diğer aparatlara (halat kilitlemeli düşme durdurucu, güvenlik bloğu gibi) aynı tip test uygulanır. Emniyet kemerlerinin yapıldığı maddelere gerilme deneyi / testi ve emniyet kemeri ile beraber diğer aparatlara (bir düşen ağırlıkta yaratılan kuvvete maruz bırakılarak) düşme testleri uygulanır. Düşme testinde oluşan kuvvet bir adam düştüğünde oluşabilecek kuvvetten daha büyük olmalıdır. Düşme testlerinden sonra emniyet kemeri ve diğer aparatlarında görülebilir herhangi bir kusurun olmaması gerekir. ABD standartlarında “Her türlü emniyet kemeri ve emniyet ipleri – halatları – , bunların madeni kısımları – örneğin: tokaları – – perçinler dışında – kırılmadan, çatlamadan veya kalıcı bir bozulmaya uğramadan 1800 kg’ lık gerilme yüküne dayanacak özellikte olması istenmektedir .

  ...

  Bakım ve depolama:
  Emniyet kemerleri kullanıldıktan sonra, tekrar depoya koymak için alındığında, eğer gerekirse, üretici firmanın belirttiği kurallara uygun olarak temizlenmelidir. Gerek duyulabilecek herhangi bir onarım sadece bu işi yapabilecek yeterlilikte olabilecek kişiler tarafından yapılmalıdır. Her bir emniyet kemerinin seri numarası olmalı, herhangi bir onarım, kontrol sonuçları gibi ayrıntılı bilgiler kaydedilerek saklanmalıdır. Pamuk, keten veya diğer insan yapısı liflerden yapılan kemerler ılık, sabunlu su ile yıkanabilir, temiz su ile kurulanır ve hafif bir sıcaklıkta (ısıda) kurutulur. Pamuk veya keten dokuma kemerler 1000 C’nin üstünde bile hasar görmez . Eğer emniyet kemerleri olağan dışı koşullarda kullanılmış ise o zaman üretici firmanın önerileri göz önünde bulundurulmalıdır . Kemer üzerinde toz ve kir birikmiş ise bunların kemerlerin iplerine hasar vermesinin önlenmesi için dikkatlice fırçalanması gerekir.
  Çelik halat temiz, kuru ve passız bulundurulmalıdır. Bunlar ( özellikle asitli ortamlarda kullanılmadan veya tuzlu suya maruz kalmadan önce) sık sık yağlan malıdır. Anılan ortamlarda kullanılması durumunda, tel halat dikkatlice temizlenmeli ve tekrar yağ ile kaplanmalıdır .
  Deri emniyet kemerlerinin üzerindeki kirin yapışmaması için, deride çizikler oluşmasından da dikkatlice kaçınarak, fırçalanmalıdır. Kemer ılık su ve saraç (kayış) sabunu veya kastilya sabunundan (zeytinyağı ve sodadan yapılmış bir çeşit sabun) birisiyle yıkanmalıdır. Temiz, ılık suda durulandıktan sonra oda sıcaklığında kurutulmalıdır. Tamamen kurumadan önce bu kemer, sığır parçasından alınmış köseleyi yumuşatmak için kullanılan yağ, soda yağı veya benzeri bir yağ bileşiği ile yağlanmalıdır. Fakat bir mineral yağ asla kullanılmamalıdır. Bir deri kemer bir yıldan fazla kullanılmadığında ve de yağlanmadığında; düzenli olarak kullanılmış ve bu arada iyi bir şekilde yağlanmış olandan çok daha zayıf olur. Hatta bu kullanılmamış kemer daha yeni ve daha sağlam gözükerek kişilerin aldanmasına neden olur.
  Emniyet kemeri temiz , serin, kuru ve iyi havalandırılan yerlerde depolanmalıdır . Depolanma esnasında da gün ışığına da doğrudan maruz kalmamalıdır . İyi bir şekilde bulundurulması için gereksiz kirlenme ve tahrip edebilecek maddelerin etkisinden sakınılmalı, hatta bunlar için ayrı bir depolama odasının olması uygun olur . Deri kemerler (radyatörlerden gelen sıcaklık gibi) aşırı ısıya – sıcaklığa maruz bırakılmamalıdır. Çünkü sıcaklık 650 C’ ye kadar düşük olsa bile deri kemerde kalıcı bir hasar oluşturabilir. Kısaca insana acı verebilen her sıcaklık (ısı) deriye de hasar verebilir .

  Alıntı: http://www.isguvenligi.net/emniyet-kemerleri/
 8. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  işveren genelde en son olanı en başa alıyor
  önce kkd sonra gerisi diyor
  biz ise önce tehlikeyi kaldır kaldıramıyorsan engelle izole et mühendislik yaklaşımları eğitim vs diyorum
  ne gerek var verin kkd yeter diyorlar
 9. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  serkan bey amacım açık aramak açıktan faydalanmak değil di
  sadece bir arkadaşımızın yorumunu anlamsız mantıksız bulanlar için
  bunu neye dayanarak söylediğinin bir yorumu idi mantık çerçevesinde bir açıklama
  zira sadece uzmanlar değil hekimler de bu sürecin içerisinde ve kkd ile ilgili kriterleri bilirler ise buna göre yorum yaparak onay verme noktasında yetki kullanabilirler
  açıklamamda da dediğim gibi işe girişi yapılan bir personele biz ne kadar burada çalışamaz desek te işveren önüne engel koyar çalıştırır
  ama işe başlama sürecinde bu tür kriterler özellikle de hekim tarafından kayıt altına alınır ise uzmanın sarfedeceği cümlelerin bir destekçisi de hekim olur

  firmamda engelli bir çalışan şu şu işler harici çalışamaz denmiş hekim tarafından
  ama ben o personeli çalışma alanında gördüm yaptığı iş uygun idi bence tabi
  ama şef formen vb personele görev harici işler buyurmuş ve akabinde iş kazası olmuştur
  sonrasında hekim çalışamaz dedim neden çalıştırdınız diye hesap sorabildi benden habersiz ne görevi nede yerini değiştiremezsin dedi
  bu cümleleri ben ne hikmetse sarfedemiyorum
 10. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  Bu kaçış yolu aramak değil çözüm üretmeye çalışıyoruz hep beraber. Eğer uygun kişisel koruyucu veremeyeceksek çalıştırmayacağız. Bu emniyet kemerini üretenler neden 100 kilo üstünü düşünmemişler acaba? Madem üreticisi üretmiyor, o zaman adamı ya çalıştırmayacaksın, ya düşmemesi için her türlü önlemin alındığından emin olacaksın yada demin de dediğim gibi ilave güvenlik ağları ...vs. ekipmanla düşse de zarar görmeyeceği bir ortam temin edeceğiz.
  Not: Bu arada güvenlik ağlarıda 100 kilo üstü için test edilmiyorsa! ne yapacağız bilemiyorum :)
 11. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  Aynı kanun diyor ki, OSGB İSGB , İGU işin devamlılığını sağlar. Fileler şahsın düşmesini değil malzeme düşmesini önelemek içindir. Ayrıca fileler de 100 kg içindir standartlarda. Ayrıca muhendıslık vb tum sartlar yerıne gelemıyorsa KKD devreye gırer. sizin bu mantıgınızla KKD ye gerek yok o halde. Tekrar başa dönüyorum, sorum şu, 100 kg üzerinde uygun kkd kemer yok, o zaman sorumluyuz, bunu bilen kaç uzman vardı? yoksa risk değerlendirmesi yönetmeliğini hepimiz ezberledik
 12. Nurdan Dahi İstanbul Temsilcisi

  • Forum Yöneticisi
  • Etkinlik Grubu
  İl Temsilciliği:
  İstanbul
  Sertifika Numarası:
  45334
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  TEZ MEDİKAL
  KKD ye gerek yok diyen olmadı. Çok biliyorsanız paylaşın cevabı da bizde sizin mantığınızdan feyz alalım. Sizden fırça yemek için yazı yazmıyoruz burda...
 13. Anıl Keskin Haber Grubu

  • Haber Grubu
  Sertifika Numarası:
  92297
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Tedbir ve tavsiyelerime yazacağım ilk şey güvenlik ağları kullanılması ve ek olarak emniyet kemeri kullanılması olurdu. Her kata güvenlik ağı koyarsan ağın bir tanesi senin hızını kesecektir kaç metreden düşüyorsan kaç kiloysan 2. ağ ise seni kuş gibi tutacaktır. Burada sen malzeme düşmesini önlemek için demişsin düşen her malzeme 5-10 kg olmayacaktır 200-300 kiloluk malzemeler de düşebilir bu yüzden her kata ayrı ayrı güvenlik ağları çekerler.
 14. Orkun Dalyan İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  118515
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Enerji Sektörü
  bu olay yerini bina inşası dışında da düşünmek lazım. Metalle çalışılıyor Gemi İnşa sektörü !!! İçinizde bilen var mı bu sektörü bilmiyorum. ?
 15. Serkan Sü İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Gemi İnşa A.Ş.
  Bakanlık Resmi cevabıdır.
  Avrupa Birliği Komisyonlarında yapılan teknik komite toplantılarında da bize iletmiş olduğunuz konu gündeme gelmektedir. Bu konuda standardın değişmesi gerekmektedir. Standart çalışmaları yapılsa da değişikik henüz sağlanamamıştır ve standarda göre minimum limit halen 100 kg'dır. Ancak üretici, gerekli testleri yaparak emniyet kemerinin 120 kg' ı taşıyabildiğini taahüt edebilir. 100 kg üzeri kişilerin kullanması gereken ürün bu şekilde bir ürün olmalıdır. Aksi taktirde yapılması gereken 100 kg üzeri kişilerin yüksekte çalıştırılmamalarıdır.

  Bilgilerinize.

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı- İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
 16. Murat ÇAYCI İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  136662
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  ismi lazım değil akademi

  Peki, KKD standartlarını işyeri hekimi biliyor mudur? işyeri hekimi kişiyi EKG- göz kontrolü ve nörolojik tetkiklerine bakarak çalışır yada çalışamaz diyor. şahsın ebatlarına bakarak vermiyor. acı bir durum yaşanırsa işyeri hekimine kimse hesap sormaz. iş güvenliği uzmanına sorarlar ama hekime sormazlar. en mantıklısı o ebatlarda - kilolarda birini o tarz iş için almamak gerek.
 17. Sevecen Günel Bölüm Yöneticisi

  • Bölüm Yöneticisi
  • Çeviri Grubu
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  birazdan tartışma çıkacak. biraz daha sakin lütfen :)
  görüşüm;
  • bazı şeylerde özellikle yüksekten düşmelerde kkd şart. fila de olsa korkuluk da olsa. diğer önlemler tabii ki alınmalı ama kemersiz olmamalı
  • evet firmalar 100ün üzerinde koruma sağlamıyor o nedenle 100 kiloyu aşan operatörlerin yukarıda çalışmaması gerekiyor. zaten genellikle bu operatörlerde şeker hastalığı çıkar ve onloar yüksekte çalışmamalıdır.
  • operatöre bunu bildirip diyet yapmasını isteyin. ayrıca direk 100 değil, adamın kaskı var ekipmanı var kıyafeti var. toplamı 100'ü geçmemeli.
  • teoride korur mu? korur. çünkü 150ye göre tasarlanır ama yine de riski almamalısınız.
  • bu konuda hekimle iş birliği içerisinde çalışmak önemli ayrıca isg iç yönergesine de ekleyebilirsiniz bu maddeyi. o zaman sorun olmaz.
 18. Erdem Baskın Forum Yöneticisi

  • Forum Yöneticisi
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  OSGB
  sonuç olarak aynı şeyi; o tarz birini işe almamak gerek diyorsunuz.

  işe alımlarda hangi iş güvenliği uzmanına soruluyor acaba
  gel gelelim işyeri hekimi bu sürecin başında ve kişiyi, yapılan işe göre muayenesini yapıyor tetkiklerini kontrol ediyor
  zaten yüksekte çalışma gibi bir durum söz konusu ise ve kişinin kilo problemi varsa, bunun yol açacağı problemleri hekimler biliyor
  bilmek zorunda, aynı şekilde KKD ler ile ilgli gerekli bilgi ve donanıma da sahip olmak zorunda ki
  REVİR DOKTORU değil İŞYERİ HEKİMİ diyebilelim

  işe alınan bir personel için işverene siz ne kadar deseniz de bu adam bu şartlarda çalışamaz, uygun değildir
  diyeceği şeyi tahmin edebiliyorum

  doktor rapor verdi ya çalışır diye...............
 19. Bekir AVCI İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Hepinize Merhabalar,
  Öncelikle İGU bir güvenlik görevlisi değil, rehber ve danışmandır. Burada İGU'nun görevi 100 KG dan ağır işçiyi zapturapat altına alıp çalışmasını engellemek değil ,bu şartlar altında (gerekli Mühendislik tedbirlerinin alınmasının sağlanmasına rağmen hala bu çalışmayı riskli görüyorsa ..)işçinin çalışmasının riskli olduğunu ve çalıştırılmaması gerektiğini işverene bildirmektir.(Deftere de işlenir. )İGU nun görevi budur.İşçinin işe uygunluğuna karar vermek İGU nun yetkisi dışındadır. İşverenin İGU nun önerisini uygulayıp uygulamama konusunda sorumluluk kendisine aittir.Eğer böyle yazılı bir bildirimde bulunmaz ve isbat edemezse İGU o zaman sorumlu olur.Gözlem ve uyarı görevini yerine getirmemiş olur.
 20. Bianegro İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  79595
  Uzmanlık Sınıfı:
  Uzman Adayı
  Firma / Kurum:
  Orkun Grup nakliye& lojistik
  iş yeri hekiminin tetkiklerinden olumlu sonuç çıksa dahi, dahi dahi..uzman başvuru yapan yahut çalışmakta olan adayın durumunda olumsuzluk tespit edebilirse ki etsin kafasını çalıştırsın; iş yeri hekimiyle diyaloğa geçerek ( geçemiyorsa yetisi zaten temelden eksiktir uzman adı sembol kalır) hekimin sözlü ön incelemesinin akabinde personel alım uzmanına yahut personel sorumlusuna durumu önlem açısından bildirmesi bir çözümdür. başvurular geliyor sağlık taramasına yönlendiriyoruz, sağlık taramasından olumlu çıkan 3 kişiden 2 sinin personel girişi yapılırken sözleşme imzalama aşamasında 40 saniyeden bir " buraya da mı, buraya da atayım mı imza, peki şuraya, oldu mu" gibi güvensizlik evham tutukluk, sayfa başına bezgincesine kalemi bırakıp tekrar almalar.....bunu farkettim ve hekime dedim ki " bu adam taramadan olumlu geçmiş olabilir lakin adamda psikolojik sorun mu var beyin algısı süreksizlik yaratıyor, bu adam şoförlük yapamaz inanmıyorum ben " dedim ve tekrar inceledi sözlü olarak konuştu ve adamın psikolojik ilaç kullandığını itiraf ettirdi ve ortaya çıktı..topu habire hekime doktora bırakmayalım, denetim gözetim rehberlik sahada da olur ofiste de olur uzmanlık budur çalışanı korumak böyle olmalıdır, o kemerin kopması kopmaması ce , standartlar kaldırma katsayısı..oralara gitmeye gerek yok..100 kiloluk adam çıkmasın, almayın işe gerekirse..işi kaynağında çözelim arkadaşlar..