1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
    İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .

Emniyetli falçatalar

Konusu 'Öneriler ve Şikayetler' forumundadır ve Nilay Akkan tarafından 25 Nisan 2016 başlatılmıştır.

1. Nilay Akkan İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    108955
    Uzmanlık Sınıfı:
    C Sınıfı Uzman
    Arkadaşlar merhaba,
    Çevre fabrikalardan aldığım haberlere göre denetime gelen müfettişler işletme içerisinde kullanılan falçatalara da uygunsuzluk yazıyormuş. Genelde fabrikalarda hırdavatçılardan alınan bilindik 3-5 tl lik falçatalar kullanmaktadır. Bu falçatalarla yaşanan iş kazaları arttığı için denetimde dikkat ettikleri noktalardan biri de budur. Çalışanlar ucu açık bir şekilde falçatayı sağa sola ya da cebine koyabiliyor. Bu sebepten oluşabilecek kazaları önlemek açısından çoğu fima emniyetli, iş güvenliği açısından uygun falçatalara geçmektedir. Emniyetli bıçakların fiyatları 20TL- 80 TL arasında değişmektedir. Kullanım süreleri uzun, kasası sağlam, falçata uçları arkalı önlü kullanılabilir, sağ sol el kullanım kolaylığı gibi avantajları vardır. Bununla ilgili çalışmalara ben başladım. Deneyip maliyet analizi yaptıktan sonra yönetimi bu konuda ikna etmeye çalışacağım. Sizlere de öneririm.
    Kullananlar var ise lütfen bilgilerini ve tecrübelerini bizlerle paylaşsın
    Teşekkürler
  2. İsmail Uygur İSGforum Üyesi

Sertifika Numarası:
    44592
    Uzmanlık Sınıfı:
    A Sınıfı Uzman
    Firma / Kurum:
    MURAT TİC. KABLO SAN. A.Ş.
    Emniyetli falçatalarda çeşitlilik çok fazla. Sadece koli açma işlemi yapandan tutun da sustalı gibi çalışan içten yaylı olanlara kadar birçok çeşit var.
    Ufak çaplı da olsa yaşadığımız 2 falçata kazasından sonra emniyetli falçataya geçmek istedim. Genel kullanıma en uygun olarak STANLEY 0-10-189 maket bıçağına karar kıldık. Parmak düğmeye basılı olduğu sürece bıçak dışarıda kalıyor, parmağı çekince yayın etkisi ile bıçak geri çekiliyor.
    İkiz kenar yamuk bıçak kullanılıyor. Bıçağın her iki ucu da kullanılabiliyor. Bıçaklar uçlarına göre de çeşit çeşit. Sivri uçlu, yuvarlatılmış, kanca gibi olanları var.
    Benim tavsiyem 2-3 adet deneme alımı yapın. Farklı bölümlerde çalışanlara verin. Çalışanlar uygundur desinler.
    Çalışanın bir parmağını sürekli basılı tutmak zorunda kalması, yapacağı kesme manevralarını oldukça kısıtlıyor. Yani bu tip falçatalar hassas kesme işlerine uygun değil.
    Aynı çalışan maket bıçağını farklı işlemlerde kullandığı için biz bu bıçaktan verim elde edemedik. Sürekli aynı işi yapan sayılı personele kullandırabildik. Bunun dışındakilerin maket bıçaklarını plastik gövdeli kırtasiye tipli olanlardan metal gövdeli olanlara çevirdik.
    En doğrusu işletme genelinde yapılan işi çok iyi analiz edip her işlem için uygun ayrı maket bıçağı almak. Bunu da yakın çevremde yapabileni henüz görmedim.
    upload_2016-4-26_9-34-55.png