1. İSGForum'a Hoş Geldiniz..
  İSGForum gerçek hayatta 'İş Güvenliği ve Çevre' adına yaşadığınız her şeyi olduğu gibi burada paylaşmanızı, kişilerle iletişim kurmanızı sağlar. Fotoğraf albümü, durum güncelleme, yorum, konu, mesaj vb. şeyleri istediğiniz herkese paylaşabilirsiniz. Üniversite arkadaşlarınızı bulabilir, onları takip edebilir ve onlarla iletişim kurabilirsiniz. Duvarlarına yazarak yorum formatında sohbet edebilirsiniz. İSGForum ile ortamınızı kurabilir, kişilerle fikir - bilgi alışverişi yapabilir ve etkinlikler düzenleyebilirsiniz. İSGForum'un tüm hizmetleri kuruluşundan beri ücretsizdir ve ücretsiz olarak kalacaktır. Daha fazla bilgi için site turumuza katılmak ister misiniz? O zaman buraya tıklayınız :) Giriş yapmak ya da kayıt olmak için .
 2. ISGForum Geliştiricileri - Haberler
  Paylaştığınız güncel haberlerin ana sayfa (portal) slideshow'da çıkmasını istiyorsanız, yüklediğiniz resmin ismi haber olmalı, uzantısı ise jpg olmalıdır. Örnek için ana sayfada ki haberleri inceleyebilirsiniz. Bunu uyguladığınız zaman haberleriniz ana sayfamızda otomatik olarak gösterilecektir.

SON DAKİKA!!! En çok ölüm inşaat sektöründe

Konusu 'Güncel Haberler' forumundadır ve Erkan Dündar tarafından 15 Temmuz 2015 başlatılmıştır.

 1. Erkan Dündar İSGforum Üyesi

  • Site Yöneticisi
  İl Temsilciliği:
  Trabzon
  Sertifika Numarası:
  47086
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  En çok iş kazası hangi sektörde?
  [​IMG]

  Türkiye genelinde 2015 yılının ilk 6 ayında iş kazası sonucu 794 kişi hayatını kaybetti. Peki en çok ölüm hangi sektörde yaşanıyor?

  Geçen Salı günü Manisa'nın Gölmarmara ilçesinde 15 tarım işçisinin trafik kazasında hayatını kaybetmesi iş kazası sonucu ölümleri tekrar gündeme getirdi. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin yazılı, görsel, dijital basından takip ettiği, emek-meslek örgütlerinden gelen bilgiler ile işçiler, işçi yakınlarının bildirimleri ışığında tespit edebildiği ve her gün güncellenen bilgiler ışığında hazırladığı raporda, '2015 yılının ilk altı ayını kapsayan iş cinayetleri raporuna göre en az 794 işçinin iş kazası sonucu yaşamını yitirdiği tespit edildi. Rapora göre, 2015 yılının ilk altı ayında iş kazası sonucu hayatını kaybedenlerin aylara göre dağılımı şöyle: Ocak ayında 128 işçi, Şubat ayında 85 işçi, Mart ayında 139 işçi, Nisan ayında 133 işçi, Mayıs ayında 162 işçi, Haziran ayında 147 işçi.

  EN ÇOK ÖLÜM İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

  2015 yılının ilk altı ayında yaşamını yitiren 794 emekçinin 686'sı işçi, memur statüsünde çalışan ücretlilerden; 84'ü çiftçilerden/küçük toprak sahipleri ve 24'ü esnaf olmak üzere, 108'i kendi nam ve hesabına çalışanlardan oluştuğu tespit edildi. 794 iş kazası sonucu hayatını kaybedenlerin işkollarına göre dağılımı şöyle; inşaat, yol işkolunda 184 işçi; tarım, orman işkolunda 170 işçi; taşımacılık işkolunda 117 işçi; ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 59 işçi; belediye, genel işler işkolunda 51 işçi; metal işkolunda 29 işçi; gıda, şeker işkolunda 22 işçi; madencilik işkolunda 22 işçi; enerji işkolunda 22 işçi; savunma, güvenlik işkolunda 20 işçi ve diğerleri.

  TRAFİK KAZALARI EN ÖNDE GELİYOR

  İş kazalarında ölümlerin nedenlerinde ilk sırada trafik/servis kazaları geliyor. Bu noktada taşımacılık işkolunda şoför ölümleri ilk sırada yer alıyor. Yüksekten düşmeler iş kazalarında önemli bir yer tutuyor. Düşmelere en sık inşaatlarda rastlanıyor. İşçiler üzerlerine ağır nesneler düşmesi, göçük oluşması ya da makineye sıkışma sonucu hayatlarını kaybediyor. İnşaat ve madenlerde yaşanan göçükler, tarımda ağacın ya da traktörün altında ezilme, metal ve taşımacılıkta makinede ezilmeler sık yaşanıyor. Nedenlerine göre iş kazası sonucu ölümler şöyle: Trafik, servis kazası nedeniyle 225 işçi; diğer nedenlerden dolayı (kalp krizi, beyin kanaması, intihar, silikozis, kırım kongo kanamalı ateşi, karaciğer yetmezliği, sıtma, arı sokması, yılan ısırması, yıldırım düşmesi, silahlı saldırı veya vurulma, dana tepmesi, domuz saldırısı, mers virüsü gibi) 179 işçi; düşme nedeniyle 136 işçi; ezilme, göçük nedeniyle 136 işçi; elektrik çarpması nedeniyle 39 işçi; zehirlenme, boğulma nedeniyle 34 işçi; patlama, yanma nedeniyle 25 işçi; kesilme, kopma nedeniyle 12 işçi; nesne düşmesi, çarpması nedeniyle 8 işçi hayatını kaybetti.

  [​IMG]

  EN ÇOK ÖLEN YAŞ GRUBU 28-50

  İş kazaları yaşa bakmıyor ve 7'den 70'e çalışırken işçiler hayatını kaybediyor. Eldeki bilgiler ışığında 2015 yılının ilk altı ayında tespit edilen 794 iş kazası sonucu hayatını kaybeden işçilerin yaş gruplarına göre dağılımı şöyle; 14 yaş ve altında 8 çocuk işçi; 15-17 yaş arasında 18 çocuk/genç işçi; 18-27 yaş arasında 119 işçi; 28-50 yaş arasında 364 işçi; 51 yaş ve üstünde 222 işçi; yaşı öğrenilemeyen 63 işçi.

  EN ÇOK İSTANBUL, ADANA, ANTALYA, KONYA

  Türkiye'de en çok iş kazası sonucu ölümler sanayinin merkezi olan İstanbul'da ve hemen her sektörde yaşandı. Zonguldak, Karaman, Isparta, Elazığ ve Şırnak'ta maden; Antalya'da konaklama ve organize sanayi; Adana, Düzce, Isparta, Muğla, Aydın, Şanlıurfa ve Mersin'de tarım; Ankara, Gaziantep, Tekirdağ, Samsun, Malatya, Kayseri, Malatya'da organize sanayi; Bursa ve Mersin'de metal; Kocaeli'de kimya; Konya'da gıda ve İzmir'de tersane kazaları öne çıkıyor. Tarım, inşaat, enerji, taşımacılık, belediye, ticaret ve eğitim işkollarındaki cinayetler ülkemizin her kentinde yaşanıyor. 794 iş kazası sonucu ölümlerin en çok yaşandığı şehirlerin dağılımı şöyle; 63 işçi İstanbul'da, 38 işçi Adana'da, 38 işçi Antalya'da, 37 işçi Konya'da, 36 işçi Bursa'da, 33 işçi İzmir'de, 29 işçi Kocaeli'de, 24 işçi Şanlıurfa, 19'şar işçi Gaziantep, Kayseri, Manisa ve Mersin'de, 18 işçi Samsun'da, 16'şar işçi Ankara ve Hatay'da, 14 işçi Aydın'da, 12'şer işçi Bolu, Denizli, Karabük ve Trabzon'da, 11 işçi Adıyaman'da, 10'ar işçi Balıkesir, Bilecik, Edirne, Kahramanmaraş ve Mardin'de, 9'ar işçi Çanakkale, Erzurum, Malatya, Muğla ve Niğde'de, 8'er işçi Burdur, Diyarbakır, Düzce, Sakarya, Sivas ve Zonguldak'ta, 7'şer işçi Gümüşhane, Kırıkkale, Kütahya, Ordu ve Şırnak'ta, 6'şar işçi Afyon, Bartın, Çorum, Isparta ve Kastamonu'da, 5'er işçi Eskişehir, Karaman ve Tekirdağ'da, 4'er işçi Tokat ve Uşak'ta, 3'er işçi Aksaray, Bingöl, Çankırı, Elazığ, Giresun, Kars, Osmaniye, Siirt ve Sinop'ta; 2'şer işçi Amasya, Artvin, Batman, Bitlis, Erzincan, Nevşehir, Tunceli, Van, Yalova ve Yozgat'ta; 1'er işçi Ağrı, Ardahan, Hakkari, Iğdır, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Muş ve Rize'de.

  KAYNAK

  Ekli Dosyalar:

  • HABER.jpg
   HABER.jpg
   Dosya Boyutu:
   82,9 KB
   Görüntüleme:
   7.359
 2. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  tarım sektörü en çok ölümlü iş kazaları sıralamasında inşşat sektörünün arkasından geliyorken ziraat mühendisinden iş güvenliği uzmanı mı olur diyen arkadaşlara daha ne kadar ziraat mühendisi iş güvenliği uzmanı açığının olduğunu belirtir heralde yukardaki grafik
 3. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  insanların çoğu tarlada değil yolda ölüyor. Traktör kasasına insanları balık istifi şeklinde doldurursalar ve trafik kurallarına uymazsalar olacağı bu. Bunu bilmek için uzman olmaya gerek yok bence
 4. Salih ŞENER İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  100394
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Kamu/NEVŞEHİR
  :(
 5. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  Trafik kazalarından bahsetmiyoruz heralde siz patoz, balya makinesi, tohum sellektoru, tahil silolari, yem fabrikalari , motorlu testere, capa makinesi kazalari, ilaclama yapilirken zehirlenme sonucu olumler duymadiniz sanirim, hayvan tepmesi sonucu ağır sakatliklar ve dahi ölümler, eger trafik kazalari tekbbasina artırıyor olsaydi istatistikleri her sektorden servis araclarida ölümlü kazalar yapiyor hemde kastetiginiz tarim sektöründeki gibi mevsime bağlı olmadan
 6. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Buralara uzman ataması yapılınca kazalar bitecek mi? O zaman inşaat kazalarında neden azalma yok. Uzmanların alayı inşaatta. Asıl demek istediğim, uzmanlar bu işi çözemez. iki kere iki dört. Toprak sahibi isterse o makineye sensizde önlem alır, isterse şöför sensiz de trafik kurallarına uyar ama önlem almıyoruz neden mi işveren kazanamıyor, tembeliz, pişkiniz, uzmanı işverenin kucağına atan bir sistem var, adam gibi çalışana ödül yok, rekabet böyle acımasızken kim takar iş güvenliğini kardeşim ortada devlet yok devlet. onun geç bu lafları
 7. Fırat Nurdoğan Kaza Olay Araştırma Uzmanı

  • Bölüm Yöneticisi
  Sertifika Numarası:
  66039
  Uzmanlık Sınıfı:
  A Sınıfı Uzman
  Tarım ve Orman iş kolu demiş.İllaki tarım sahası içinde kazalar oluyordur ama 2012 de yapılan bir tez çalışmasında demirköy orman işletme şefliğine bağlı bulunan bir orman köyü içerisindeki kalkındırma kooperatifine bağlı çalışan 12 postaya bağlı 120 çalışandan 39 unun iş kazası yaşadığı, halen felçli yada yatalak olarak hayata devam eden sayısının 7-10 kişi olduğu 6-7 kişininde tomruk devrilmesi kazasında öldüğünü okumuştum.Dolayısıyla Orman işçilerinin çalışma şartları ve çalışma koşulları tarladakilerden daha çetin olduğundan servis kazaları dışındaki ölümlerin daha çok orman işçileri üzerinden gerçekleşeceğini düşünüyorum.
 8. Alper Güler İSGforum Üyesi

  Sertifika Numarası:
  42722
  Uzmanlık Sınıfı:
  B Sınıfı Uzman
  Firma / Kurum:
  Akyurt Belediyesi
  neden o kadar zahmete katlanıp sertifika aldınız o halde dilekçe verip iptal ettirin o zaman olmayan devlete sertifikanızı
 9. oğuzhan Torun İSGforum Üyesi

  Uzmanlık Sınıfı:
  C Sınıfı Uzman
  Şuan kazandığımdan fazlasını verecek bir iş bul Dilekçe yazmak için iki saniye beklemiyim. Yazımın ana fikrini kap sonra tekrar konuşuruz güzel kardeşim